• Reklam
Dünyanın En Uzun Ahşap Binası Ünvanı Artık Norveç’te

Dünyanın En Uzun Ahşap Binası Ünvanı Artık Norveç'te

Norveç'in ahşap işleme alanında çok eskilere dayanan tarihsel geçmişi olan Brumunddal şehrinde inşa edilen Mjøstårnet binası, dünyanın resmi olarak en yüksek ahşap binası ilan edildi. Ardından 53 metre yükseklikle ikinci Kanada’daki Brock Commons binası ve üçüncü sıradaki 45 metre yüksekliğe sahip olan Avustralya’daki 25 King binası gelmekte.

25 Mayıs 2019 - 10:54

Bu binaların ikisi de 18 katlı ve rekor kırarak 85,4 m yüksekliğe ulaşan Mjøstårnet'in yanına bile yaklaşamıyor. Binanın yerleşim alanı 11.300 metrekare. Bina, saygın bir uluslararası kuruluş olan Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi (CTBUH) tarafından değerlendirildi.

CTBUH, projenin gerçekleştirilmesinin kitlesel kereste üretimindeki teknik gelişme ve ilerlemeler ve yapıştırılmış lamine ahşap ve çapraz lamine ahşap (CTL) gibi yapısal elemanların kullanılabilirliğinin artmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

Projenin yapı mühendisi olan Moelven Limitre, yapıştırılmış lamine ahşap sütunlar, kirişler ve köşegenleri ve çapraz lamine ahşap asansör boşlukları, merdivenleri ve döşeme plakalarını hem tedarik hem de monte etti.

Mjøstårnet 15 Mart'ta tamamlandı. Bina başlangıçta 81 metre yükseklikte olacaktı, ancak daha sonra tasarımı biraz değiştirildi ve 4.4 metre daha yükseltildi. Yapı AB Invest şirketi tarafından inşa edildi.

Sadece binanın destekleyici ve yapısal kirişleri değil, asansör şaftları, merdivenleri ve tabanları da projeyi dünya da tamamen benzersiz kılacak şekilde yapıştırılmış lamine ahşaptan yapıldı.

Bu haber 9670 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanın Perileri Şampiyon.
Ormanın Perileri Şampiyon.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki Kadastro Çalışmaları Gözden Geçirildi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki Kadastro Çalışmaları Gözden...