Reklam
  • Reklam
DÜNYA İNŞAATINDA AHŞAP’IN YÜKSELİŞİ

DÜNYA İNŞAATINDA AHŞAP’IN YÜKSELİŞİ

Keresteyi yaygın bir şekilde modern inşaat malzemesi olarak kullanma taraftarlığı, Avrupa'da ve dünyanın diğer bölgelerinde giderek artmakta. Ahşap dünyanın büyüyen küresel konut ihtiyacını karşılayabileceği ve inşaat endüstrisinin çevreye verdiği etkini de eşzamanlı olarak azaltabileceği için, gittikçe artan sayıda mimar, mühendis, tasarımcı ve müteahhit için tercih edilen yapı malzemesi haline gelmekte.

20 Mayıs 2019 - 11:43

Bu trende ivme kazandıran olay ise teknik anlamda daha gelişmiş yapısal ahşap ürünlerinin giderek geliştirilmesi ve uygulanması. Bunlar inşaat sektörünün ahşaba daha fazla ve daha istekli bir şekilde yaklaşmasına olanak sağlamakta ve çelik ve beton gibi enerji yoğun rakip malzemelerle başa baş rekabet etmesine olanak vermekte.

Aynı zamanda, mimarların ve diğer sektörlerin ahşap yapı ürün gamlarını genişletmek, sert ve yumuşak ağaçların yapısal özelliklerini araştırmak ve tropik türlerin yanı sıra ılıman iklim ağaç türlerinin kullanım olanaklarını göz önünde bulundurarak öne çıkarmak doğrultusunda araştırmalarda bulunduklarına dair emareler göze çarpmakta.

Bu durum, yalnızca çok ihtiyaç duyulan, uygun fiyatlı, düşük karbonlu konutlar sağlamaya yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda ormanların kereste üretimi için sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi noktasında ek bir teşvik görevi görmekte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...