Reklam
  • Reklam
AVRUPA MOBİLYASI GLOBAL’DE KAYBEDİYOR

AVRUPA MOBİLYASI GLOBAL’DE KAYBEDİYOR

Avrupa mobilya üreticileri, şu anda AB dışındaki satışlarını artırmak için çabalarken, kendi iç pazarlarındaki paylarını korumak ve artırmak için de güçlü bir şekilde harekete geçmiş durumdalar. Geçen yıl AB % 1,7 düşüşle 8,78 milyar Avroluk ahşap mobilya ihracatı gerçekleştirebildi.

20 Mayıs 2019 - 11:21

AB dışı ülkelere ihracatta 2015 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 9 milyar Euro'nun üzerine çıkıldıktan sonra durma hatta yavaş yavaş düşüş eğilimine girildi ve bu durum devam etmekte. 2015 yılından sonra ise Euro'nun dolar karşısında göreceli zayıflığının getirdiği avantaj ve AB ahşap mobilya üreticilerinin maliyette tasarruf çabalarında azalma gözlemlenmekte.

AB’de faaliyet gösteren üreticiler için rekabet, Bosna, Ukrayna ve Türkiye gibi AB dışındaki Doğu Avrupa ülkelerinin son zamanlarda ortaya çıkan üreticileri ve dünya ahşap mobilya sektöründe son 5 yılda ahşap mobilya üreten diğer tüm tropikal ülkeleri hızla geçen Vietnam yüzünden yoğun bir şekilde arttı.

AB ahşap mobilya üreticileri, Asya, BDT ve Orta Doğu'daki yüksek kaliteli ürün ihracat pazarlarında Çin ekonomisinin durağanlaşması, 2018 yılının sonuna doğru küresel hisse senedi piyasalarındaki keskin düşüş, Rus Rublesi'nin aşırı zayıflığı ve nispeten düşük petrol fiyatları ve siyasi istikrarsızlık gibi bir dizi faktörden dolayı sıkıntılar yaşadı.

AB’nin iç piyasa sorunları ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını rekor seviyelerde tutma politikası göz önüne alındığında, avronun 2019’da dolara karşı değer kaybetmesi beklenmekte.

Bununla birlikte, 2019'daki tam anlamıyla küresel durgunluk oluşması riski hala düşük görünmekle birlikte, çoğu bölgede büyümenin potansiyelinin altına düşmesiyle genel olarak bir küresel yavaşlamanın yaygın olarak gerçekleşeceği tahmin edilmekte. Bu nedenlerden dolayı, genel olarak, AB ahşap mobilya ihracatının bu yıl önemli ölçüde artması muhtemel görünmemekte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...