Reklam
  • Reklam
Çin, Orman Kenti İnşa Etmeye Karar Verdi

Çin, Orman Kenti İnşa Etmeye Karar Verdi

Çin hava kirliliği ile savaşmak için bir 'Orman Kent' inşa etmeye karar verdi.

25 Temmuz 2017 - 12:30 - Güncelleme: 28 Temmuz 2017 - 12:13

Çin hava kirliliği ile savaşmak için bir 'Orman Kent' inşa etmeye karar verdi. 40 bin ağaçtan oluşacak olan 'Orman Kent'in, Lizhou'daki Guangxi bölgesinde yer alması planlanıyor.

Yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını artırmaya çalışan Çin, içinde 40 bin ağaç barındıran ilk orman kent projesi için harekete geçti.

İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından tasarlanan kent, ülkenin güneydoğusundaki Guangşi bölgesindeki Liuzu şehri yakınlarında inşa edilecek.

Kentin tamamlandığında 30 bin kişiyi barındırması ve dikilecek ağaçlar sayesinde yılda 10 bin ton karbondioksit emebilmesi hedefleniyor. 40 bin ağacın yılda 900 ton oksijen üreteceği de hesaplanıyor. Dikilecek ağaçların yanı sıra kentin 100 farklı türden yaklaşık 1 milyon bitkiyi de barındıracağı belirtiliyor.

Binaların dış cepheleri neredeyse tamamen bitkiler ve ağaçlarla kaplı olacak.

Kurulacak Liuzu orman kenti, Liuzu şehrine hızlı tren hattıyla bağlanacak. Orman kentte okulların ve iki de hastanenin inşa edilmesi planlanıyor.

Güneş enerjisi ve jeotermal enerji ile kentin elektrik ihtiyacını da kendi kendine karşılayabileceği düşünülüyor. Kentin tamamlanması için hedeflenen tarih ise 2020.

Çin, geçtiğimiz ay dünyanın en büyük 'Yüzen Güneş Enerjisi Tarlası'nı kurarak başkenti Pekin'in enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamaya başlamıştı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...