Reklam
  • Reklam
Çin Fransa Büyüklüğünde Orman Kurdu !

Çin Fransa Büyüklüğünde Orman Kurdu !

Çin’den yapılan açıklamada Fransa'nın yüzölçümüne eşit bir alana ağaç dikilip büyütülerek başarılı bir şekilde insan yapımı çok büyük bir orman elde edildiği onaylandı. Bu tarihe geçecek başarı hakkındaki daha da ilginç husus Çin’in bu ormanı dünyanın en ıssız yerlerinden biri olarak kabul edilen Qinghai-Tibet Platosunda gerçekleştirme becerisini göstermiş olması.

18 Şubat 2019 - 14:02

Asırlar boyunca bilim adamları Qinghai-Tibet Platosunun çorak ve ıssız bir çöl olduğuna inanmaktaydılar. Bu alan, yakınlarında bulunan çölde oluşan tozların sürekli neden olduğu şiddetli kum fırtınalarıyla adeta bombardımana uğramaktaydı. Hatta bildirildiğine göre buradan 70 kilometre uzakta bulunan bir kasaba hala bu kum fırtınalarından etkileniyor.

Sadece bu faktörler bile tek başına, bırakın orman oluşturmayı, buraya ağaç ekimi hususunda bile insanları caydırmaya yeterli faktörlerken. Çin Orman Bakanlığı bu işi asli bir sorumluluk olarak ele aldı ve sonunda da başarıyla bu işin üstesinden geldi.

Artık, Qinghai-Tibet Platosu yaklaşık 30.000 hektarlık bir ormanın bulunduğu bir alan. Bu, kısmen yaklaşık 30 yıl önce Çin'in başlattığı agresif ağaçlandırma programının sonucu. Orman Bakanlığı adına konuşan bir sözcü ülkenin 1949 yılında başlattığı çalışmaların meyvelerini şimdi elde etmeye başladığını belirtti. Sözcü sonuçların çarpıcı olduğunu belirtti.

Qinghai Tibet Platosu artık sadece dünyanın en büyük insan yapımı ormanı olmasının yanında ağaçlandırma alanında dünyada elde edilen en büyük başarı olarak değerlendirilmekte. Proje sayesinde Çin'in ormanlık arazileri 1949 yılında ülkenin yüzde 10.6’sını oluştururken günümüzde yüzde 15’ini oluşturmakta. Aynı zamanda bu alan toplamda dünyadaki ağaçlandırılmış alanların yaklaşık yüzde 25’ini oluşturmakta.

Tarihçiler ve Bilim adamları Çin’in bir zamanlar büyük ölçüde ormanlarla kaplı bir ülke olduğuna inanmaktalar. Ancak, sürekli vuku bulan savaşlar, toprak ıslah projeleri, yangınlar ve gelişigüzel ağaç kesimleri nedeniyle ülkenin ormanlık alanları ciddi biçimde etkilenmiş durumda.

Sonuç olarak, Çin'deki ekilmemiş topraklar ve çıplak tepeler dâhil olmak üzere tüm çöl alanları 1949 yılında 240 milyon hektara ulaşmıştı. Bu da ülkedeki toplam arazilerin yaklaşık dörtte birine denk geliyordu.

Ülkenin ormanlarının tamamıyla yok olmasını azaltmak ve önlemek amacıyla, devlet devasa bir ağaçlandırma projesi hazırladı. Analistlere göre Çin’in ülkenin toplam ağaçlık arazisinin yüzde 15 olmasını sağlayabilmesi için, önümüzdeki 15 yıl içinde her yıl en az 5,6milyon hektar araziyi ağaçlandırması gerekmekte. Bu yüzden Çin’in ülkede ağaçlandırılabilinecek alanlarda bu hedefi tutturması 25 ila 30 yıl boyunca sürecek bir çabanın sonunda mümkün olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
WESTBOARD OSB LEVHA FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLADI
WESTBOARD OSB LEVHA FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLADI
Tel Abyad ve Rasulayn Artık Daha Yeşil
Tel Abyad ve Rasulayn Artık Daha Yeşil