ALMANLAR PARKEDE ÇİN’E YÖNELDİ

ALMANLAR PARKEDE ÇİN'E YÖNELDİ

2018 yılının ilk üç çeyreğinde, Almanya’nın parke satışları yıllık olarak geçen yılın bu dönemine kıyasla % 5 oranında azaldı ve 7,3 milyon m2 olarak gerçekleşti. Alman’lar çözüm için Çin’e yöneldi.

16 Şubat 2019 - 11:28 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 - 17:06

Almanya Parke Endüstrisi Birliği başkanı Michael Schmid, Birliğin Rosenheim şehrinde yapılan sonbahar toplantısında düşüşün yıl boyunca biraz azaldığını belirtti.

Ayrıca, parke sektörü, tasarımcı döşeme gibi yeni ürünlerle, ithalat ve özellikle meşe başta olmak üzere artan emtia fiyatlarıyla da başa çıkmak zorunda.

Bununla birlikte Katı parke ürün sınıfı satışları % 4,7 oranında artırarak 1,16 milyon m2'e ulaştı. Özellikle, masif ahşap yer döşemesi satışları % 2.6 oranında düşerken, mozaik parke % 7,5 oranında artış gösterdi.

Çok katmanlı parke  ürün sınıfı 6.09 milyon m2'lik satış hacmiyle % 6.0 oranında düşüş gösterdi. Üç katlı parke keskin bir şekilde -13.2% oranında düştü. Çift katlı parke % 4.4, ve üç katlı ahşap döşeme % 3.1 oranlarında düşerken, en küçük alana sahip çift katlı ahşap döşemeler % 8.1 artışla 162.401 m2’yi buldu.

Yükselen emtia fiyatları ürün fiyatlarına yükseliş olarak yansıdı, bu nedenle parke ürünlerinin cirosu % 0,6'lık bir düşüş göstererek neredeyse sabit kaldı ve üç çeyrek sonunda 206 milyon Euro’da durdu.

“Meşe kullanımı devam edecek”

Schmid parke üretiminde meşe kullanımı artışının son bulmadan devam edeceğini öngörüyor. Schmid’e göre halen fırçalanmış yapılar ve doğal yüzeyler talep görüyor. Bunların diğer ağaç türleri ile uygulanması zor. Yerli üretim azalırken, bu malların payı artmakta. Bunun nedeni, diğer etmenlerin yanı sıra, Alman üreticilerin üretimlerini giderek artan bir şekilde yurtdışında gerçekleştirmelerinden kaynaklanmakta.

Schmid, tasarım döşemesine yönelik eğilimlerin hala belirsiz olduğunu ve bunun da parke sektörünü zorlaştıran bir unsur olduğunu söylemekte.

“Diğer Avrupa ülkelerindeki pazarlar toparlanıyor gibi…”

Alman parke üreticileri, ihracat pazarına umutlu bakmakta zira Almanya pazarı zayıflasa da diğer Avrupa ülkelerindeki pazarlar toparlanıyor gibi görünmekte. Ayrıca, hâlihazırdaki ABD tarife politikası da yeni ihracat fırsatlarına yol açabilir.

Michael Schmid "İhracat Alman parke üreticileri için şimdiye kadar olduğundan çok daha önemli" demekte.

Çin Kereste Ticaret ve İthalat Derneği'nin davetini kısa bir süre önce kabul eden ve Çin Küresel Ahşap Zemin Konferansı'nda bir konuşma yapan Schmid'e göre, bu durum en belirgin olarak Çin’de görülmekte.

"Çin pazarı giderek Alman ürünlerini talep ediyor…”

Schmid "Çin pazarı giderek Alman ürünlerini talep ederken Alman pazarı da giderek Çin ürünlerini istemekte" diyerek Çin ile bu konudaki geleceğe yönelik beklentilerini dile getiriyor.

Çin-ABD Anlaşmazlığı Fırsat

Çin'de satılan Alman parkeleri, Çin’de üretilen parkelere kıyasla 2-3 katı kadar pahalı olmasına rağmen, Alman parkeleri için Çin'deki pazar potansiyeli çok büyük ve Çin ile ABD arasındaki tarife anlaşmazlığı sayesinde hızlı bir şekilde gelişebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM