Reklam
  • Reklam
BREZİLYA “PLANTASYON” DEDİ !

BREZİLYA “PLANTASYON” DEDİ !

Brezilya: Plantasyon ormanı alanları arttırılarak buralarda üretilen ürünlerin ihracatı yapılacak. Brezilya Tarımsal Araştırma Kurumu (Embrapa Florestas) tarafından hazırlanan Ulusal Orman Geliştirme Planı, 2030 yılına kadar 20 milyon hektar ticari orman ulusal hedefine ulaşmak için ekili orman alanında% 20 artış hedefliyor.

17 Mayıs 2019 - 11:48

Brezilya Ağaç Endüstrisi'ne (IBA) göre, hâlihazırda, plantasyon (dikili) orman alanı, özellikle okaliptüs, çam ve akasya olmak üzere 7,8 milyon hektar. Ekili ormanların bulunduğu alan ulusal toprakların sadece% 1'ini kaplamakta, ancak buradaki üretim endüstriyel amaçlar için üretilen tüm odunun% 91'ini oluşturmakta. Plantasyon ormanlarının verimlilik ortalamaları 35,7 m3/hektar/yıl olarak gerçekleşmekte.

Tarım Ormancılık, Hayvancılık ve Gıda Arzı Bakanlığı (MAPA) Plantasyon Ormanları Üretim Zincir konulu son toplantısında, Brezilya Orman Hizmetleri ve Plantasyon Ormanlarının Geliştirilmesi Ulusal Planı (PlantarFlorestas olarak bilinmekte) ile ilgili yeni önlemleri ele aldı.

Gündeme getirilen konulardan biri de özel sektöre ait 5,6 milyon hektarlık doğal ormanın bitki örtüsünün korunması ve muhafazası ihtiyacıydı.

Plantasyon Ormanları sektöründe rekor yılı 2018 

2018 Brezilya'da Plantasyon Ormanları sektöründe rekor yılı oldu ve kâğıt hamuru, ağaç bazlı panel ve kâğıt ihracatındaki artıştan dolayı ticaret dengesi % 28 oranında ilerleme gösterdi.

Sektör’de 2017 yılına göre % 26 artışla 10,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Kâğıt hamuru (% 32), ahşap paneller (% 7) ve kâğıt (% 8) ihracatında artışlar meydana geldi.

2018 yılında Brezilya kağıt hamurunun ana alıcısı, geçen yıla kıyasla % 38 artışla 3.5 milyar dolar tutarında kağıt hamuru ithal eden Çin oldu. Özellikle Latin Amerika kâğıt sektörüne gerçekleştirilen ihracat, 2018’de % oranında 13 arttı. Ahşap bazlı panel ihracatı, 2018’de% 4 artarken, 1.3 milyon metreküp ihracat gerçekleştirildi.

2018 yılında ahşap bazlı panellerin ana pazarı Avrupa olarak yıllık% 160 artışla gerçekleşti. Ancak, Asya ve Okyanusya pazarlarına yapılan ihracat 2018'de azaldı. Brezilya iç pazarında satışlar, 2018'de 2017 yılına göre% 3 arttı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi