Reklam
  • Reklam
Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ahşap Ürün Talebi Artacak!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ahşap Ürün Talebi Artacak!

Birleşik Arap Emirliklerindeki (BAE) ahşap endüstrisinin, ülkenin Expo 2020 Dubai’den önce inşaat faaliyetlerine hız vermesiyle önümüzdeki iki yıl içerisinde patlama yapması bekleniyor.

13 Mart 2019 - 10:32

Expo 2020 Dubai’nin 20 Ekim 2020 ile 10 Nisan 2021 tarihleri arasında Dubai’de kargir inşaat projelerinin inşa edildiği 438 hektarlık bir alanda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En kalabalık uluslararası ziyaretçi katılımı

Açılışa yalnızca 22 aylık bir zaman varken, BAE, 167 yıllık dünya fuar tarihinin en kalabalık uluslararası ziyaretçilerinin beklendiği altı aylık küresel etkinlikte muhtemel talepleri karşılamak için hummalı şekilde çalışıyor.

GCC’deki kargir inşaat faaliyetleri, özellikle de Dubai’de Expo 2020 ile bağlantılı altyapı ve projeler kapsamındaki faaliyetler, önümüzdeki yıllarda ahşap ürünlerin talebini artırmaya devam edecek görünümde.

2.4 trilyon USD değerindeki inşaat projeleri

Şüphesiz ki, inşaat faaliyetlerinin artışı, bütün sektörler için özellikle de ahşap endüstrisi için eşsiz fırsatlar sunmakta. Dolayısıyla bölgenin 2.4 trilyon usd değerindeki inşaat projeleri bütün sektörler için taze bir kan olacak. İnşaat faaliyetlerindeki artış, ahşap ürünlerine, ahşap-bazlı aksesuarlara, iç dekorasyona, ağaç işleri makineleri ve ahşap döşeme malzemelerine olan talebi artırmaya devam edecek. Bütün bu malzemelere, mega fuar etkinliği için inşa edilen yeni yapılar ve oteller için de ihtiyaç duyuluyor.

BNC Network’e göre, Eylül 2017 itibariyle değeri 252 milyar dolara ulaşan ve devam etmekte olan inşaat projelerine bağlı olarak ahşap, ağaç ürünleri ve ağaç işleri sanayisine olan talebin daha da artması bekleniyor.

Etkinlik tarihi yaklaştıkça yatırımcılar markalaşmış otel kurmak amacıyla zamana karşı yarış halinde olduğu için yeni otel projelerinin de orman ürünlerine olan talebi artırması bekleniyor. Başlamasına iki yıldan daha az bir süre kalan Expo 2020 Dubai için fuara gelecek olan turistlerin artan talebini karşılamak amacıyla ilave binlerce otel odası ve hizmet binaları inşa edilecek.  

Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Departmanı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, emirliğin otel odası sayısının 2019’un sonuna kadar 132.000’e ulaşması planlanıyor. 2018 yıl sonu itibariyle, Dubai’nin toplam otel odası sayısı, apart oteller de dahil olmak üzere 112.381.

%8.5 oranında yıllık bileşik büyüme

BAE’nin konaklama piyasası 2022 yılına gelindiğinde büyük olasılıkla 7.6 milyar ABD dolarına ulaşarak 2017 ila 2022 arasındaki beş yıllık sürede %8.5 oranında yıllık bileşik büyüme kaydedecek. Mevcut durumda, Dubai otel sektörü 100.000’den fazla otel odası ve möbleli kiralık daire ile hizmet sunuyor. Ekim 2020’ye kadar, Dubai, 140.000 otel odası ve apart otel odasından oluşan güçlü bir otel envanterine sahip olma ihtiyacı duyacak.

Ahşap Ürün Üreticileri için Önemli Fırsat

Küresel mega etkinliğe doğru gidilirken, ahşap ürünlerinin imalatçıları ve tedarikçileri bölgenin hızla büyüyen pazarından yararlanabilir ve BEA’nın inşaat pazarındaki büyümeden doğan eşsiz fırsatlardan kazanç sağlayabilir.

Ahşap ve mobilya pazarı, özellikle kereste ve ağaç ürünlerinin %70’inin inşaat endüstrisinde kullanılırken geri kalanının da gayrimenkullerde, iç mekânlarda, mobilya ve diğer endüstriyel uygulamalarda kullanılmasıyla son derece umut verici.

Küresel bir referans olarak Uluslararası Ticaret İstatistiklerine göre, BAE’nın ağaç ve ağaç ürünlerindeki toplam ticaretinin 2016 yılında, 920.21 milyon dolarlık ithalat ve 185.88 milyon dolarlık ihracatıyla 1.1 milyar dolara ulaşmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik Toplantıları Yapıldı
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik...