Reklam
  • Reklam
2019 Yılında Küresel Kereste Piyasası Nasıl Olacak?

2019 Yılında Küresel Kereste Piyasası Nasıl Olacak?

Dünya kereste piyasaları, 2015 yılındaki durgunluğu atlattıktan sonra, 2018 yılının ikinci yarısına kadar fiyatların yükseliş trendini sürdürmesiyle birlikte olumlu bir seyir izlemeye başladı fakat 2018’in ikinci yarısından itibaren bu trend tersine döndü. Peki ne oldu? 

11 Mart 2019 - 11:55 - Güncelleme: 10 Nisan 2019 - 17:53

 

Birçok faktörün birleşmesiyle birbirine tezat iki senaryo ortaya çıktı: 2018 yılının birinci yarısında özellikle de ABD’de yüksek fiyatlı ve çok az arzın gerçekleşmesinin ardından yıl sonunda kadar giderek düşen fiyatlarla birlikte aşırı arzın gerçekleşmesi.  ABD pazarında özellikle hava koşulları nedeniyle (ve başka nedenlerle) ilk olarak B.C.’dan sevkiyatlar gecikmeye başladı; söz konusu esnek olmayan arz yılın ortalarına doğru fiyatların uçarak rekor seviyelere çıkmasına yol açtı. 2018 mali yılının ikinci yarısında, tersi bir durum meydana geldi: piyasaya aşırı bir arz yapılarak fiyatların %50’ye kadar düşmesine yol açıldı.   2018 yılında ABD’de yapı kerestelerinin ortalama fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, bu durum hala her iki yarıyılın öyküsü olarak kalmaya devam etmektedir. Sonuç, Kuzeybatı Amerika’da frezelemenin yüksek maliyetli olması, maliyetin altında fiyatlandırmayla mücadele etmek için üretimi azaltmaktadır fakat bir bütün olarak arz ve talep temelleri 2019 için makul görünmeye devam etmektedir.  

Sonuç olarak, hem Kanada hem de ABD’li FEA birimleri 2019 yılı için kereste fiyatlandırmasında memnun edici bir sürpriz beklemekteler; en yüksek ikinci yüksek ortalama seviyeleri görülebilir. Aralık 2018’de ulaşılan düşüşlere bakılacak olursa bu ulaşılması zor bir senaryo olabilir, dolayısıyla, ulaştığımız sonuçların arkasında yatan analiz şu şekilde;

Analiz

Bütün küresel pazarlar – ABD, Kanada, Avrupa’nın büyük bir kısmı, Japonya, Çin ve Asya’nın çoğu dahil – 2017’ye kadar çok güçlüydü ve 2018’in ilk iki-üç çeyreğine kadar daha da iyiydi. Önceki yılda olduğu gibi, istikrarlı bir biçimde kararsız kalan tek yer Kuzey Afrika (özellikle Mısır ve Cezayir)  oldu.  Amerika’da 2018’de yine mükemmel bir büyüme görüldü (2010’dan beri bu büyüme görülmektedir) fakat yıl boyunca tedarik bozulmaları – orman yangınları, kasırga, soğuk geçen kışlar, otoray gecikmeleri vb. – ve diğer gelişmeler hem kereste arzında hem de fiyatlarda son derece oynaklığa neden oldu. 

Kereste tedarikinde, talebinde ve/veya fiyatlarında doğrudan veya dolaylı olarak öngörülemez sallantılara neden olan çeşitli faktörler her zaman vardır ve 2018 yılında olan tam da buydu. Fiyatlar çakılıncaya dek, Kanada’dan ABD’ye yapılan kereste sevkiyatları üzerindeki ithalat vergileri, Kanada imalathaneleri üzerinde herhangi bir etki göstermemişti; bununla birlikte dördüncü çeyreğe gelindiğinde, batı Kanada’daki birçok imalathanede, hem gümrük vergilerinden hem de British Columbia’daki yüksek tomruk maliyetlerinden dolayı üretimde azalma yaşandı. Tabi ki, Pazar karışık olabilir ve 2018 yılı da bunu bir kez daha göstermiştir.

Küresel talep

2017 yılındaki toplam küresel yumuşak kereste tüketimi, özellikle Kuzey Amerika ve Çin’deki tüketim artışına bağlı olarak 2016 yılına göre %1.9 artış gösterdi. Aynı yılda, ABD, kereste tüketiminde muazzam bir büyüme gösterdi (%3.7), Kanada da aynı şekilde önemli bir büyüme kaydetti (%3.8) fakat en iyi sonuçları Çin elde etti (%13).

2018’de kereste tüketiminde küresel büyümenin 2017’deki 334 milyon m3’ten 341 milyon m3’e (145 milyar bf net veya 201 milyar bf nominal) yükselerek %2.1 oranında bir artış göstermesi beklenmekte. Sonuçlar, ABD, Kanada, Avrupa ve Çin’de artış gösterirken, Rusya ve Japonya’da hafif düşüşler göstermek suretiyle değişkenlik sergilemektedir.

2019 yılında bütün önemli tüketici bölgeler muhtemelen tüketimde büyüme kaydederken, ABD ve Çin’in her biri %7 büyüme kaydederek söz konusu başlıca ülkelerin başında gelecektir. Diğer ülkeler (Kanada ve bazı Avrupa ülkeleri) mütevazı bir büyüme gösterirken, Japonya ve Bağımsız Devletler Topluluğuna üye ülkelerin ise yumuşak ekonomilerinden ve konut piyasası gevşekliği nedeniyle hafif talep düşüşü yaşaması beklenmektedir. Önümüzdeki yıl, küresel yumuşak kereste talebinin 350 milyon m3’e ulaşması beklenmektedir bu da 2018 yılına göre %2.8 artış anlamına gelir. 2020 yılının genel görünüşü ise kabaca aynı oranda (%2.4) bir artışla 359 milyon m3’e ulaşılacağını ortaya koymaktadır.

Küresel Arz

Küresel yumuşak kereste üretimi trendleri bu yıl, hemen hemen tüketim miktarını yansıtmaktadır – 2017’ye oranla %2.4 artışla 342 milyon m3 (145 milyar bf net ve 201 milyar bf nominal). 2019 yılı için küresel tüketimin %2.2 (349.5 milyon m3) artması beklenmektedir. ABD üretiminde yaşanan sürekli artış, önümüzdeki yıl dünya üretimi üzerinde de sürekli bir etkiye yol açacaktır: Tahminimiz, ABD’de %4.5’a kadar çarpıcı bir artış ve Kanada’da ise hafif bir ilerleme olacağı (ABD’nin ithalat üzerindeki gümrük vergileri nedeniyle Kanada’da üretimde düşüş ihtimali de gözlenmektedir) şeklindedir. Bu dönemde büyük ihtimalle B.C.’da da üretimde düşüş yaşanacaktır.  İç keresteler, böceklerin öldürdüğü dağ çamlarından geri kalanlarının ekonomik değerinde meydana gelen ekonomik değer kaybına bağlı olarak kesildi. Diğer bölgeler de yalnızca hafif bir artış olması olası iken Japonya’da olumsuz bir sonuç beklenmektedir.

2020 yılında, Kuzey Amerika’daki üretimde 2019 yılına benzer bir trend göstermesi beklenirken, Kanada’da üretimde %1 oranında bir kayıp vermesi ve ABD’deki imalathanelerin üretimi artırması durumunda ABD’de üretimin %5’i aşması tahmin edilmektedir (eğer B.C.’de imalathane kapatma söz konusu olursa, bu oran daha da yükselebilir).  Avrupa’daki toplam üretim yavaş yavaş artış gösterebilir: 2018 yılı için %3 üzerinde bir artış tahmin edilmektedir ve bu 0ranın 2019-20 dolaylarında, Amerika ve Çin’e yapılacak ihraçlarda azalma meydana gelmesi nedeniyle %1 civarına kadar düşmesi beklenmektedir. 2019 ve 2020 yıllarının kapalı kutularından biri de talep artışını sürdürebilme ve küresel tedarik üssünü daha fazla sıkılaştırma kabiliyetleri bakımından Asya (Çin ve Japonya dahil), Ortadoğu ve Kuzey Afrika olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi