Reklam
  • Reklam
Avrupa Ormanlarında Kabuk Böceği İstilası

Avrupa Ormanlarında Kabuk Böceği İstilası

Hâlen devam etmekte olan kabuk böceği istilası Orta ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde ormanlarda büyük hasarlara yol açmaya devam ediyor. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre ve İsveç'ten gelen haberler, istilaya uğrama miktarının bazı ülkelerde veya bölgelerde, bu yıla dair önceden gerçekleştirilen tahminlerin iki veya üç kat üstünde seyrettiğini gösteriyor.

09 Şubat 2019 - 11:43

Almanya

Almanya’nın Thüringen eyaletinde, 2018 yılı boyunca yaklaşık 600.000 m3’lük bir orman alanının böcek istilasına uğraması beklenmekte. Thüringen Orman Ofisi'nden alınan bilgilere göre, sadece Ağustos ayında böcek istilasına uğrayan ahşap miktarı 230.000 metreküpü bulmuş durumda.

Esas endişelenen bölge is Thuringia'nın ladin ağaçlarıyla zengin olan doğu bölgesi. Buna ek olarak, batıda, Irenaeus fırtınasının en etkili olduğu Marksuhl ve Bad Salzungen orman bölgeleri de büyük sorun yaşamakta.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Ağustos ve Eylül aylarında kabuk böceği istilası geniş bir yayılımla gerçekleştiği bildirilmişti.   Eifel ve Sauerl bölgelerinden alınan ilk raporlardan sonra Ağustos ayında istila tüm bölgeye yayıldı ve o zamandan beri devam etmekte. Kuzey Ren-Vestfalya'da, yıl boyunca toplamda yaklaşık bir milyon metreküplük orman arazisinde böcek istilası beklenmekte.

Çek Cumhuriyeti

Geçtiğimiz hafta, Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanı Miroslav Toman hükümeti ülkedeki kabuk böceklerine dair durum hakkında bilgilendirdi. Şimdiye kadar, yaklaşık 10-12 milyon metreküplük orman arazisinde böcek istilası gerçekleştiği tahmin ediliyordu. Ancak, son gelişmeler ışığında, bu rakam tüm yıl için tahmini 15-20 milyon m3'e yükseltildi.  Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanı, 2019 yılı için kabuk böceği istilasına karşı bir kontrol stratejisi sundu ve bunun birkaç milyar Çek korunasına (bir Çek korunası= 0,27 TL) mal olması beklenmekte.

2016 yılında, Çek Cumhuriyeti'nde 4 milyon metreküp civarında ağaç, kabuk böceklerinin istilasına uğrarken bu rakam 2017 yılında 6 milyon metreküpe çıktı.

An itibarıyla, kereste pazarını rahatlatmak için tüm yıl boyunca ağaç kesme çalışmalarına ara verilebilir. Bu amaçla Orman Kanununun acil bir prosedürle değiştirilmesi gerekmekte. 2019 yılında etkin bir kontrol sağlanması için Kasım ayı ortalarına kadar kabuk böceği istilası gelişimi yakından izlenmek zorunda.  Yılsonuna kadar ise,  ulusal ve bölgesel düzeyde kriz yönetimi planlarının hazırlanması gerekmekte.  Toman, “tüm mevcut güçlerin ve kaynakların” kullanılması için bölgesel olarak olağanüstü hal ilan edilmesini bile düşünmekte.   Bu önlem, yeni böcek sezonunun başlayacağı 2019 yılının Mart veya Nisan aylarının sonuna doğru gerekli olabilir.

Bakanlık, orman bütçesini 2019'da 650.000 milyon Çek Korunası’na (177 milyon TL) çıkarmayı planlıyor. bunun 200.000 milyon Çek Koruna’lık kısmı (55 milyon TL) kabuk böceği istilasına uğrayan alanların yeniden ağaçlandırılması için kullanılacak.

İsviçre

Ağustos ayından beri, İsviçre'de kabuk böceği miktarında büyük bir artış gözlemleniyor.  Hâlihazırda, piyasada kabuk böceği içeren çok miktarda ahşap bulunmakta. Kabuk böceği istilasından en fazla, İsviçre'nin Almanca konuşulan bölgelerinin etkilendiği bilgisi ağırlık kazanıyor.  Bildirilen miktarlar önceki tahminleri önemli ölçüde aşmış durumda.

2018 yılının başında, Burglind fırtınasından etkilenen ahşap miktarına ek olarak, daha büyük miktarda ahşap, kabuk böceği istilasından etkilenecek görünümde. Depolar aşırı dolu ve İsviçreli kereste fabrikalarına yüksek miktarda tedarik yapılmış durumda.  Hava şartlarından dolayı, Batı Mittelland ve Romandie'de önemli ölçüde daha az böcekli ahşap üretilmekte.  Havalar sıcak ve kuru olduğu sürece, kabuk böceği istilasının daha da artması bekleniyor.

İsveç

İsveç ormancılığı ve kereste şirketi Södra'nın tahminlerine göre, İsveç'in güneyindeki Götaland eyaletinde yaklaşık 1.5 milyon metreküp ladin ağacı kabuk böceği istilasından etkilenmiş durumda.  Şirketin kendi ormanlarında bulunan yaklaşık 750.000 m3 ağaç istila altında. Götaland'daki ormanların yaklaşık yarısı Södra Grubuna ait.

Södra Skog'un Başkanı Olof Hansson en sert darbenin bölgenin güneydoğusuna indiğini belirtti. Götaland'ın batısında ise kabuk böceği hasarının boyutu normal sınırda.

Şirket, bunların sadece ön araştırmalar olduğunun ve istila edilen odun miktarının artacağının altını çizmekte.

Avusturya

Avusturyalı yumuşak ağaç yuvarlak odun piyasası, kabuk böceğinin tahrip ettiği alanlar nedeniyle son derece gergin.   Yurtiçinde ve yurtdışında artan miktardaki kabuk böceğinin tahrip ettiği alanlar ve yaz boyunca bakımdan dolayı üretimin durması, ormanlardan ağaçların kesilme işlemine dair bekleme süresini yeniden birkaç hafta daha ileri attı.

Yukarı ve Aşağı Avusturya'daki kabuk böceği istilasındaki bölgelere C kalite tomruk fiyatı, en fazla 50 EUR/m3 seviyelerinde ve bu çok düşük bir seviye.   Enfekte olan böcek istilasındaki bölgeler dışında fiyatlar 60 EUR/m3'e seviyelerinde. En önemlisi, felaket alanlarının dışında, yeni kesilen oduna dair talepte gözle görülür bir artış var ancak henüz bu talep fiyata yansıtılmış değil.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!