Reklam
  • Reklam
Romanya Ağaç İşleme Endüstrisi Krizde

Romanya Ağaç İşleme Endüstrisi Krizde

Romanya'da 2016 yılında kesim hacmine getirilen kısıtlama sonrasında, mobilya sektörünün talepleri, düzenleme adına yapılan kısıtlayıcı uygulamalar  tedarik krizine yol açtı. 2017 yılında Romanya'da kullanılan odun miktarı 17.898 m3'ü buldu. Orman Emvali kullanımında, kereste fiyatları yaklaşık yıllık % 10'luk bir artışla 2014 yılında 148 Ley (37 Dolar/224 TL)/m3 iken 2017 yılında 181 Ley (45 Dolar/273 TL)/m3'e yükselerek sürekli bir artış gösterdi.

09 Şubat 2019 - 11:34

Kaynak Krizi ile başladı

Romanya'da kesim hacminin 2016 yılında azalması, ağaç işleme sektöründe kaynak krizine yol açtı ve aynı zamanda uluslararası pazardaki gelişmelere bağlı olmayarak fiyatların aynı şekilde tutulması 2017 yılında ticari rekabet gücünü ve genel piyasa gelişimini dolaylı olarak etkiledi.

Mobilya sektörünün talebi etkili oldu

Ahşap işleme endüstrisinde, tedarik hususunda yaşanan zorluklar ve ekonomik kayıplar ve ilaveten genel olarak tüketicilere yakmalık ve ahşaba dayalı sektörlere ise hammadde olarak yeterli miktarda odun tedarik etme konusunda yaşanan genel yetersizlik nedeniyle,  orman emvali fiyatlarında artış yaşandı. Mobilya sektörünün stratejik ekonomik kalkınma hususunda öncelikli sektörlere dâhil edilmesi ise bu sektöre ayrılan kaynaklarda daha yüksek bir tedarik oluşmasına yol açtı.

Aşırı düzenlemeler kolaylaştırmak yerine zorluklara sebep oldu

Raporların, orman rejimi kontrolünün ve kesimlerin izlenebilirliğini sadeleştirerek daha çok bilgi sahibi olunmasını sağlamak yerine aşırı denetime yol açan ve yalnızca kontrol odaklı olarak tasarlanan aşırı düzenlemeler ve SUMAL - Orman Radarı - Orman Müfettişi - sistemleri  dolayısıyla tamamlanamayan projeler,  ahşap yönetimi ve kullanımı zinciri konusunda bir takım zorluklar meydana getirdi.

Tedarikçiler, ahşap endüstrisinin Avrupa'daki odun kaynakları yani kayın kerestesi için 85 Euro/m3 ve kereste tomrukları için 90 Euro/m3 gibi şimdiye kadar olan en yüksek bedeli ödemek durumunda kalacakları görüşündeler.

Sonuç: Kriz

2016 sonbaharında gerçekleştirilen orman emvali ihalelerinde ortaya çıkan krizin sonucu olarak kullanılan odun miktarının azalması ve yanı sıra kontrol tedbirleri ve aşırı miktardaki düzenleme, mobilya endüstrisinde kaynak eksikliğine, dış ticaret siparişlerinde azalmaya ve tüketicilere yakacak odun tedarikinde krize yol açtı.

Tüm bu yaşananların doğrudan sonucu olarak, mobilya haricinde ahşap ürünlerinin üretim ve ithalat/ihracat yapısı ve gelişimi güçlü bir şekilde etkilendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla Gözetliyoruz
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla...
Giresun İçin Milli Dayanışma
Giresun İçin Milli Dayanışma