Reklam
  • Reklam
AVRUPA’DA KONTRAPLAK ALARMI !

AVRUPA’DA KONTRAPLAK ALARMI !

Avrupalı ​​kontrplak şirketlerinde ortak görüş, bu yılın “çok fazla zorluklarla dolu” geçeceği ve kontrplak ticareti açısından “çok güçlükler” yaşanacağı şeklinde.

15 Nisan 2019 - 11:58

Euro Bölgesi ekonomisinin süregelen yavaşlamasının, ticareti etkileyecek bir faktör olması beklenirken, IMF, 2017'de %2,7 ve 2018'de % 2,3 olan ekonomik büyüme hızının % 1,9'a düşeceğini tahmin etmekte. Aralık ayının sonunda Financial Times’da yayınlanan ve AB genelinde çalışan ekonomik analistler arasında düzenlenen bir ankette, bazı analistler büyümenin %1.3, %1.2 ve hatta % 1 oranında yavaşlayabileceği tahmininde bulundular.

İngiltere’de Brexit etkisi

Avrupa’da faaliyet gösteren uluslararası bir şirket, İngiltere'deki siparişlerinin yakın zamanda arttığını ama bunun muhtemelen Brexit'ten önce stok yapmayı amaçlayan müşterilerin siparişlerinden kaynaklandığını belirtti.

Bununla birlikte, İngiltere kökenli bir ithalat şirketi ise hem yeni inşaat hem de bina yenileme pazarlarının yine kısmen de olsa Brexit nedeniyle yavaşlamasıyla pazarın artık zayıflama belirtileri gösterdiğini ve müteahhitlerin ve müşterilerin bu yazı kaleme alınırken henüz etkilenmemiş olan İngiltere ve AB ticari ilişkilerinin, Brexit sonrasında nasıl olacağının netleşmesini bekledikleri için projelerini askıya aldıklarını belirtmekte.

Almanya’da düşüş

Avrupa’nın ekonomik dinamosu olan Almanya’daki fabrika siparişlerinde Aralık 2018’de bildirilen % 1.6 oranında büyüme hızı düşüşü dâhil yakınlarda yaşanacak Avrupa çapındaki ekonomik yavaşlamaya ilişkin erken alametler ve Reuter’in anketinde yer alan analistlerin tahminleri doğrultusunda % 0.3 gibi daha kötü büyüme hızının yaşanacağının bildirilmesine rağmen, Avrupa kökenli kontrplak ithalatçıları Şubat ayı başlarında kilit pazarlardan hala istikrarlı ve makul derecede iyi talep geldiğini bildirmekteler.

Bir şirket temsilcisi, “Özellikle kuzey batı Avrupa'daki ve ayrıca Almanya, Belçika ve Hollanda'daki inşaat sektöründeki müşterilerimizin faaliyetleri aynı seviyede sürmekte ve ambalaj sektörü gibi oldukça faal görünmekteler” demekte.

İşin kötü tarafı ise, Avrupa genelindeki şirketler, 2018’de fiyat ve arz dalgalanmalarının ardından piyasada aşırı stok yapıldığını ve durumun, beklenildiği şekilde, Euro Bölgesi'ndeki yavaşlamanın daha da kötüleşmesi ve piyasa çapında daha fazla ihtiyatlı davranılmaya başlaması halinde daha da bozulma göstereceğini belirtmekteler.

Yine, başka bir şirket de Hollanda’daki işleri hala güçlü bir şekilde devam ederken Fransa ve Almanya'da yavaşlama tespit ettiklerini bildirmekte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...