Reklam
  • Reklam
Avrupa’da Katı Biokütle Yükseliyor

Avrupa’da Katı Biokütle Yükseliyor

Kısa süre önce yayımlanan Eurobarometer'e* göre, 2017 yılında Avrupa katı biyokütle sektörü, odun, odun yongaları, peletler, kâğıt endüstrisinden elde edilen siyah likör ve lignoselülozik tarımsal atıklardan 100 Mtep (Milyon ton eşdeğer petrol) miktarında primer enerji elde edilmesine yaklaştı.  Avrupa sıralamasında "ilk beş" şöyle oluşmakta: Almanya (12.4 Mtep), Fransa (10.8 Mtep), İsveç (9.3 Mtep), İtalya (9 Mtep) ve Finlandiya (8.6 Mtoe/milyon ton eşdeğe

25 Nisan 2019 - 18:33

Elektrik üretiminde veya sadece kojenerasyonda (ısı ve elektrik enerjisinin ortak üretiminde) katı biyokütleden istifade etmekte en hünerli ülkeler şunlar: İsveç, Polonya, Danimarka, Letonya, Litvanya, Slovenya, Hırvatistan ve Lüksemburg. İngiltere biyokütleden elektrik üreten ilk ülke ancak üretiminin % 100'ü boş yere ısıya harcanmakta ve bu da basit bir nedenden ötürü: lağvedilmesi gerekirken dönüştürülen eski enerji santrallerinde kömür yerine biyokütle kullanılmakta.

İsveç’te Hedef : Karbon kullanımını bitirmek

İsveç, Danimarka ve Finlandiya, 2030 yılına kadar kömürle elektrik üretiminin ortadan kaldırılması doğrultusunda yasalar çıkardı. İsveç, ayrıca, son derece zor bir hedefe ulaşmak istemekte: kojenerasyon için kullanılan orman biyokütle yüzdesini artırmak ve aynı zamanda daha rasyonel bir yönetim yoluyla ormanlarda bloke edilmiş karbon miktarını artırmak ve ayrıca yurtdışında yeniden ağaçlandırma projeleri ile orman yüzeyinde artış sağlamak. İsveç hükümeti, 2045 yılına kadar tüm ulusça karbon kullanımının sona erdirilmesi doğrultusunda genel bir hedefe sahip.

 En fazla tüketen ülkeler

Kişi başına düşen biyokütle tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler şöyle: Finlandiya, İsveç, Letonya ve Estonya, ve bunları hepsi beşinci sırada ve neredeyse eşit üretime sahip Danimarka, Avusturya ve Litvanya izlemekte.

Biyokütlenin evsel ısıtmada doğrudan tüketimine gelince, Almanya ilk sırada (9.24 Mtoe(milyon ton eşdeğer fuel oil) ve ardından Fransa (8.65 Mtoe) ve İtalya (6.9 Mtoe) gelmekte.

Gelecekte yaşanacak gelişmeler

IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), 2020'de AB'deki katı biyokütle tüketiminin, bölgesel ısıtma şebekelerinden gelen 15 Mtoe'den fazla ısıyla birlikte 81 Mtoe'luk doğrudan ısıya ulaşacağını tahmin etmekte. Gelecekte, doğrudan ısı üretiminde katı biyokütle kullanımında esaslı bir artışın da çimento sektöründen gelmesi beklenmekte.

IEA'nın araştırması, yeni yaşanan Danimarka’nın kömür tesislerini biyokütleye dönüştürme politikalarını ya da Hollanda’nın kısmen kömür tesislerini biyokütle ile ikame etmesini (ortak yakma politikaları olarak bilinen bir teknik) kapsamamakta.

2017 yılı boyunca, Cortus energy AB adlı şirket, Höganäs adlı şirketin çelik fabrikasına (İsveç) doğal gaz yerine sentez gazı (syngaz) tedarik edecek 6 MW kapasiteli bir orman atık gazlaştırma modülünü başlattı. Çelik kalitesinin düşmesine sebep olan ve bu teknolojinin kullanımını engelleyen ana sorun yani sentez gazındaki katışkılarının üstesinden gelindiği için gelecekte diğer çelik üreticilerinin de sistemi benimsemeleri ve katı biyokütle talebinin daha da artması beklenmekte.

“Goodchips” geliyor

Odun peleti sektörü, tedarik zincirinin menşei ve sürdürülebilirliğine dair belgelendirme mekanizmalarının devreye girmesinden sonra, odun talaşlarını da EN Plus pelet belgelendirme mekanizması gibi belgelendirme kapsamına aldı. Gelecekte kullanılacak sistemin adı "GoodChips" olacak ve sekiz kalitede talaş ve dört kalitede talaş yongasını tanımlayacak. Kalite parametreleri, üreticinin sera gazı emisyonları gibi sürdürülebilirlik parametrelerine ilaveten nem, tane büyüklüğü ve külü içerecek. Aynı zamanda, EPC (Avrupa pelet konseyi), Aralık 2019'da bitmesi beklenen bir süreç olan EN Plus standardında tanımlanan peletlerin kalite ve sürdürülebilirlik özelliklerini de gözden geçirmekte.

(*EurobarometerAvrobarometre 1973 yılında Avrupa Birliği içinde kurulmuş; Avrupa Komisyonu'na bağlı bir kurumdur. Kurumun amacı; Avrupa Birliği vatandaşlarına çeşitli alanlarda sorular sormak ve bu yanıtlara göre raporlar hazırlayıp Avrupa Komisyonu'na vermektir.)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Miniklere “Orman Anaokulu”
Miniklere “Orman Anaokulu”
Orman Yangınları Çalıştayı Sona Erdi
Orman Yangınları Çalıştayı Sona Erdi