Reklam
  • Reklam
PLYWOOD / KONTRPLAK’TA KÜÇÜK ADIMLAR

PLYWOOD / KONTRPLAK'TA KÜÇÜK ADIMLAR

Plywood piyasası 2018 yılı ortalarında başlayan durgunluktan bugüne Mart ayında kısmi de olsa hareket etmeye başladı.

25 Nisan 2019 - 18:31 - Güncelleme: 27 Nisan 2019 - 12:56

Plywood piyasası 2018 Temmuz ayından bu yana yaşadığı duraklama sonrasında Mart ayının 2019 yılında belli oranda hareket sağlamaya başladı. Seçim sonrasında beklentileri olumlu olan satıcı kesimi yüksek seviyede olmasa da belli miktar da ürünü depolarına koydu. Bununla birlikte seçim sonrasında başlaması planlanan projeler ki bu projeler henüz küçük ölçekli, müteahhit ve taşeronlar tarafından küçük çaplı bağlantılar yapılmaya başlandı.

Mart ayının son haftası

Ancak mart ayının son haftasına kadar bu şekilde devam eden Pazar yapısı ayın son haftasında yaşanan ekonomik çalkantı ile yine konumunu durgun bir seviyeye düşürdü. Diğer bir anlamda akılları karıştırdı.

Piyasadaki genel yaklaşım olarak konuyu mercek altına aldığımızda beklenti, seçim sonrasında şantiyelerin adım adım hareket kazanmaya başlayacağı, ikinci altı ay itibariyle bu adımları kademeli olarak sıklaşmaya başlayacağı yönünde.

Seçimler

Ancak gel gelelim piyasa oyuncularının ünlem koyduğu bir nokta var ki o da seçim sonuçları. Bir kısmın görüşüne göre seçim sonuçlarında yaşanması ihtimal dahilinde olan değişimin inşaat sektörüne yansımalarının olabileceği yönünde.

Mart ayında iç piyasa oyuncularını grupsal çerçevede değerlendirdiğimizde;

İthal kesimde özellikle Huş Plywood tarafında fiyatların kurun etkisi doğrultusunda yükseliş kaydetmesine karşın kısmi hareketlilik gözlemlendi.

Yerli ürünler tarafına baktığımızda kısmi hareketlilik olmakla birlikte üreticileri tatmin edecek noktanın çok gerisinde.

Rekabet

Piyasada fiyatlara baktığımızda; kısmi hareketlenmenin olması üretici ve distribütörleri rekabet açısından hareketlendirdi. Karlılıkların çok cüzi hatta minimal seviyelerde oluşu her ne kadar firmaların hareket kabiliyetini kısıtlasa da herkes elinden geldiğince oluşan talebi karşılama adına önemli performans göstermeye çalıştı.

Toplamda baktığımızda, inşaat piyasası sinyaller vermeye başladı ancak sürecin nereye evrileceği henüz belirsizliğini koruyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2022 için hedef 400 milyon TL
2022 için hedef 400 milyon TL
Vahidi Fiyattaki Artış Orman Köylüsünü Sevindirdi
Vahidi Fiyattaki Artış Orman Köylüsünü Sevindirdi