Reklam
  • Reklam
AMERİKA – KANADA KERESTE KAVGASINDA SON DURUM

AMERİKA – KANADA KERESTE KAVGASINDA SON DURUM

“Trump yönetiminin kereste tarifeleri Kanadalı üreticileri kereste fabrikalarının çalışmalarını askıya almaya zorladı.”

04 Mart 2019 - 13:24 - Güncelleme: 11 Nisan 2019 - 16:46

ABD kereste fiyatları 2018'in ilk yarısında rekor fiyatlara ulaştı, ancak 2018’in Mayıs ayından itibaren % 47 oranında düşüşe geçti. Ayrıca, cılız bir şekilde start alan konut projeleri de fiyatları 2019’da % 15 daha düşürebilir.

Bu arada, Kanadalı üreticiler en büyük müşterileri olan ABD'ye gerçekleştirdikleri kereste gönderilerinde ortalama gümrük vergilerinden % 20'den daha fazla gümrük vergisi ödemekteler. Bunun neticesinde Interfor Corp. adlı şirket British Columbia’daki kereste fabrikalarındaki üretimini dördüncü çeyrekte % 20 oranında düşürürken, Canfor Corp üretiminde % 10 oranında kısıntıya gitti ve  West Fraser Timber Co., iki kereste fabrikasındaki 300 milyon board feet (BF/kereste ölçü birimi) kapasitesini kalıcı olarak durduracağını açıkladı. Bloomberg'in bildirdiğine göre analistler, daha fazla kısıntının meydana gelebileceğini de bildirdiler.

“Sıkıntı bariz bir şekilde ortada”

Vancouver merkezli bir endüstri grubu olan British Columbia Orman Endüstrileri Konseyi CEO'su Susan Yurkovich“Sıkıntı bariz bir şekilde ortada” dedi ve sözlerine “ Çok düşük fiyatların söz konusu olduğu bir ortamdaysanız ve vergi ödemekteyseniz, çalışmaya devam edemeyeceğiniz bir noktaya gelirsiniz.”diyerek devam etti.

Trump yönetimi vergileri zorunlu kıldı.

Yumuşak ağaç kereste konusunda yıllarca aralıklarla süregelen anlaşmazlıklar iki ülke arasında sürtüşmeye neden olurken, münakaşanın fitili, ABD 2016 yılında Kanada menşeli odunların fazla miktarda sübvanse edildiğini ve Kanada’dan yapılan ithalatın ABD'deki üreticilere ve işçilere zarar verdiğini savunarak kereste endüstrisinde vergilerin uygulanmasını talep edince, yeniden ateşlendi. 2017 yılında ise, Trump yönetimi bu vergileri zorunlu kıldı.

İki ülke arasındaki artan sürtüşmenin gönderilen ürünleri sınırlandıracağı endişesi fiyatları yükseltti ve 2018'in başlarında kereste en iyi fiyat performansı gösteren ürünler arasında yer aldı. O zamandan bu yana, talep önemli ölçüde düştü ve Ekim ayında fiyatlar son iki yıldan fazla bir süredeki en alt seviyeyi gördü.

“ Bu durum Kanadalı üreticiler için biraz daha önemli hale geldi, çünkü artık tarifeler finansal anlamda gerçekten sıkıntı yaratmakta ” diyen Vancouver merkezli ERA Forest Products Research (Kağıt ve Orman Ürünleri Sektörüne özel olarak odaklanan bağımsız bir finansal araştırma şirketi) genel müdürü Kevin Mason “İletişimi koparmamaya çalışıyorlar ancak öncelik anlamında gündemden çıkmış durumda” dedi ve sözlerine ABD Çin’le olan sorununu başka yollardan çözmeye çalışıyor. ”diyerek devam etti.

Kanada, Dünya Ticaret Örgütü aracılığıyla anlaşmazlık davaları başlattı ve duruşmalar Şubat ayının sonunda Cenevre'de yapılacak. Susan Yurkovich “yine de, bu ticari davaların duruşmaları anlaşmazlığın tarafları arasında uzun zaman almakta ve ABD'li üreticiler vergi ödememenin getirdiği yararların meyvelerini yerken bu durum sektöre bu tür sorunlarla mücadele edilmesinde ‘çılgın yükseklikte bir miktara‘ mal olmakta” diyerek durumu izah etti.

Kanada, şu ana kadar duruma Çin gibi diğer destinasyonlara ihracat yapma yoluna başvurarak cevap vermedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...