AKAMİB Şubat Ayı İhracatında Artış Gösterdi

AKAMİB Şubat Ayı İhracatında Artış Gösterdi

AKAMİB şubat ayı ihracatı 48 milyon dolar

06 Mart 2018 - 11:03

MERSİN'de, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) ihracatı, Şubat ayında yüzde 5,2 oranında artış göstererek 48 milyon 48 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörel bazda ihracat rakamlarına göre Türkiye Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla yüzde 20,7 oranında artış göstererek 398 milyon 235 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Şubat ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise yüzde 3,1 oldu.

Sektör pazarlarını değerlendiren Başkan Bülent Aymen, ihracatı artırmak için var olan pazarlara devam eden ihracata ek olarak yeni pazarların da araştırılması ve değerlendirilmesi gerektiğini, bu amaçla çalışan AKAMİB'in 8-11 Mart 2018 tarihlerinde Singapur Mobilya Fuarı'na katılım göstereceğini söyledi.

Diğer taraftan Kereste-Palet sektöründe devam eden URGE projesini hatırlatan Aymen, "Proje kapsamında 5 farklı ülke pazarına heyetler düzenlendi. Bir sonraki heyet çalışması ise 2017 yılında AKAMİB tarafından en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında 4. sırada olan İtalya pazarı için yapılıyor. İtalya pazarına Şubat ayında gerçekleştirilen ihracatta AKAMİB olarak yüzde 13,6 oranında artış görülürken, Türkiye Geneli sektör rakamları ihracatı incelendiğinde geçtiğimiz yıla kıyasla uüzde100 artış olduğu görüldü" dedi.

Türkiye geneli sektörün Şubat ayında en önemli pazarı Irak olurken, AKAMİB ihracatında birinci sıradayaklaşık 32 milyon dolar ihracatı olan mobilyalar ürün grubu ihracatı yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM