• Reklam
AHŞAP OYUNCAKTA “Piyasayla rekabet edebilecek güçteyiz”

AHŞAP OYUNCAKTA “Piyasayla rekabet edebilecek güçteyiz”

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ithalat rakamının 5 yılda 3 buçuk milyar doları aştığı oyuncak sektöründe, yerli ve milli üretim için meslek liseleri üs olarak belirlendi. Sektörün ahşap oyuncak taleplerini karşılamak üzere donanım ihtiyaçları tamamlanan meslek liselerinde, dünya genelinde büyük cirolara sahip firmalar ile yarışacak kalitede, düşük maliyetli ve sağlığa zararı olmayan oyuncaklar üretiliyor.

27 Mayıs 2019 - 12:17

Bakanlıkça ahşap oyuncak üretimi için Ankara’da koordinatör okul olarak Ankara İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi. Okul Müdürü Mehmet Boz, büyük bir ödenek ile makine bölümlerinin yenilendiğini anlattı. Donanımlarının tamamlanmasıyla ahşap alanında yapamayacakları üretim olmadığına işaret eden Boz, “Bakanlığımız, bu konuya çok büyük destek veriyor. Sektörün hazırladığımız kataloglardan seçeceği oyuncakları üretmek için hazırız. Piyasa ile boy ölçüşecek, onlarla rekabet edebilecek güçteyiz. Devletimiz bu imkanı bize sağladı” değerlendirmesinde bulundu. 

BİNLERCE ÖĞRENCİYE MALZEME

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya İç Mekan Tasarımı Alan Şefi Rahmi Şafak ise 10. ve 12. sınıf öğrencileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘özel eğitim kapsamındaki çocuklara özel ders malzemelerinin geliştirilmesi projesi’ kapsamında her türlü ahşap oyuncak üretimini yaptıklarını anlattı. Öğrencilerin ahşap işlerinden ayda bin 500-bin 700 lira ücret aldığını aktaran Şafak, “Yaklaşık 10 bin 500 özel eğitim öğrencisi için ders malzemesi yaptık” diye konuştu. 

 

 

Bu haber 7489 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanın Perileri Şampiyon.
Ormanın Perileri Şampiyon.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki Kadastro Çalışmaları Gözden Geçirildi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki Kadastro Çalışmaları Gözden...