AGT İran’a Fabrika Kuruyor

AGT İran'a Fabrika Kuruyor

Türkiye'nin ve sektörün önde gelen üreticileri arasında yer alan AGT ikinci fabrikasını İran'a kurmak için çalışmalara başladı.

27 Şubat 2018 - 15:34

AGT'nin ikinci fabrikasını İran'da kurmayı planladığını aktaran firmanın Genel Müdürü Şirzat Subaşı, Tahran'a yakın Kazvin kentinde 112 bin metrekarelik bir fabrika yapmayı planladıklarını bildirdi. Subaşı, söz konusu fabrikada 2018 sonunda panel üretimine başlamayı planladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu alanda da çok ciddi fırsatlar var."

"Kazvin'de fabrika arsamızı aldık, 40-50 milyon dolarlık yatırım yapacağız. İran'daki fabrikanın ardından 2018 ortalarında Antalya'da da yeni bir fabrika yatırımı yapacağız. Türkiye'de kent nüfusunun artması, konutların yenilenmesi nedeniyle ciddi bir potansiyel bulunuyor. İnsanların yaşam standartları yükseldi. Mobilya yenileme süresi 15-20 yıllardan 7-8 yıla düştü. Bu alanda da çok ciddi fırsatlar var. Bu bakımdan kapasite artırma yatırımına ihtiyacımız var. Şu anda markamızda sektörümüzde ihracatta bir numarayız. Bundan sonra dünya ölçeğinde de sıralamalara girmek istiyoruz."

Ağaç ürünlerinde Türkiye'deki ham maddenin yeterli olmadığını, bu nedenle bir miktar dışa bağımlı olduklarını ifade eden Subaşı, Türkiye'nin yüzde 24'ünün ormanlık alan bulunduğunu fakat bunun yalnızca yüzde 50'sinin endüstriyel orman denilen, sanayi tipi ağaç üretilebilen ormanlar olduğuna işaret etti.

"Bir elbiseyi bir markaya giydirdiğiniz zaman onunla anılır."

İhracatçılara tavsiyelerde bulunan Subaşı, "Türk ihracatçısının bir problemi biraz kendilerine güvenmeleri, 'biz de varız' demeleri lazım. Bunu neden söylüyorum? Bir üründe oynanabilecek en son özelliğin fiyat olması lazım. Siz herhangi bir pazara girdiğiniz zaman o markaya o kimliği o fiyatla oturttuğunuz zaman onu bir daha değiştirmeniz çok zor. Yani bir elbiseyi bir markaya giydirdiğiniz zaman onunla anılır." diye konuştu.​

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM