Reklam
  • Reklam
Yıldız Sunta’da Grev Sona Erdi

Yıldız Sunta'da Grev Sona Erdi

Türkiye’nin önde gelen orman ürünleri üreticisi olan ve 21 yıldan beri Kartepe’de faaliyet gösteren Yıldız Sunta MDF işyerinde 8 gündür süren grev gerçekleşen anlaşma ile sona erdi.

20 Haziran 2017 - 11:43 - Güncelleme: 20 Haziran 2017 - 11:45

 

Türkiye’nin önde gelen orman ürünleri üreticisi olan ve 21 yıldan beri Kartepe’de faaliyet gösteren Yıldız Sunta MDF işyerinde 8 gündür süren grev gerçekleşen anlaşma ile sona erdi.

19 Mayıs 2017 Cuma 18:40 Kartepe’de 21 yıldır faaliyet gösteren Yıldız Sunta işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık üzerine greve çıkmıştı. 436 işinin çalıştığı Yıldız Sunta’da örgütlü Ağaç ­İş Sendikası yetkilileri ile işveren arasında bugün sürpriz bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonunda sözleşme; operatörlere yüzde 18, operatör yardımcılarına yüzde 19 zam uygulandı. Ayrıca sosyal haklarda yüzde 20, bayram mesailerinde bire 2 iken, bu uygulama ile bire 3 olarak çıkarıldı.2018 enflasyonunda artı 1, 2019 enflasyonunda artı 2 puan uygulaması gerçekleştirilecek.

Sözleşmenin süresi 3 yıl olacak. Normal şatlarda yapılan uygulamalarda greve çıkan işçiler maaş alamazken, 8 günlük grev de greve çıkan 436 işinin, 4 günlük ücreti işverenden, 4 günü de işçiden olarak imzalandı. Sendikanın işverenle anlaşması sonucu 4 gün işçiye maaş olarak değil, sosyal haklar adı altında gıda fişlerine yansıtılacak.

YILDIZ SUNTA'DAN YAPILAN GREV AÇIKLAMASI 

Yıldız Sunta'dan grev kararıyla ilgili yazılı açıklama geldi. 12 Mayıs 2017 Cuma 11:33 Ağaç ­İş Sendikasına, bağlı Yıldız Sunta işçileri dün 08.00-­16.00 vardiyasından çıkan işçiler de makineleri kapatmış, 16.00-­00.00 vardiyasına gelen işçiler de işbaşı yapmamıştı. Grev ile ilgi Yıldız Sunta'dan yapılan yazılı açıklamada, Şirketimiz ile Ağaç­İş Sendikası arasında yaklaşık olarak dört (4) aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonunda ücret zammı oranı konusunda anlaşma sağlanamamış ve Ağaç­İş Sendikası tarafından grev kararı alınarak 11.05.2017 tarihinde de greve gidilmiştir. Ağaç ­İş Sendikası ile yapılan görüşmelerde sendika tarafından %35 oranında bir zam talep edilmiştir. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde şirketimizin sunduğu teklif ise enflasyonun (2016 TÜFE ­ %8,5) üzerinde bir oran olan %12'dir. Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki; Yıldız Sunta Mdf A.Ş., kurulduğu günden bu yana faaliyet gösterdiği sektörde çalışanına en yüksek maaşı veren şirkettir. Şirketimizle aynı sektörde faaliyet gösteren diğer şirketler de yakın zamanda toplu iş sözleşmeleri yapmış ve işçi maaşlarına zam uygulamışlardır. Bu basın duyurusunun yayınlandığı tarih itibariyle henüz bir zam almamış olan Yıldız Sunta Mdf A.Ş. işçisinin maaşı, sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerin işçilerinin zamlı maaşlarının üzerindedir. Yine, Yıldız Sunta Mdf A.Ş., sektöründe çalışanlarına en fazla ve en yüksek sosyal imkanları tanıyan şirkettir. Yıldız Sunta Mdf A.Ş., kurulduğu günden bu yana, çalışanının diğer tüm işçilik haklarına olduğu gibi, sendikalaşma hakkına da saygı duymuş ve çalışanlarının sendikalaşma ve sendikal faaliyetlerde bulunma hakkını da sonuna kadar gözetmiştir. Ülke genelinde, kamu çalışanları da dahil olmak üzere pek çok çalışan, enflasyon oranının altında veya en iyi ihtimalle enflasyon oranında maaş zammı alırken, Yıldız Sunta Mdf A.Ş. üstelik de global bir ekonomik krizin yaşandığı bu günlerde çalışanına enflasyon oranının üzerinde bir maaş zammı yapmayı teklif etmiştir. Ancak ekonomik gerçekler göz önüne alındığında, yapılması teklif edilen bu yüksek zam oranının da belli makul ölçüler içerisinde olması gerektiği açıktır. Tarafımızca sendikaya teklif edilen ve enflasyonun (2016 TÜFE ­ %8,5) üzerinde olan %12'lik zam oranı teklifi işte bu koşullar altında belirlenmiştir. Bütün dünyada ve en çok da ülkemizde etkisini gösteren ekonomik krizin varlığı da göz önüne alındığında yaptığımız teklifin işçimizin emeğini gözetme amacını içerdiği açıktır. Yıldız Sunta Mdf A.Ş., kurulduğu günden bu yana felsefesi çalışanının emeğine değer veren, bu emeği gözeten ve yine bu emeğin karşılığını mümkün olan en iyi şekilde vermeye çalışan bir şirket olmaktır. Bu felsefemizin bir sonucu olarak, işçimizin sendikal haklarını kullanarak grev kararı almış olmasını da saygıyla karşılamaktayız. Kamu oyunun bilgisine sunarız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...