Yeni Altın Plywood!

Yeni Altın Plywood!

Plywood / kontrplak piyasasında Avrupa ve Amerika'dan özellikle Rus ve Avrupalı üreticilere gelen talepler global ölçekte etkisini Türkiye'ye hissettirmeye başladı.

03 Nisan 2018 - 13:24

Plywood / kontrplak piyasasında Avrupa ve Amerika'dan özellikle Rus ve Avrupalı üreticilere gelen talepler global ölçekte etkisini Türkiye'ye hissettirmeye başladı. Üreticiler fiyat artışlarını ardarda  açıklarken kurun da etkisiyle plywood fiyatı çeyrek altına bir adım daha yaklaştı.

Şubat ayı plywood/kontrplak piyasası açısından talep yönünden sakin bir ay olarak görülse de depolara ve satışlara bakıldığında o yönde bir realizasyon olmadığı gözlemlendi. Piyasa satış verileri incelendiğinde ay itibariyle düşük sezon olmasına karşın önceki yıllar karşılaştırmasında gözlü görülür bir artış gerçekleşti. Bu durum 2018 yılı öngörüleri için olumlu karşılanmakla birlikte 2018 yılında fotoğrafı daha net görebilme adına uluslararası kompozisyonu ve gelişmeleri değerlendirme altına almak gerekiyor.

Amerika / Çin Çekişmesi

Hepimizin bildiği üzere plywood/kontrplak konusunda Amerika ile Çin arasındaki gelişmeler dünya üzerindeki ticari akışa en üst seviyede etki ediyor. Amerika'nın Çin plywood/kontrplaklarına kota getirmiş olması dünyadaki bir çok ülkedeki üreticilerin yönünü Amerika'ya çevirmesine ve günden güne satış miktarlarını artırmasına sebebiyet veriyor. Uluslararası kaynaklardan alınan bilgilere göre Çin Amerika'yı bu konu hakkında Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) şikayet etmiş durumda. Ayrıca Amerikan yüksek mahkemesine de itiraz gerçekleştirdi.

Avrupa'da Talep

Avrupa tarafına baktığımızda özellikle Batı Avrupa olmak üzere inşaat sektörü bu yıl geçen yıla göre daha da hızlanmış bir görünüm sergiliyor. Rusya, Ukrayna ve Letonya'daki üreticiler ile ay içinde yaptığımız görüşmelerde Avrupa'nın önemli bir talep gösterdiğini beyan ettiler. Avrupa'dan bu yıl beklenti yüksek.

Bu konjonktür içerisinde Türkiye'ye baktığımızda özellikle Huş grubu 1.Segment ürünlerin yönünü bu pazarlara çevirmeye başladığını ve Türkiye'ye olan ihracatlarını bir miktar kısmaya başladıklarını gözlemliyoruz. Bu durum direkt olarak Türkiye plywood/kontrplak piyasasındaki fiyatlara endeksli. Türkiye'deki fiyat skalasının bu iki pazara göre daha düşük seviyede olması üreticiler için öncelikli tercihin bu pazarlar olmasına sebebiyet veriyor.

Fiyatlar yukarı yönlü

Bu durum Huş ürünlerinin talebi karşılığında yeterli miktarda olmaması sebebiyle daha değerli olmasına yol açacak görünümde. Ki aldığımız bilgiler üretici kaynaklı olarak fiyatların kademeli olarak yükselmeye başladığı yönünde. İthal Huş ürünler 2018 yılında altın ile yarışacak görünümde.

Orta segmente baktığımızda Huş talebinden bir miktar kaymanın bu alana yöneldiği görülüyor. Miktardaki artış gözle görülür seviyede.

Ekonomik segmente baktığımızda talebin yüksekliği ve çeşitlilik dikkat çekiyor. Burada en dikkat çeken husus Gümrük Vergisi oranı artması ile birlikte ithalatının düşmesi beklenen Hindistan ürünlerine ilişkin. Şubat ayında Hindistan'dan gelen plywood/kontrplak miktarı hatrı sayılır seviyede artış göstermiş durumda.

Yerli üretim kanadına baktığımızda üreticiler dağıtımlarına hız kesmeden şubat ayında devam ettiler. Kapasite artış çalışmaları genel olarak son aşamalarına yaklaşan üreticiler 2018 yılından çok umutlu.

Plywood/kontrplak konusuyla ilgili piyasanın gündeminde olan bir diğer konu KDV  konusunda Maliye Bakanlığı'nın gerçekleştirmeyi planladığı düzenleme. Meclise giden tasarı ile ilgili gelen duyumlar devreden KDV'nin devletten tahsil edilebileceği yönünde. Ancak bu durum ithalatında gözetim uygulaması olan plywood/kontrplak konusunda özel bir önem içeriyor. Çünkü bilindiği üzere devlet gümrüklerde gözetim uygulaması ile (1100 USD üzerinden hesaplamak kaydıyla) yerli üreticiyi koruyor. Yeni tasarının gelen duyumlar doğrultusunda yasalaşması durumunda gözetim uygulaması anlamını yitirecek görünümde. Bu da ithal olarak gelen ürünlerin fiyatlarının gerilemesi anlamını taşır ki bu durumda farklı bir pazar yapısı ile karşı karşıya kalırız.

Şubat ayını firmalar ve markalar bazında değerlendirdiğimizde ;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM - VPM

Simirna TEKCOM ile Şubat ayında da yükseliş çizelgesini devam ettirdi. Gelen ürün miktarı değerlendirildiğinde tarihinde en yüksek seviyelerden biri ile ayı kapattı. Marka değeri günden güne artan TEKCOM, 1.segment ürünlerin fiyatlarının önümüzdeki süreçte artışı ile birlikte çok daha ön plana çıkacak görünümde. Rus menşeili Huş plywood "VPM" ile pazar dağılımını artırmaya başlayan Simirna, Segezha  Group'un Rusya'da iki yeni fabrika daha kurmasından dolayı beklentilerini bu markada yükseltmiş görünüyor.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK Plywood

Yalçın Orman Şubat ayında kısmen talebi yavaşlayan Huş plywood piyasasında dağıtım oranı ve miktarı ile yine zirvede yer almayı başardı. Piyasada talebi oturmuş ve benimsenmiş olan Odek markasının Avrupa'daki talebinin üst seviyeye ulaşmış olması miktar bazında dezavantaj görünümünde olsa da Yalçın Orman'ın stratejik ve finansal etkinliği ile bu konudan etkilenmeyeceği ortak kanaat.

Akça Plywood A.Ş. / CPLY - VTHPLY

Sektörün Yatırım öncülerinden olan Akça Plywood Şubat ayında yine tempolu bir gidişat sergiledi. Şubat ayında özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde yeni açılımlar gerçekleştiren firma pazar etkinliğini artırmaya devam ediyor.

Babayapı A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Sektörün önemli isimlerinden Mehmet Ekşi yönetimindeki Babayapı A.Ş. Şubat ayında mevcut dağıtım temposunu sergilemeye devam etmesinin yanında yeni yer hazırlıklarını son noktaya getirdi. İkitelli'de yeni, büyük hacimli depolama alanı ve modern yönetim ofislerini içinde barındıran yeni merkezine taşınmak için gün saymaya başlayan Babayapı özellikle uzmanı olduğu filmsiz kontrplak alanında da ürün çeşitliliğini artırma yönündeki ar-ge çalışmalarına devam ediyor.

Sağlamlar A.Ş. / YESPLY - İSTWOOD

Kapasite artırımını kısmi olarak devreye alan Sağlamlar A.Ş. YesPly dağıtımını günden güne sağlam temellere oturtuyor. Türkiye genelinde kapasite artımı paralelinde bayilik ağını genişletmek için yoğun pazarlama faaliyetlerini sürdüren firma Şubat ayında aralıksız üretim ve dağıtıma devam etti.

Erdoğanlar Group / SYPLY Plywood

Türkiye'nin önde gelen Rus Plywood Markası SYPLY'ın Türkiye temsilcisi genişleme yönündeki çalışmalarını aynı hızda sürdürmeye devam ediyor. Şubat ayında talebin bir miktar kısılmış olmasını özellikle Marmara Bölgesi açılımı ile alan genişletmesi doğrultusunda sübvanse eden firma istikrarlı ve dik duruşunu sürdürmesi ile ön plana çıkıyor.

Akın Plywood / Riga Plywood - Tekcom

Akın Grubu'nun iştiraki olan Akın Plywood hazırlamış olduğu altyapılar dahilinde Şubat ayında pazarda etkinlik göstermeyi başaranlardan oldu. TEKCOM dağıtımında yoğun pazarlama çalışmaları başlatan firma sezon için önemli sinyaller verdi.

Katırcılar A.Ş. / WOODEX PLYWOOD

Kombi ürün yapısı ile şantiyelerde başarılı sonuçlar veren Woodex Plywood şubat ayında bayi düzeni içerisinde Katırcılar ile dağıtım temposunu devam ettirdi. Düşük sezondan etkilenmeyen marka yeni sezon, yeni kapasite noktasında hazırlıklarını sürdürenler arasında.

Erbaa Kaplama / COCHA PLYWOOD

Sadece filmli plywood üretimi gerçekleşecek olan yeni tesisi için geri sayıma devam eden Erbaa Kaplama Şubat ayında düzen ve istikrar noktasındaki duruşu ile olumlu yorumlar almaya devam etti. Sistematik dağıtım gerçekleştiren üretici ve markası bayileri ile güçlü bağlarını geliştirerek yola devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM