Reklam
  • Reklam
Vietnam Orman Ürünleri İhracatında Rekor Kırdı

Vietnam Orman Ürünleri İhracatında Rekor Kırdı

Vietnam’dan gerçekleştirilen orman ürünleri ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 15.63 oranında artışla 7.22 milyar $ 'a yükseldi.

22 Şubat 2019 - 10:40

Son on yılda, Vietnam’daki odun işleme endüstrisi 2,7 misli büyüyerek ülkeyi % 6 pazar payıyla dünyanın beşinci, Asya’nın ikinci, Güneydoğu Asya’nın ise en büyük ağaç ihracatçısı haline getirdi.

Ülkedeki işletme sayısı 2008 yılında 2,500 iken 2017'de 4,500'e çıktı ve bunların 3,900’ü yerli, 600’ü ise yabancı sermayeli işletmelerden oluştu. Geçmişte, yabancı şirketler ülkenin toplam orman ürünü ihracatının yüzde 70'inden fazlasını gerçekleştirirken artık yerli firmaların toplam ihracat içindeki payı yüzde 53'e çıkmış durumda.

Odun endüstrisi, Vietnam'daki en büyük ihracat sektörlerinden biri konumunda. Hükümet, sürdürülebilir büyüme ve korumanın sağlanabilmesi amacıyla 2018 yılının Ekim ayında 1288 / QD-TTg sayılı Kararı yayınlayarak, ulusal orman sertifikalandırma sistemini kurdu ve sürdürülebilir orman yönetimi ve orman sertifikalandırma hususlarındaki projeyi onayladı.

Üretimi ve işlenmesi

Vietnam'daki odun üretiminin 2017 yılında yüzde 12,4 oranında artarak 11,5 milyon m3’ü bulduğu tahmin ediliyor. 2018 yılının ilk 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 oranında artış gerçekleştirilerek odun üretimi 11.6 milyon m3’ü buldu.

Tuyen Quang, Quang Nam, Quang Ngai ve Binh Dinh 2017 yılında en fazla ağaç üretilen iller oldu.
Ağaç işleme sektöründe, Binh Duong, işgücünün cazipliği ve Vietnam'ın Güneydoğu ve Orta bölgelerindeki yaylalarında bulunan önemli orman alanlarıyla olan irtibat olanakları nedeniyle çok sayıda işletmeyi kendine çekmekte. 2017 yılında, Binh Duong'un odun işleme ihracatı, Vietnam'ın toplam odun ihracatının yüzde 54,8’ini oluşturarak 4 milyar ABD dolarını buldu. Binh Duong'dan gerçekleştirilen ihracat 2018 yılının ilk altı ayında 1,5 milyar ABD dolarına ulaştı.

İhracat

2018'in ilk 11 ayında, orman ürünleri ihracatının yüzde 16,6 artışla toplam tarım-ormancılık-balıkçılık ihracatının neredeyse dörtte birine denk gelecek şekilde 8,49 milyar ABD doları olarak gerçekleştiği tahmin edilmekte.

Orman ürünlerinde ise odun ve odun ürünleri ihracatı, bu dönemde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 15.63 oranında artarak 7.22 milyar ABD dolarını buldu.

Vietnam'ın gerçekleştireceği ihracatın 2018'de 9,3 milyar ABD dolarına ve ticaret fazlasının da tahminen 6,4 milyar ABD dolarına ulaşacağı öngörülmekte.

Vietnam'ın başlıca ihracat pazarları ABD, Japonya, Avrupa Birliği (AB), Çin ve Kore ve bu pazarlar toplam ihracatın yüzde 87,33’ünü oluşturmakta.

İthalat

2018'in ilk 11 ayında, ahşap ve ahşap mobilya ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre% 6.17 oranında artış göstererek 2,1 milyar dolara ulaştı.

Vietnam'a ithalatta bulunan başlıca pazarları Çin, ABD, Kamboçya ve Tayland oluşturmakta.

İlerlemeler kaydedilmekte

Vietnam ve AB, 2018 yılının Ekim ayında Orman Kanunu Uygulaması, Yönetişimi ve Ticaretine (FLEGT) ilişkin bir Gönüllü Ortaklık Anlaşması imzaladı (VPA). Bu anlaşma, orman yönetimi ile ilgili düzenlemelerin iyileştirilmesine, yasa dışı ağaç kesimlerinin azaltılmasına ve ahşap ürünlerin AB'ye ihracatının artmasına yardımcı olacak.

Ayrıca, yakında gerçekleşecek Trans-Pasifik Ortaklığına Kapsamlı ve Aşamalı Geçiş Anlaşması (CPTPP) ihracat siparişlerinde daha fazla artışa da yol açacak.

Orman ürünü sektöründe faaliyet gösteren şirketler, hükümetin 2020 yılına kadar hedeflediği 12-13 milyar ABD doları ihracat rakamına ulaşmaları ve rekabet gücünü korumak için, verimliliği artırmaya ve hem ileri teknolojilere hem de ekipmanlara yatırım yapmayı artırmaya odaklanmaya devam etmek zorundalar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi