Reklam
  • Reklam
VİETNAM “11 MİLYAR DOLAR’A” ! KOŞUYOR

VİETNAM “11 MİLYAR DOLAR’A” ! KOŞUYOR

Vietnam, bu yıl ahşap ihracatı miktarını 11 milyar ABD dolarının üzerine çıkarmayı ve üretim zinciri ve katma değerli ihracat ürünlerini geliştirmeyi hedefliyor.

15 Nisan 2019 - 11:49

Başbakan Nguyễn Xuân Phúc, bu açıklamasını Cuma günü Hanoi’de yapılan 2018’de Vietnam ahşap işleme ve ihracat endüstrisi konulu ve 2019’a yönelik önemli çözümler arayan bir forumda yaptı.

Başbakan’a göre, ahşap ihracat miktarındaki artış, yeni tasarımlar, katma değerli ürün ve markalaşma sayesinde geçtiğimiz yıl için belirlenen hedefi aştı.

Phúc, endüstrinin sürdürülebilir kalkınma kalitesinin bu yıl ve sonraki süreçlerde işleme ve ihracat aşamalarına bağlı olacağını belirtti.

Başbakan, önümüzdeki 10 yıl içinde Vietnam'ın tarımsal kalkınma açısından ilk 15 ülke arasına girmesi ve ahşap ürünlerin işlenmesi ve dünyaya ihracatında önde gelen bir merkez olması gerektiğini söyledi.

2030 yılına gelindiğinde, Vietnam'ın 580 milyar dolarlık küresel ahşap ürün piyasasında hâlihazırda sahip olduğu yüzde 6’lık pay yerine,  yüzde 30-50'lik bir paya sahip olması beklenmekte.

Phúc, konuşmasında ayrıca, kurumsal ve ulusal ahşap ürün markalarının dünyada yeterince dikkat çekmediğini ve doğrudan ihracat yapmak yerine ortaklar aracılığıyla ihracat yapılmasına gerek olduğu için ihracatın beklenenden yüksek olmadığını belirtti.

Başbakan Phúc, kereste sektörünün hala dengesiz bir şekilde faaliyet göstermekte olduğunu ve pazar gelişimi için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Vietnam'da birçok kereste işletmesi bulunmakta, ancak büyük ölçekli bir değer zinciri oluşturabilecek büyüklükte oyuncuları bulunmamakta. Netice itibarıyla, endüstrinin gerçekleştirilecek bilimsel araştırmaların yanı sıra yeni tasarımlar ve modeller yaratmaya odaklanmaya devam etmesi gerekmekte.

Vietnam Tarım ve Köyişleri Bakanı Nguyễn Xuân Cường ise 11 milyar doları aşan hedefine ulaşmak için, sektörün Orman Yasasını etkin bir şekilde uygulayacağını ve Ağaç ve orman ürünleri işleme endüstrisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi için CPTPP (Kapsamlı ve İlerici Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması)ve FLEGT-VPA (Orman Kanunu İcra, Yönetişim ve Ticareti - Gönüllü Ortaklık Anlaşması) gibi yeni uluslararası taahhütlerin yerine getirilmesi amacıyla düzenlemeler hazırlanacağını belirtti.

Bakan Cường sektörün ayrıca, uluslararası uygulamalara ve kriterlere göre büyük ormanlar oluşturmaya devam ederek ağaç işleme endüstrisi için yaklaşık 37.5 milyon m3 malzeme tedarik edilmesini sağlayacağını ve ham odun ihracatını sınırladığını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi