Reklam
  • Reklam
ÜSTAD’DAN MUHTEŞEM SERGİ

ÜSTAD’DAN MUHTEŞEM SERGİ

Ahşap oymacılığı sanatının en önemli rölyef ustalarından Atilla Önen, 40.ncı yılını Akra Barut Hotel ev sahipliğinde muhteşem bir sergi ile kutladı. Yanan Notre Dam Katedralinin dış cephesindeki desenlerden yapılan eseri ise sanatseverleri büyüledi.

07 Mayıs 2019 - 15:57

3-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Akra Barut Hotel'de gerçekleştirilen “40. Sanat Yılı Ahşap Oyma Sergisi'nin açılışına Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, Barut Otelleri Grubu'nun sahibi Ahmet Barut, önceki dönem AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleymanoğlu, turizmciler, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. 

BARUT GRUBU SANAT VERDİĞİ DESTEKLERLE SEKTÖRE ÖRNEK OLUYOR 

Sanata verdiği destekle turizm sektöründe rol model olan Barut Grubu; konserler, sergiler, sanat sohbetleri, sosyal sorumluluk amaçlı resim yarışmaları ile sektörde farklı ve örnek bir tablo sergiliyor. Sergiyi eşi ile ziyaret eden Ahmet Barut; sanatçı Atilla Önen'in çalışmalarının büyük bir sabır ve emek ürünü olduğunu, otelde böyle bir sergiye yer vermekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. 

Sergide yer alan tarih, arkeoloji, doğa, kültür temalı 20 eser ve çalışmaları hakkında Atilla Önen'den bilgi alan sanatseverler; ağaçların sanat eserine dönüşmesini ve hikayelerini ilgiyle ve hayranlıkla izlediler. 

NOTRE DAME DESENLİ ESERİ FRANSA CUMHURBAŞKANINA HEDİYE ETMEK İSTİYORUM 

Fransa'nın başkenti Paris'in Eyfel ile birlikte simgesi 850 yıllık gotik mimarisinin önemli eserlerinden Notre Dame Katedrali'nde Nisan ayında çıkan yangına çok üzüldüğünü aktaran Önen; yıllar önce ziyaret ettiği katedralin dış cephesinde tarihin yıpranmış izlerini sergileyen desenlerden çok etkilendiğini ve ahşap üzerinde adeta ilk yapıldığı haline uygun şekilde yenileyerek çalıştığını söyledi. Sergide en çok ilgi gören eserler arasında olan Notre Dame çalışmasını Fransa Cumhurbaşkanı'na hediye etmek istediğini de belirten Önen; “bir Türk sanatçısı olarak tarihi eserin yangında gördüğü zarara ne kadar üzüldüğümüzü anlatmayı istiyor ve gerekirse yenileme çalışmalarına katkıda bulunmayı arzu ediyorum '' dedi. 

KAYBOLMAK ÜZERE OLAN SANATLAR ARASINDA.. 

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesinde yer alan ahşap oymacılığının ülkemizde kaybolmak üzere olan sanatlar arasında olduğuna dikkat çeken Atilla Önen; bu sanatın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerel yönetimler, ilgili sivil toplum kuruluşları, üniversitelere büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü, bu bağlamda kurum ve kuruluşlarla her türlü işbirliğine de hazır olduğunu ifade etti. 

40 YILLIK SANAT HAYATI KİTAPLAŞIYOR 

Sanat hayatının 40 yılını anlatan kitap projesini de hayata geçirdiklerini belirten Önen; bu kitapla hem kaybolmaya yüz tutan bu sanatı öğretmek, farkındalık yaratmak, hem de sanat hayatımı anlatmayı hedeflediklerini aktardı. Ahşap oymacılığının dünyada ve ülkemizde tarihi gelişimini araştırdıklarını belirten Önen;“ bu sanatı öğrenmek isteyenler için eksiksiz bir başucu kitabı hazırlıyoruz“. dedi. 

AHŞAP OYMACILIĞI SANATI İLE GELECEĞİ YAKALIYOR 
1944 yılında Düzce'de doğan Atilla Önen, çocukluğundan beri tarih ve sanata büyük ilgi duyduğunu, 1979 yılında Tüpraş'da görevli olduğu dönemde ahşap oyma sanatına başladığını ve sonrasında iş stresini yenmek için işyerinde sanat atölyesi açılmasına öncülük ettiğini ve ahşap oymacılığı eğitimleri verdiğini aktardı. 

Ahşap oymacılığı sanatının sabır ve yoğun emek gerektirdiğini belirten Önen, günde 8-10 saat çalıştığını, bir eseri, 15 gün, 2 ay ve 4 sene gibi çeşitli aralıklarla tamamladığını, 5 kişisel sergi açtığını ifade etti. 

Atölyesinde çalışırken ağaçla bütünleştiğini ve nefes aldığını, büyük bir uyum içinde çalıştığını, hayatın derinliklerine bir ağaç gibi kök saldığını hissettiğini, sanatla ölümsüzleştiğini ve böylece gelecek nesillere ulaşma fırsatı yakaladığını vurguluyor. 

Sergiyi 13 Mayıs 2019 tarihine kadar Akra Barut Hotel'de ziyaret edebilirsiniz... 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...