Reklam
  • Reklam
Türkiye Mobilya ihracatı 2000 yılından bu yana 18 kat arttı

Türkiye Mobilya ihracatı 2000 yılından bu yana 18 kat arttı

Türkiye'nin mobilya ihracatı 2000'den bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü. Mobilya Birlikleri Federasyonu'ndan (MOSFED) çıkan verilere göre, endüstrinin dış satışları 2000 yılında 180 milyon dolardan, yaklaşık 3.2 milyar dolara on sekiz kat arttı.

23 Ağustos 2019 - 15:05

Mobilya endüstrisi, geçtiğimiz yıl ihracat hedefini aştı ve 2017 yılında yıllık bazda yüzde 14 artarak 3.76 milyar dolara çıkarak 3.14 milyar dolara ulaştı. Endüstri, bu yılın sonunda yaklaşık yüzde 20 artarak 3.75 milyar dolara ulaştı.

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, 2023 yılına kadar küresel ticaretten yüzde 1,5 pay almayı hedeflediklerini vurgulayan Türkiye'nin mobilya ihracatının 2000 yılında 180 milyon dolardan 3.2 milyon dolara, ithalatının 2000 yılında 260 milyon dolardan 800 milyon dolara yükseldiğini belirtti. "Biz ithalattan dört kat daha fazla net ihracat yapan bir sektörüz" dedi.

Güleç, Türkiye'nin 179 ülkeye mobilya ihracatı gerçekleştirdiğini ve pazar payını artırdığını belirtti.

Mobilya endüstrisi üretime dayalı olduğu için Güleç, girişimcilerin dünyanın herhangi bir yerine kolayca erişebilecek ve işbirliği yapan bir mobilya endüstrisi yarattığını söyledi.

Hükümetin bu gelişmede önemli bir rolü olduğunu belirten Güleç, son 17 yılda sürdürülen istikrarlı bir yönetim yaklaşımının sektörün büyümesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Hükümetin getirdiği mobilyalarda katma değer vergisinin (KDV) azaltılmasının önemine değinen Güleç, "2010'un küresel kriz ortamında ve herkesin endişeyle beklediği sırada ne olacağı konusunda belirsizlik döneminde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, mobilya sektörüne KDV indirimi getirdi, bu azalışla birlikte mobilya endüstrisi dünya pazarından daha büyük bir paya sahip oldu.O zaman yine 2017’de, 2018’in son iki ayında ve 2019’un ilk beş ayında gördük. bu KDV bizim için çok önemli. İç pazarın küresel pazar payına sahip olması için daha aktif olması gerekiyor. KDV indiriminin devam etmesini istiyoruz.% 8 ve daimi olarak kalmasını istiyoruz. ”

Emlak mülkleri, mobilya, ticari taşıtlar ve ev aletleri dahil olmak üzere çeşitli alanlarda KDV'yi ve tüketim vergilerini düşürmek için kapsamlı bir vergi paketi geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı ve hükümet tarafından birkaç kez uzatıldı. . Sektör temsilcileri dün 30 Haziran’da sona erecek olan uygulamanın başka bir uzantısı için çağrıda bulundular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla Gözetliyoruz
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla...
Giresun İçin Milli Dayanışma
Giresun İçin Milli Dayanışma