Tomruk Bize Yetiyor Mu Ki? İhraç Ediyoruz!

Tomruk Bize Yetiyor Mu Ki? İhraç Ediyoruz!

Global ölçekte ağaç hammaddesinin dünya kullanımına yetersizliği Orman Ürünleri dünyasının ana gündem maddesi iken, kendi kaynaklarımız kendi kullanımımız ve üretimimiz için bize yetmez iken, yurtdışından ihtiyaçlarımızı karşılamak için tomruk hammaddesi ithalatı yapan bir ülke iken, kendi ormanlarımızdan, kendi kaynaklarımızdan sağladığımız hammaddemizi ihraç etmek de nerden çıktı ?

05 Aralık 2017 - 09:57

TÜİK verilerine göre 2017 yılında İran’a özellikle Kayın tomruk ihracatı ve yaş kereste adı altında tomruk ihracatının artış gösteren bir yapıda gerçekleştirildiğini tespit ettik. Bununla da yetinmeyip Türkiye’nin tomruk hammaddesi ihracatını tümüyle araştırmamıza dahil ettik.

Başta TÜİK olmak üzere ulusal ve uluslararası resmi kaynaklardan ulaştığımız veriler bize gösterdi ki 2016 yılında 13,000 m3 seviyelerinde olan ihracat miktarı 2017 yılı ilk 9 ayında başta Suriye, Pakistan ve Gürcistan olmak üzere direk tomrukları kapsayan GTIP numaraları üzerinden yoğunlukla Çam ve Kayın olarak yaklaşık 20,000 m3 seviyesinde gerçekleşmiş. Ki sadece soyma işlemi dahilinde kereste olarak belirtilen -ki bu resmiyette olabilir bir durumdur- bu rakamlara dahil edilmiş değil. Bu ne anlama geliyor; ormandan alınıp sadece kabukları soyulup belli bir şekil verilip, hammaddenin buna uygun kereste GTİP numaraları altında, aslında tomruk olarak yurtdışına satılması. Bu yönde yapılan ihracat da üzerine yeterli katma değer katılmadığı, nitelik kazandırılıp değerli hale getirilmediği için hammadde satışı ile hemen hemen aynı anlamı taşıyor.

Orman Genel Müdürlüğü tomruk hammaddesi ihracatını istemiyor

Orman Genel Müdürlüğü’nden aldığımız veriler ve bilgiler de konunun doğruluğunu teyit ediyor. Aldığımız bilgilere göre Orman Genel Müdürlüğü Türkiye’den yurtdışı ülkelere tomruk hammaddesi ihraç edilmesinin engellenmesi veya kısıtlanması yönünde Ekonomi Bakanlığı’na talep yazısı göndermiş durumda. Ekonomi Bakanlığı bu dönemde konuyu inceleme aşamasında ancak henüz bir karar alınmış değil.

Bugün dünya üzerinde ağaç hammaddesine sahip olan ülkeler ardı ardına ağaç hammaddesinin-tomruğun 3.ülkelere satışını yasaklıyor veya engelleyici önlemler alıyor. Bunun nedeni hammaddelerini işleyip, daha değerli hale getirip katma değer elde etmek. Ki bu ülkeler bizlerin sahip olduğu orman miktarının kat be kat üzerinde orman miktarına sahipler. Görünen o ki bu ülkelerin politikaları sebebiyle ağaca ihtiyaç duyan 3.ülkeler bugün şartlarında bize yetmeyen ve ithale zorlandığımız tomruk hammaddesine yani bizim kaynaklarımıza yönünü çevirmiş durumda. Bunun henüz daha işin başındayken engellenmesi bugünümüz ve yarınımız için büyük önem teşkil ediyor.

Bu durumun Bakanlıklar tarafından (tüm engelleme çalışmalarına rağmen) acilen müspet bir sonuca bağlanması ve kendimize dahi yettirmekte zorlandığımız orman kaynaklarımızın hammaddesi olan tomrukların 3.ülkelere satışının engellenmesi veya kısıtlanması bağlamında koruma altına alınması gerekiyor. Bu konu ülkemiz ve sektörümüz için stratejik bir öneme sahip olması sebebiyle artık Ahşap Global’in yakın takip edilen konular listesinin ilk sıralarında yer alıyor.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cemil Gezgin
    2 yıl önce
    Biz ormanlarımızı korumaya çalışırken bunlar dışarıya ucuza satmaya bakıyor. Bir an önce engellenmeli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"181. Yılımızda da Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Çok...
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de Orman Müjdeleri Verdi
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de...