Reklam
  • Reklam
SFC ENTEGRE İZOLASYONLU OSB GELİŞTİRİYOR

SFC ENTEGRE İZOLASYONLU OSB GELİŞTİRİYOR

Kastamonu SFC Entegre Orman Ürünleri A.Ş’de Emprenye ve Kaplama tesisleri üretim müdürlüğü görevini yürüten Dr. M. Erdal Kara, mesleki ve akademik çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

09 Mayıs 2019 - 12:43

Üstlenmiş olduğu sorumluluğu gereği yurt dışı çalışmalarına da devam eden Dr. Kara, yapmış olduğu açıklama da; her alanda olduğu gibi orman ürünleri endüstrisinde de oluşan talepleri karşılamanın azalan Dünya ve ülkemiz orman varlıkları nedeniyle hammadde kaynaklarına erişimin güçleştiğini ve günden güne maliyetlerin arttığını söyledi.

Kara, bu nedenle, ahşap panel endüstrisinde insan sağlığına uygun farklı materyaller ile odun esaslı malzemeleri birlikte kullanarak geri dönüşüme uygun daha ekonomik ve yenilikçi odun kompozit malzemeler üretmenin önemine vurgu yaptı.

Dr. Kara, açıklamalarında son yıllarda ülkemizde de insanların yaşam alanlarında, sinema, tiyatro, spor salonları vb kapalı alanlarda ortamdan dışarı ısı akışını kontrol edip tasarruf sağlamak için yalıtım uygulamalarına önem verdiğini, dolayısıyla bu uygulamalarda kullanılacak izolasyon malzemelerine olan ihtiyacın arttığını ifade etti.

Bu amaçla, özellikle çatı altı kaplama ve duvar bölmeleri vb. işlerde taşıyıcı olarak kullanılan yönlendirilmiş yonga levha OSB (Oriented Strand Board) ile bina içi ve dışında ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılan taş yününü bir arada kullanılarak izolasyon amaçlı daha ekonomik OSB’lerin üretilebileceğinin altını çizdi.

Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü laboratuarında yapılan çalışmada, yüzde 100 sahil çamı (Pinus maritima) odunundan elde ettiği yonga taslağı içerisine yonga kuru ağırlığına göre farklı oranlarda taş yünü karıştırarak 600 kg/m³ yoğunluğunda 18x500x500 mm deney levhaları ürettiğini belirtti. Elde edilen deney levhalarının teknolojik özelliklerini (çekme direnci, eğilme direnci, elastikiyet modülü, suda şişme ve kalınlık artışlarının yanı sıra ısı, ses, yanma vs.) ilgili standartlara göre test ederek saf-kontrol örnekleri ile karşılaştırdı. Test sonuçlarına göre, yonga taslağı içerisine uygun oranlarda taş yünü katılarak elde edilen levhaların özellikle ısı ve ses geçirgenliği bakımından kontrol örneğine göre daha iyi sonuçlar tespit ettiğini ve geniş ölçülerde üretilmesi durumunda izolasyon plakası olarak kullanıma uygun olacağını kaydetti.

Dr. Kara yaptığı çalışmalar sonucunda, orman ürünleri sanayinde faaliyet gösteren firmaların küresel rekabet gücünü elinde bulundurmaları için, teknoloji transferlerinin yanında Ar-Ge faaliyetlerine önem vererek günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak kar marjı daha yüksek yeni odun kompozit ürün gruplarını üretmekle sağlayabileceklerini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!