Reklam
  • Reklam
ROMANYA’DA SKANDAL SORUŞTURMA GENİŞLİYOR

ROMANYA’DA SKANDAL SORUŞTURMA GENİŞLİYOR

Romanya Rekabet Konseyi, yerel kereste piyasasında Romanya'da faaliyet gösteren 35 şirkette sürdürdüğü soruşturmasının boyutlarını daha da genişleterek aralarında Holzindustrie Schweighofer, Kronospan Romanya ve Egger Romanya'nın da olduğu 94 şirkete yaydı.

21 Mayıs 2019 - 10:50

Soruşturma 2016 yılında başlatıldı ve pazarı ve tedarik kaynaklarını bölmek amaçlı olduğu iddia edilen anlaşmalar ve Romsilva (Romanya devletinin kamuya ait ormanlarının korunması, korunması ve geliştirilmesinden ve avlanma ve avlanma alanlarının yönetiminden sorumlu olan Romanya devlet kuruluşu) tarafından düzenlenen ihalelerde asgari fiyatla satışa çıkan kerestelerin verilmesi ile ilgili konularda araştırmalar genişleyerek sürdürülüyor.

Romanya Rekabet Konseyi başkanı Bogdan Chiritoiu’ya göre, konsey soruşturma sırasında potansiyel rekabet karşıtı anlaşmalara, daha fazla şirketin dâhil olduğu hissini uyandıran yeni ipuçlarına ulaşıldı. Chiritoiu, bu sektörde kamu ihalelerine daha yüksek boyutta odaklanma olduğunu sözlerine ekledi.

Rekabet Kurulu, odun piyasasında işleme alanında faaliyet gösteren şirketlerin piyasayı, tedarik kaynaklarını ve Alba ve Hunedoara bölgeleri ormancılık müdürlüklerinin düzenlediği açık artırmalarda arz edilmesi düşünülen odunları paylaşma doğrultusunda olası tekelleşme faaliyetleri hakkında soruşturma başlattı.

Geçtiğimiz yılın sonunda Konsey, Romsilva'nın Neamt ilçesinde yaptığı ihaleye fesat karıştırdıkları için üç yerel kereste şirketini yaklaşık 497.866 Euro para cezasına çarptırdı.

Schweighofer, Kronospan ve Egger, Romanya'da odun işleme faaliyetleri gerçekleştiren üç Avusturya firması. Şimdiye kadar gerçekleştirdikleri ticari faaliyet toplamı yaklaşık 1 milyar Euro seviyesinde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi