Reklam
  • Reklam
RİGA PLYWOOD/BEYHAN ACAR : KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

RİGA PLYWOOD/BEYHAN ACAR : KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

Ekim ayında ziyaret noktamız İzmir oldu. İzmir’de plywood/kontrplak dünyasının önde gelen firmalarından Latvijas Finieris ülkemizde daha çok bilinen adıyla “Riga Plywood”’un Türkiye ve Ortadoğu merkez ofisini ziyaret ettik.

23 Kasım 2018 - 08:27 - Güncelleme: 23 Kasım 2018 - 09:18

Firmanın Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Beyhan ACAR’a misafir olduk. Hatırlanacağınız üzere Beyhan Bey ile en son Latvijas Finieris’în Estonya’da kurduğu dünyanın en ileri teknolojisine sahip plywood/kontrplak tesisinin açılışında beraberdik.

Aracımız ile yolculuk süresi önemli ölçüde kısalmış olan İstanbul – İzmir seyahatimiz sonunda öğle saatlerine doğru ofise geldik. Beyhan Bey sağolsun bizleri kapıda karşıladı. Kahvelerimizin gelmesi ile bastık kayıt düğmesine.

Beyhan Bey Merhabalar,

Öncelikle Latvijas Finieris’i sormak istiyorum. Global ölçekte, firmanın pozisyonu ve geldiği nokta neresidir?

Latvijas Finieris uluslararası bir şirket olarak bugün 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. İhracat gerçekleştirdiğimiz hemen hemen tüm ülkelerde kendimize ait satış ofisi bulunduruyoruz. Global anlamda büyüme devam ediyor. Ülke sayımızı günden güne artırıyoruz. Son olarak Amerika’da ofis açtık.

“Amerika pazarını önemsiyoruz.”

Neden Amerika?

Amerika’da teknik ve üst kalite plywood/kontrplak ihtiyacını biliyoruz. Burada önemli bir talep potansiyeli var bizler için. Amerika pazarını önemsiyoruz.

“Konumumuzu koruyoruz.”

Riga’nın Türkiye’deki varlığı hakkında bilgi almak isteriz.

Biz Latvijas Finieris ve Türkiye Ofisi Rigawood olarak Türkiye’de farklı sektörlere plywood/kontrplak ürünlerimizle hitap ediyoruz. Mevcut koşullara karşın uzun yıllardır büyük emekler harcayarak geldiğimiz konumumuzu koruyoruz.

“Bu yıl zor görünüyor.”

Siz ve Riga için 2018 yılı Kasım ayına gelene kadar yıl nasıl geçti? Hedeflerinize ulaştınız mı? Beklentileriniz ne durumda?

Aslında baktığımızda ilk 6 ay çok iyi geçti diyebiliriz. Hedeflerimiz hatta üzerinde performans gösterebildik. Malum seçimden sonra tüm alanlar çok yüksek seviyede etkilendi ve biz de etkilendik. Hedefler konusunda bu yıl beklentilerimizi sağlayabileceğimiz kanaatinde değilim. Bu yıl zor görünüyor.

“Bu yaşadığımız süreç böyle gitmeyecektir.”

Riga’nın gelecek planlarında Türkiye’nin yeri nedir?

Türkiye her zaman önemli pazardır ve önemli Pazar olmaya devam edecektir. Bu yaşadığımız süreç böyle gitmeyecektir. Biz Latvijas Finieris olarak global ve kurumsal bir yapı olmamız sebebiyle bu tür süreçleri atlatmakta zorlanmayız. Hedeflerimiz bu yıl aksayabilir, önümüzdeki yıl telafi edilebilir.

Bizim sorunumuz da bu bence, buradan kaybediyoruz.”

Mevcut yaşanan “Genel ekonomik gelişmeleri”, gelinen noktayı ve bundan sonraki süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben şahsen ekonomist değilim. Gelinen noktayı neden, nasıl soruları ile cevaplandıracak uzmanlığım yok. Tek bir yorum yaparım o da döviz ve faizler normalin dışında yükseldi, psikoloji ve algı bozuldu, ekonomi durma noktasında yavaşladı. Bundan ötesi ekonomistlerin uğraşması gereken alanlar. Ki bizim sorunumuz da bu bence, buradan kaybediyoruz. Son 6 aydır kimle konuşsam herkes ekonomist, herkes bankacı oldu. İnsanlar işine odaklanmıyorlar, bu konulara odaklanıyorlar.

“Türkiye’de inşaat sektörü lokomotiftir.”

Türk inşaat sektörünün geldiği durum ve önümüzdeki süreçteki gidişatı konusunda fikirleriniz neler?

Türkiye’de inşaat sektörü lokomotiftir. İnşaat sektörü en az 25-30 yan sanayinin işleyişinde etkin konumdadır. Türkiye’de yapılması gereken inşaat sektörünü her daim etkin kılmaktır. İnşaat sektörünü ayakta tutmak için devlet dahil yetkin olan tüm kurumlar, herkes elinden gelen gayreti göstermesi lazım.

“Müteahhitlerimizin farklı ülkelerdeki potansiyellerden pay alması gerekiyor.”

Bakın ben işim gereği devamlılıkla yurtdışı ziyaretlerde bulunuyorum. Gördüğüm şu ki önemli bir müteahhitlik potansiyel boşluğu var. Türk müteahhitleri inşaatı iyi biliyor. Müteahhitlerimizin farklı ülkelerdeki potansiyellerden pay alması gerekiyor. Yerli ürünler de olduğu gibi bunu ihraç etme yeteneğimiz çok zayıf. Neden Türk şirketleri inşaat konseptlerini yurtdışına pazarlayamıyor? 1+1 yapılar olsun, site yapıları olsun, yurtdışında bilinmeyen konseptler bunlar. Önemli seviyede karşılık bulacağı kanaatindeyim bunların. İhracat yeteneğini kazanabilirsek bu sorunları aşarız. Örneğin bir alman şirketi Yeni  Zelanda’da AVM çatısı yapıyor. Burada mühendisliği mi maliyeti mi daha iyi bizden? Bence ikisi de değil. O zaman neden biz yapmak için talepte bulunmuyoruz?

“Güçlü olan ayakta kalır.”

İnşaat sektöründe önümüzdeki süreç nasıl olur?

2019 sonuna kadar kısık ateşte devam ederiz. Piyasa daralır. Temizlenir. Güçlü olan ayakta kalır.

Türkiye’de hükümet Kentsel Dönüşüm konusunu ön plana çıkartıyor ve önem veriyor? Avrupa bu konuda bizim çok daha önümüzde ve Türkiye’nin kapatması gereken önemli bir açık var gibi. Bu da plywood bağlamında önemli bir Pazar anlamı taşıyor. Siz kentsel dönüşümün inşaat piyasası için önemini nasıl görüyorsunuz?

Kentsel Dönüşüm önemli bir konu. Dünya bu konuda devamlı olarak kendini yeniliyor. Türkiye’de de büyük potansiyel var. Ancak bunu doğru yapmalıyız. Türkiye’nin dokusunu bozmadan metropollerde bunu yapmalıyız. Hızlı bir hareket kabiliyeti oluşabilirse kısa vadede etki edebilir.

Türkiye’deki plywood/kontrplak pazarına ilişkin görüşlerinizi almak isterim? Nasıl bir Pazar yapısı görüyorsunuz?

Türkiye uzun yıllar plywood/kontrplak konusunda ithalatçı konumda olan bir ülkeydi. Son yıllarda yerli üretim önemli yatırımlar yaptı. Ve pazardan pay alma oranını ciddi anlamda artırdı. Özellikle 2. Ve 3.Segment ürün pazarında hakim oldu. İthal ürünler 1.Segment olanlar dışında iyice kısıldı.

“Herkes aynı karta yani filmli plywooda oynadı.”

Bunu olumlu bir durum olarak mı görüyorsunuz?

Yerli üretim için tabii ki olumlu bir durum bu ama bu yapılırken bence bir hata yapıldı. Herkes aynı karta yani filmli plywooda oynadı. Plywood sadece filmli değildir, sadece kalıplık değildir. Dünyada çok geniş kullanım alanına sahiptir.

“Neden bizim plywood/kontrplak ürünlerimizi komşu ülkelerimiz dahi bilmiyorlar.”

Bakın bugün hep birlikte yaşıyoruz. Piyasanın krize girmesi ile birlikte yerli üretimde atıl kalan bir kapasite oluştu. Sadece filmli ürüne yani kalıplık kontrplağa bağlı büyüme yapılmasaydı bu seviyede atıl kapasite ile karşılaşılmazdı. Diğer taraftan tek odak noktası olarak iç pazar görüldü. Bugün ihracat altyapısının oluşturulmamış olması üreticileri sıkıştırdı ki tek çıkış yolu bugün kısa ve orta vadede ihracat. Şu sorunun sorulması gerekiyor?  Neden bizim plywood/kontrplak ürünlerimizi komşu ülkelerimiz dahi bilmiyorlar.

Beyhan Acar olarak rekabeti (genel anlamda) nasıl tanımlıyorsunuz? Nedir, nasıl olmalıdır?

Rekabet her alandadır. Rekabetsiz iş yoktur. Ama rekabet doğru yapılmalıdır. Doğru işte, doğru yerde, doğru insanlarla yapılmalıdır.

İç piyasada (plywood) bu dönemde var olan rekabetin durumu hakkında görüşleriniz nelerdir?

Bu dönemde Türkiye’de rekabet koşullarını sağlıklı şekilde değerlendirmek mümkün değil. Rekabet talebin yeterli olduğu pazarlarda önem arz eder. Biz piyasa daralmasından sonra mal sevklerini önemli seviyede kıstık. Herkesin bu şekilde yapması gerekiyor. Tek dikkat edilmesi gerekilen şey; piyasadaki talep yönünün arza karşı suistimallerine imkan vermemek.

“Maalesef Türkiye’de bu yok.”

Plywood/Kontrplak konusunda kabul görmüş Global bir markanın yöneticisi olarak, Türk Plywood ürünlerine nasıl bakıyorsunuz? Bugün geldiği nokta ve gideceği yol ve süreç için düşünceleriniz neler?

Türk plywood/kontrplak üreticilerinin çok emek verdiklerini görüyoruz. Ancak bazı handikapları var. Öncelikli şunun bilinmesi gerekiyor; yurtdışından hammadde tedarik edilerek plywood/kontrplak mümkün değil. Türkiye’de yetişen ağaç hammaddesinden üretim yapmaları gerekiyor. Burada da devlet desteği ön plana çıkıyor. Örneğin Latvijas Finieris olarak en büyük avantajımız hammadde sıkıntımız yok ve bu sayede tüm dünyaya hitap edebiliyoruz. Devlet çok önemli seviyede destek veriyor. Maalesef Türkiye’de bu yok.

“Piyasanın hiç bilmediği Çok Büyük Ebatlı Riga Plywood Ürünleri dünya pazarlarında yer alacak.”

Riga’nın 2018 yılında devreye (faaliyete) giren yatırımları nelerdir? Bu yatırımlarla birlikte ulaştığı noktaya ilişkin bilgi alabilir miyiz?

2014 yılında başlattığımız 200,000,000 Euro’luk dev yatırım programımız devam ediyor. Makine ve tesis noktasında önemli gelişimler yaşıyoruz. Son olarak şunu söyleyebilirim, çok yakında piyasanın hiç bilmediği Çok Büyük Ebatlı Riga Plywood Ürünleri dünya pazarlarında yer alacak.

“Ortadoğu gelecek için büyük bir pazar.”

Siz Latvijas Finieris’in Türkiye ve Ortadoğu’ndan sorumlu yöneticisisiniz. Plywood/Kontrplak noktasında Ortadoğu pazarlarındaki durum nasıl. Ortadoğu pazarlarında Riga’nın konumu nedir? Nasıl görüyorsunuz?

Biz Riga Plywood olarak Türkiye’de bilinen, güvenilen bir markayız. Ortadoğu’da da bu yolda ilerliyoruz. Ortadoğu pazarları günden güne gelişiyor ve plywood/kontrplak talebi artıyor. Biz de bu gelişim paralelinde Pazar payımızda gelişim sağlama adına çalışıyoruz. Bu çalışmalarda görüyoruz ki Ortadoğu Türkiye’nin iki adım arkasından geliyor. Bu bizim için avantaj. Ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı biliyoruz. Ortadoğu gelecek için büyük bir pazar.

“Dünyada plywood/kontrplak ihtiyacı her geçen gün büyüyor.”

Dünyanın tümünü düşündüğünüzde plywood/kontrplak’ın durumu, gelişimi hakkında görüşlerinizi öğrenmek isteriz?

Dünyada plywood/kontrplak ihtiyacı her geçen gün büyüyor. Kullanım alanı genişliyor. Önceden plywood/kontrplak kullanılmayan yerlerde bu ürünler kullanılıyor. Doğal oluşu, kuvvetli oluşu, mukavim oluşu, görsel güzelliği vb. bir çok sebep kontrplağın oyun alanını büyütüyor. Bu noktada bugün dünyada global pazarları hedefleyen tüm plywood üreticilerinin hepsi bu büyüme karşısında kapasite artışına gidiyor. Gelişim hızla devam ediyor.

Amerika ile Çin arasındaki Ticaret Savaşı Çin’li Plywood üreticilerini önemli seviyede etkilemeye başladı. Buradan olumlu veya olumsuz bir etki sizlere olabilme ihtimalini düşünüyor musunuz?

Düşünmüyoruz. Bizi olumlu veya olumsuz etkilemez. Biz farklı bir noktadayız, üst segment ürün üretiyoruz. 

“Kapital dünyada işin doğası bu.”

Son dönemde “fırsatçılık” konusu gündemde. Bu konuda görüşleriniz nelerdir, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fırsatçılık konusu hassas bir konu ama nereden baktığınıza da bağlı olarak farklı yorumlanabilecek bir konu. Ticaretin doğasında kar vardır. Fiyatlar arz-talep ilişkisi ile şekillenir. Bazı dönemlerde yüksek kar fırsatçılık hali alır bu da algınız dahilinde size olumsuz yansır. Bu durumun önüne geçemezsiniz. Kapital dünyada işin doğası bu.

“Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. İlk mahkemeyi kazandık.”

Ekim ayında “Taklit Ürünler” konusunda önemli bir “DUYURU” yayınladınız. Öğrendiğimiz kadarıyla Riga Plywood ürünleri Türkiye’de taklit edilip pazara sunulmak istendi. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Evet doğru. Ülkemizde böyle bir girişim gerçekleşti. Bizim yıllarca emek verdiğimiz, vakit ve para harcayarak oluşturduğumuz güveni temsil eden markamız taklit edilerek pazara sunulmaya kalkışıldı. Üzücü bir durum. Başkasının emeğiyle kısa yoldan bir yere gelmek istediler. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. İlk mahkemeyi kazandık. Sonuna kadar takip edeceğiz ve gideceğiz.

“Biz seksen milyonluk kocaman bir ülkeyiz. Bunları aşarız.”

Son olarak sektöre mesajınız ne olur?

Bence hepimiz sakin olmalıyız. Bu böyle gitmeyecektir. Piyasa eninde sonunda dengesine ve doğal pozisyonuna dönecektir. Biz seksen milyonluk kocaman bir ülkeyiz. Bunları aşarız.  

Sabır, sabır, sabır…

Teşekkürler Beyhan Acar,

Teşekkürler Riga Plywood…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!