Reklam
  • Reklam
Plywood Yine Mevsim Normallerinde!

Plywood Yine Mevsim Normallerinde!

Sert rekabetin yaşandığı Eylül ayı sonrasında, ithalat miktarlarının yıl ortalamasına inmesi ile Ekim ayında mevsim normallerine dönüldü.

13 Aralık 2017 - 17:34

İthal kanattaki iç kaymalar devam ederken, yerli üretimin yeni kapasiteleri devreye girmeye başladı.

Plywood/Kontrplak piyasası Ekim ayında Eylül ayına nazaran mevsim normalleri düzeyinde gerçekleşti. Eylül ayında yıl ortalamasının üzerinde gerçekleşen ithalat miktarının etkisi tüm piyasada hissedilmiş özellikle Huş plywood/kontrplak ürünler üzerinde kayda değer rekabet etkisi yaratmıştı.

Ekim ayı verilerini incelediğimizde Eylül ayı rakamlarına karşın başta Rusya olmak üzere ithalat miktarlarının toplamda yaklaşık %30 gerilediği görüldü. Aslında Ekim ayı miktarları yıl ortalaması ile paralel seviyede realize oldu.

İthalat verilerini kendi içinde bir başka yönüyle incelediğimizde; 2017 yılının genelinde olduğu gibi Ekim ayında da bölgesel kaymalar dikkat çekti. Önceki yıllara nazaran 2017 yılı içerisinde Rusya’nın mevcut ağırlığının diğer kıtalardaki üreticilere ve ürün gruplarına yöneldiğini görmek mümkün. Buna ilk sırada Vietnam’ı koymak kaydıyla Hindistan, Finlandiya ve Bulgaristan menşeili ürünleri örnek olarak verebiliriz. Ki burada Bulgaristan’a bir parantez açmak gerekirse bu ülkeden Welde Plywood markası dışında herhangi bir markanın Türkiye’ye girişi Çin ile aynı kotaya sahip. Buna karşın bu miktarda girişin artarak devam etmesinin nasıl olabildiğine ilişkin belirsizlik önemini korumaya devam ediyor.

Yerli markalarımıza ve üreticilerimize döndüğümüzde belli oranda yumuşama olmasına karşın tam kapasite yola devam ediliyor. Özellikle 3.Segment’te hakimiyeti büyük ölçüde sağlamış olan yerli üretim kapasite artırma yönündeki çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Toplam üretim miktarları baz alındığında 2018 yılında yerli üretimin kapasiteyi bugünkü rakamlara oranla %80’e yakın artırması öngörülüyor. Bu durumun 3.Segmentte yer alan ithalatlara ki özellikle Bulgaristan ve Hindistan olmak üzere büyük etki etmesi hatta üretime dahil edilecek katman sayısı daha fazla ve içeriği daha geliştirilmiş ürünlerle de 2.Segmentte pay alınması hedefleniyor.

Plywood piyasasının fiyat yapısına mercek tuttuğumuzda hammadde maliyetlerindeki artış, tutkal zamları ve dövizin de önemli oranda etkisi ile ibrenin ithal veya yerli olsun yukarı yönlü olduğunu görüyoruz. İnşaat seviyesinin yüksek oluşu, plywood’un alternatifinin olmayışı-ki bir alternatif olarak kereste düşünülebilir, o da şu anda bulunmakta zorlanılan bir ürün- fiyatların yükselişine karşın satış kaygısını getirmiyor ve talebin düşmemesine sebebiyet veriyor.

Firmalar ve markalar bazında değerlendirme yaptığımızda;

Yalçın Orman Ltd.Şti. / Odek Ukrayna

Türkiye plywood pazarının önde gelen markalarından olan Odek Ukrayna Plywood Yalçın Orman’ın ana distribütörlüğünde yıl ortalamasının bir miktar üstünde bir dağıtım ile ayı tamamlamış durumda. Üretici firmanın distribütör ağında uygulamaya çalıştığı genişleme çalışmalarının istendiği ölçüde karşılık bulmadığı markanın Ekim ayında da büyük yükünü çeken Yalçın Orman oldu. Piyasa koşullarına göre doldur boşalt ile yol alan distribütör firma Odek Ukrayna Plywood’un Türkiye’de ne kadar önemli ve vazgeçilmez bir partneri olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

TEKCOM / Simirna Yapı Ltd.Şti.

2017’nin en çok göz dolduran ve piyasa alanını genişleten markası olan TEKCOM Plywood tek distribütörü Simirna Yapı ile Ekim ayını önceki aylara göre bir miktar azaltarak geçirse de yine yüksek montanlı dağıtımı ile yoluna devam etti. Türkiye çapında marka değeri en yüksek olanlar arasında yer alan markanın önümüzdeki aylarda hacmini kademeli olarak artıracağı gelen bilgiler arasında.

Riga – Kontraform / Babayapı A.Ş.

Dünyanın kalite ve teknoloji açısından en önde gelen markalarından olan Riga Plywood’un Türkiye’deki ismi olan Babayapı Ekim ayında da piyasanın ve gündemin ön sıralarında yer aldı. Piyasadaki fiyat rekabetine ve algısına kalitesi ve ismiyle karşılık veren marka ve distrbütörün Kasım ayı itibariyle miktarsal artışa geçeceği öğrenildi. Firmanın bir diğer markası olan Kontraform TECH’in pazardaki pozisyonundan oldukça memnun olan Babayapı, Kontraform FNKM’nin Ekim ayında denemelerini gerçekleştirdiği öğrenildi. Bugün ön planda olan marka şantiyelerde deneme kullanımı gerçekleşen Kontraform FNKM’nin kısa süre zarfında iç piyasada yerini alması, Huş Plywood piyasasına damga vurması bekleniyor.

C-PLY – VTH-PLY – F-PLY / Akça Kontrplak A.Ş.

Türkiye’deki plywood/kontrplak üretiminin önde gelen firmalarından olan Akça Kontrplak kapasite artırımının meyvelerini almaya başladığı bir Ekim ayı geçirdi. Yer yer günlük 200 m3/gün üretimin görülmeye başlandığı öğrenilen firmada bu başarının mutluluğu yaşanıyor. Kapasitenin artması ile birlikte Türkiye’de en yakın kapasite ile arasında kayda değer oranda miktarsal fark oluşan firma yakın zamanda (Rusya hariç) bölge ülkeleri arasında en büyük plywood/kontrplak kapasitesi haline gelmiş olacak. 

Turk’UAZ Plywood

“Türkiye’nin Milli Markası” sloganı ile yurtiçinde ve özellikle Afrika, Arap Yarımadası ve Güney Asya olmak üzere yurtdışı dağıtımına hız kesmeden devam eden markanın 2018 yılında başlanması planlanan ve bugün imza ve onay sürecinde olan Katar’daki projelerde yüklenici firmalarla ön mutabakatların imza altına alındığı öğrenildi. Markanın 2018 yılında da yurtdışı ihracat yönünde en ön sıralarda yer alması bekleniyor.

Odek Türkiye – YesPly – İstwood / Sağlamlar A.Ş.

Türkiye’nin bir diğer üreticisi olan Sağlamlar A.Ş. 2017 yılı boyunca estirdiği YesPly rüzgarını Ekim ayında da devam ettirmesinin yanında, Odek Türkiye’nin miktarsal dağıtımı ile de ön plana çıktı. Yurtdışından kapasite artırımı için alımını gerçekleştirdiği dev kurutma fırını ve preslerin fabrikaya ulaştığı ayda makinaların kurulumu için yoğun mesai başladı. Yeni tesisisin sene başında devreye girmesi ile kapasitesini iki katına çıkartacak olan firma 2018 yılında önemli seviyede etkinlik sahibi olmayı hedefliyor.

Syply / Erdoğanlar Group

Rusya’nın önemli plywood-kontrplak markalarından olan Syply’ın Türkiye’deki önemli  temsilcisi Ekim ayında da piyasadaki etkinliğini sürdürdü. Syply’ın 2017 yılında ulaştığı başarıda önemli pay sahibi olan firma uyguladığı başarılı stratejiler ile bu başarıyı ve payı kısa vadede artıracak görünümde.

Woodex / Katırcılar A.Ş.

2017 yılının piyasada gündeme oturmayı başarmış markaların bir diğeri olan Woodex iç piyasadaki etkinliğini korumaya devam ediyor. Markanın distribütörü olan Katırcılar A.Ş.’nin Türkiye piyasasına sunduğu marka ve hizmet çeşitliliğinde artışa gittiği gözlemlenirken, kapasite artırımında sona gelen marka ve distribütörü 2018 yılına damga vuracaklar arasında gösteriliyor.

Cocha / Erbaa Kaplama

Yılın istikrar ödülü verilmesi durumunda adaylar arasında ilk üçte gösterilecek olan marka ve üreticisi Ekim ayını da mevcut başarılı dağıtım yapılanması ve sistemi içerisinde başarılı geçirdi. Kapasite artırım çalışmaları hızla devam eden firmanın yeni sezonda yeni kapasitesini eksiksiz olarak devreye alacağı öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...