Plywood Piyasasında Stratejiler

Plywood Piyasasında Stratejiler

Plywood piyasası inşaat sektörü paralelinde yıla durgun denebilecek piyasa koşullarında başladı.

15 Mart 2018 - 17:29

Mercek altına aldığımız Ocak ayında rekabet koşullarında etkin olmayı amaçlayanlar, performans gösterenler hızlarını korurken, sezonu bekleyenler hazırlık kapsamında depolarına stok yaptı.

Ocak ayı Plywood/kontrplak piyasası için stratejilerin ön plana çıktığı bir ay oldu. Talebin düşüş gösterdiği ayda üreticiler ve ithalatçılar farklı stratejileri ile ön plana çıktılar. 2017 yılı ocak ayında kontak kapama noktasına gelen ve sallanan piyasadan herkes üstüne farklı bir tecrübe almış görünüm sergiledi. Bir tarafta getirdiği veya ürettiği ürünleri piyasa koşulları çerçevesinde rekabetçi yapıya büründürerek satış ve sevklerine devam edenler, diğer tarafta sert rekabet koşullarının içine girmeyip sezondaki talebi beklemek üzere stok ve hizmet altyapısını şekillendirenler.

Kendi koşulları ve pazarı okuyuş biçimleri noktasında ilk yolu yani rekabetçi koşulları tercih edenler pazarda etkin bir profil sergilediler. Pazarlama açısından her noktayı değerlendirmek isteyen bu firmalar en ufak talebi dahi karşılamak için büyük performans gösterdiler.

Diğer stratejiyi benimseyen firmaların sezona sıkı bir hazırlık içerisinde oldukları gözlemlendi. Piyasada marka değerlerine karşılık gelen kalıplaşmış talebi karşılamalarına karşın her noktada pres uygulamasına gitmediler. Yoğun olarak Stok yapan bu kesim 2017 yılında yaşanan sezon performansı beklentisi ile ocak ayını hazırlık dönemi olarak geçirdiler.

2018 yılında 4 ülkenin kısa anlamıyla Form.A listesinden çıkartılması ve gümrük vergilerinin artırılması ile ocak ayında özellikle Hindistan'dan gelen plywood/kontrplak miktarında büyük düşüş göze çarptı. Ukrayna ve Vietnam'dan gelişlerde göze çarpan bir gerileme olmazken Endonezya'dan gelişin neredeyse tamamen kesildiği gözlemlendi.

Plywood/kontrplak piyasasında öne çıkan diğer bir çarpıcı gelişme Çin Halk Cumhuriyeti ile aynı kotaya sahip olmasına karşın 2017 yılında Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye gelen plywood/kontrplaklara ilişkin devlet tarafından kesilmeye başlandığı öğrenilen cezalar oldu. Gündeme bomba gibi düşen bu haber sonrasında gözler 2017 yılında bu ülkeden ürün getiren ithalatçılara çevrildi. Diğer bir merak edilen husus da yıl boyunca bu ürünlerin Türkiye'ye kotaya takılmadan nasıl girdiği oldu. (Özel haberimizde detayları bulabilirsiniz.)

Global gelişmelere baktığımızda Rusya'da başlayan kar ve soğuk havanın etkisi ile bu ülkede yer alan üreticiler derin bir oh çekti. Havaların soğuması ile bataklıkların kuruması ve ormanlardan hammadde alınabilmesi imkanlı hale geldi. Tüm üreticiler sıkışmış olan siparişlerini üretip dünya piyasalarına sunmaya/sevketmeye başladılar. Ki bu durum sadece Rusya için değil Letonya ve Ukrayna için de geçerli.

Diğer yandan Amerika'nın Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen plywood/kontrplaklara kota uygulamaya başlaması günden güne global piyasalarda etkisini artırarak göstermeye devam etti. Gelen bilgilere göre Çin'deki hatırı sayılır sayıda üretici kepenk kapatmış ve arayışlara girmiş durumda. Çin'liler büyük oranda Amerika'da olmak kaydıyla sahip oldukları pazarları koruyabilme adına çevre ülkelerde yatırım hazırlıkları yapıyor. Ancak burada önemli bir handikap mevcut, bu çevre ülkelerde Çin Hükümeti'nin vermiş oldukları desteklere sahip olamayacaklar. Bu gelişme ile birlikte özellikle Brezilya ve Rusya'daki üreticiler Amerika'ya hızlı yönelmelerini sürdürüyorlar. Bir çok üretici ülkedeki ofis sayılarını artırıyor. Bu durum 2018 yılında dünya üzerindeki arz ve talep yapısını büyük ölçüde etkileyecek görünümde.

Ülkemize dönüp ocak ayını firmalar ve markalar bazında değerlendirdiğimizde ;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM - VPM

Uluslararası ticarette önemli etkinliği ve performansı olan Simirna, TEKCOM tarafında gümrük vergisindeki artışa rağmen herhangi bir düşüş yaşamamış görünüm sergiledi. Tedarik ve dağıtım miktarını ocak ayında koruyan firma alınan bilgilere göre Şubat ayına siparişleri büyük oranda doldurmuş durumda. Rus menşeli VPM Plywood'u da pazara sunmaya başlayan firma bu markayı da adım adım pazarda ön plana çıkarmaya başladı.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK UKRAINE

Türkiye plywood piyasasının etkin firmalarından olan Yalçın Orman ocak ayını Aralık ayı siparişlerinin sevkiyle sürdürdü. Gümrük vergisi yükselişinin etkilediği markalardan olan Odek Ukrayna'nın Türkiye'deki temsilcisi 2018 yılında da 2017 yılında ortaya koymuş olduğu aynı rekabet koşullarını hatta daha iyisi piyasaya sağlayacağını açıkladı.

AKÇA PLYWOOD A.Ş. / CPLY - VTHPLY

Türkiye'nin önde gelen üreticisi Akça Plywood 2018 yılına yeni kararlar ve yeni yatırımlarla başladı. Yeni karar olarak 7 kat olan FPLY üretimini durdurduğunu açıklayan firma tüm konsantrasyonlarını CPLY ve VTH PLY üzerinde sağlayacaklarını beyan etti. Üretim hızı performansı sebebi ile stratejik olarak bu kararı aldıklarını açıklayan firma yetkilileri Rusya'da yeni soyma tesisi kuracağını duyurarak yine ses getiren bir hamleye imza atmış oldu.

BABAYAPI A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Babayapı A.Ş. ocak ayını çift stratejiyi de bünyesinde barındırarak geçirdi. Marka değeri çok yüksek olan Riga Plywood ile duruşundan taviz vermeyen firma Kontraform ile etkin bir görünüm sergiledi. Özellikle Kontraform Tech ile piyasada ay boyu etkin olan firma Kontraform markasının diğer alt grupları olan Pine ve FNKM'yi de hazır ve piyasaya sunulur pozisyona getirdi.

SAĞLAMLAR A.Ş. / ODEK TÜRKİYE - YESPLY - İSTWOOD

Plywood üretiminin önde gelen tesislerinden olan Sağlamlar A.Ş. yeni kapasitesini büyük ölçüde devreye aldı. Fabrikasına bir o kadar daha ek yaparak kapalı alanını iki katına çıkartan tesis yeni kurutma fırınını kullanmaya başladı. Kapasitesini şu an için %50 artıran firma sezonda 2017 yılına oranla kapasitesini tamı tamına %100 artırmış olarak başlayacak.

ERDOĞANLAR GRUP  / SYPLY PLYWOOD

Dünyanın önemli plywood/kontrplak üreticilerinden olan Rus SYPLY Plywood'un Türkiye'deki önemli temsilcisi Erdoğanlar hamlelerine ocak ayında devam etti. Yaptığı Marmara Bölgesi hamlesi ile plywood dağıtımı konusundaki vizyonunu "tüm Türkiye" olarak güncelleyen firma kalıcı bir Türkiye haritası için önemli adımlar atıyor.

AKIN PLYWOOD / RİGA PLYWOOD - TEKCOM

Son yılların özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde başlayıp kademeli olarak hinterlandını genişleten firması Akın Plywood 2018 yılına hızlı girdi. Sahip olduğu Riga Plywood distribütörlüğünün yanına TEKCOM konusunda da dağıtım anlaşması yapan firma Ocak ayında bu hamlesi ile ses getirmeyi başardı.

ERBAA KAPLAMA - COCHA

Değerli üreticiler arasında olan ve yeni plywood tesisi için gün sayan firma ocak ayında duruşunu ve yapısını devam ettirdi. Sağlam bir düzen kuran ve disiplin içerisinde hareket ettiği gözlemlenen firmanın 2018 yılı sezonunda 3000 m3/ay kapasiteli yeni fabrikanın da devreye girmesi ile nasıl bir strateji uygulayacağı merak konusu.

KATIRCILAR A.Ş. / WOODEX

2017 yılının parlayan yıldızları arasına ismini yazdıran marka ve Türkiye Distribütörü Katırcılar A.Ş. ocak ayında etkin performans gösterdi. Türkiye genelinde dağıtımını tam kapasite ile sürdüren marka, 2018 yılı Nisan ayında yeni kapasitesinin devreye girmesi öncesinde hiç boşluk yaşamayacağının ve yaşatmayacağının mesajını verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM