Reklam
  • Reklam
PLYWOOD/KONTRPLAK’TA AYAĞA KALKIŞ SİNYALLERİ! (YAVAŞ YAVAŞ)

PLYWOOD/KONTRPLAK’TA AYAĞA KALKIŞ SİNYALLERİ! (YAVAŞ YAVAŞ)

2018 yılı Temmuz ayından bu yana sıkıntı içerisinde olan ve yaşanan ekonomik konjonktürün etkilerini en yüksek seviyede yaşayanların başında gelen plywood/kontrplak piyasası Şubat ayında oluşan kısmi hareketlilik ile umutlarını artırmaya başladı.

03 Nisan 2019 - 17:50

 

Plywood/Kontraplak piyasası başta inşaata bakan yüzü ile talebin düşük olduğu bir ayı daha geride bıraktı. Ancak piyasadan gelen veriler incelendiğinde bir miktar hareketliliğin yer yer ve zaman zaman oluşmaya başladığı gözlemlendi. Bunun birkaç sebebi bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi; Şubat ayı içerisinde Merkez Bankası’nın karşılık oranlarını bir puan geriye çekmesi. Bu şu anlama geliyor; Merkez Bankası bankalara topladıkları mevduatlar karşılığında ayırmaları gereken likit oranını %1 oranında geri çekerek bankaların ellerinde likit oluşmasını sağladı.

Bu iki işe yaradı. Mevduat toplama konusunda agresif olan bankaların bu yönünü zayıflattı ve ellerinde boşta oluşan likiditeyi kredi olarak piyasaya sunma ihtiyacını doğurdu. Bu durum doğal bir sonuç olarak faizlerin bir miktar gevşemesine sebebiyet verdi ve piyasaya olumlu yansıdı.

Diğeri ise Emlak Bankasının kurulması paralelinde devlet bankalarının konut faizlerinde indirime giderek özel oran açıklamaya başlaması oldu.

Bu iki husus inşaat piyasası için olumlu gelişmeler ancak tabii ki henüz hiç mi hiç yeterli değil.

İnşaat piyasası için yakın gelecek perspektifi ortaya koymak gerektiğinde gördüğümüz fotoğrafta öncelikli olarak faizlerin geri gelmesine ek olarak Kentsel Dönüşümün mutlak olarak kesin-somut çözümlerle hızlandırılmasını sağlamak geliyor. Hükümet kanadından bu yönde olumlu adımlar ve sinyaller günden güne artarak gelmeye devam ediyor. Görünen o ki bu adımların geri dönüşlerini seçim sonrasında almaya başlayacağız.

Piyasa oyuncularına baktığımızda;

İthal kanatta gümrükte beklemede kalan ürünlerin büyük çoğunluğunun farklı ülkelere yönlendirilip gönderildiği bir ay oldu. Bu, ithalatçılarımız açısından bir anlamda rahatlatıcı bir durum oldu.

Yerli kanada baktığımızda, Şubat ayında hissedilen kıpırdama yerli üreticiler tarafından olumlu bulundu. Yönlerini büyük ölçüde ihracata çeviren üreticiler bu yöndeki çalışmalarını günden güne daha da geliştiriyorlar.

Durumu toparladığımızda, Şubat ayında umutlarını bir miktar artıran ve önümüzdeki sürece daha olumlu bakan bir profile doğru günden güne ilerliyoruz. Kanımca ki büyük çoğunluk aynı kanıda; en kötüyü geçirdik, ibre (yavaş bir hızla) yukarı dönmeye başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!