Reklam
  • Reklam
Plywood’da Seyyar Devirci Dönemi Bitti

Plywood'da Seyyar Devirci Dönemi Bitti

Plywood/Kontrplak piyasasında ayın ilk yarısında konsantrasyon kaybı yaşandı ve yeni yönünü bulmaya çalıştı.

31 Mayıs 2018 - 11:13 - Güncelleme: 31 Mayıs 2018 - 11:22

Mart ayında Ekonomi Bakanlığı tarafından plywood/kontrplak ithalatındaki vergi oranları ve uygulamalarında değişime gitmesi sonrasında yeni şartlar ve yeni koşulların oluştuğu plywood/kontrplak piyasası ayın ilk yarısında konsantrasyon kaybı yaşadı ve ayın devamında yeni yönünü bulmaya çalıştı.

Fiyat, stok, tedarik konularında özellikle ithal kanatta bir miktar boşluk yaşandı. Mevcutta olan ve önceden yapılan bağlantılar ve yüklemeler doğrultusunda sevk ve teslimler gerçekleşirken yeni siparişlerde durağanlık görüldü. Dalgalanan fiyat seviyeleri sonrasında ayın ikinci yarısı itibariyle yeni şartlar ve pazar yapısında şekillenmeler belirginleşmeye başladı.

Yeni pazar yapısına değinmeden önce ithalatta yapılan vergi yapısı düzenlemesi ve sonuçlarına ilişkin bir parantez açmak gerekiyor. Yeni düzen ile birlikte plywood/kontrplak maliyetlerinde karmaşaya yol açan, sektör dışından olan firmaların sadece "KDV" için bu piyasada yer aldıkları ve bu noktadan hareketle yoğun bir haksız rekabet ortamının oluştuğu durumlar artık son buluyor. Yeni düzen ile birlikte şeffaf, görülebilir ve ön görülebilir bir pazar ve rekabet yapısına kavuşuluyor. Kısacası üreticimizden, ithalatçımıza, satıcımızdan kalıp ustasına ve uygulamacıya hepimizi aynı gemi içindeki yolcular olarak tanımladığımızda gemiye kaçak binmiş seyyar devircilerin artık gemiye binme gerekliliği ortadan kalkmış oluyor. Hayırlı olsun...

Yeni pazar şekillenmesi ile ilgili ön analiz yaptığımızda;

Nisan sayımızda "Orman Ürünleri Analizi" bölümünde tahmin olarak sizlerle paylaştığımız fiyat seviyelerinin pazarda şekillenen yeni fiyat seviyeleri olduğu görüldü. Kendi içinde küçük yüzdelerle iniş-çıkışlar olmasına karşın 3 segmentin fiyat seviyeleri aşağı yukarı belirginleşmiş oldu.

Bu fiyat seviyelerinde pazar paylaşımına bakıldığında daha önce sizlerle paylaştığımız yorumlar doğrultusunda değişimler oluştuğunu gördük.

Ekonomik segment olarak nitelendirdiğimiz ve yerli üreticilerin ve markalarının hakimiyetini çok yüksek seviyelere taşıdığı grup pazardaki payını artırmaya devam etti. Ki ay geneline baktığımızda üreticiler hiç boşluk vermeden üretime ve dağıtıma tam kapasite devam ettiler. Dikkat çeken bir husus Hindistan mallarının düşüş beklentisi olmasına karşın artış eğiliminde olması. Bir diğer dikkat çeken ayrıntı önümüzdeki dönemde pazarda yer bulacağı sinyalleri alınan Malezya plywood/kontrplak ürünlerinin geçen ay içerisinde bir m3 dahi Türkiye'ye gelmemiş olması.

Tropik ürünlerin yer aldığı orta segmente baktığımızda %12-15 seviyesindeki fiyat artışı yavaş yavaş pazarda yerini belirlemeye başladı. Ekonomik alana pay kaptırması ve üst segmentten pay alması beklenen orta segment ürün grubunun talebin durumuna bağlı olarak Pazar payını koruması bekleniyor ve gidişat o yönde.

1.Segmente yani Huş grubu ürünlere baktığımızda tedarikçiler nisan ayında temkinli hareket ettiler. İthal tarafta malzeme tedarikleri önceden yapılan bağlantılar doğrultusunda ve yüklemeler kapsamında gerçekleşti. Bu durum alınan veriler ve gözlemler doğrultusunda huş grubu ürünlerin stoklarda görünürlük oranlarında azalma olarak pazara yansıdı. Pazardaki talebin beklentiler seviyesinde oluşmaması düşük arz yapısında olan Huş markaları için bir yönüyle avantaj oldu.

Talebin artış eğiliminde olması ile birlikte belli hacimde yükselmesi yanında beklentiler geçen sezon ile karşılaştırıldığında daha yüksek seviyede. Ancak yaşanan global ve bölgesel siyasi gelişmeler, ekonomik konjonktür ve sermaye hareketleri vb. sebepler dövizin yukarı yönlü ancak istikrarsız bir yapıda olmasına sebebiyet veriyor. Ek olarak cari açığımızın yüksek ve ülke puanımızın her ne sebeple olursa olsun düşük oluşu yurtdışından borçlanmamız adına faiz oranlarını yukarıya taşıyor. Tüm bu durumlar iç ekonomiyi durağan kılıyor.

İç siyasette alınan erken seçim kararı da ülke menfaati ve gerginliğin azaltılması noktasında doğru bir karar gibi gözükmekle birlikte maalesef ekonomik açıdan bu dönem için durağanlığa katkı sağlıyor. Bu duranlık şantiyelere direk yansıyor ve özellikle özel sektör yatırımlarının hızı kesiliyor.

Toplamda baktığımızda bölgesel olarak değişiklikler gözükmekle birlikte talep nisan ayında arzdan bir miktar düşük seyretmesine karşın "buna da şükür" dedirtiyor. Beklenti şu ki seçime kadar biriken talep seçim ile birlikte yüksek seviyede bir pazar hareketliliğine yol açabilir.

Firmalar ve markalar bazında değerlendirme yaptığımızda ;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM - VPM - WELDE

Plywood/kontrplak konusunda uluslararası ticaret noktasında önde gelen firmalarından olan Simirna, Nisan ayında tüm gelen TEKCOM ürünlerin dağıtımını sağladı. Bayilerinin bağlantılar doğrultusunda tüm taleplerini tedarik eden firma beyan ettiği yönde sözünde durma başarısı gösterdi. Yeni vergi düzenlemesi ile Welde konusunda atağa kalkması beklenen Simirna'nın bu yönde görüşmelerini artırdığı bilgileri ulaştı.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK - PAGED

Yalçın Orman Nisan ayını yeni şart ve koşullara göre gerekli stratejik altyapıları oluşturarak geçirdi. Odek konusunda diğer ithalatçılar ile paralel olarak yeni gözetim bedeli uygulamasının geçerli olacağı tarih olan 8 Mayıs'a hazırlanan firma Paged ile pazarda düğmeye bastı. Gerekli uzun vade mutabakatlarını sağlayan firma kademeli artış doğrultusunda ürünleri pazara sunmaya başladı.

Jaguar Ltd.Şti. / SVEZA - POWERPLY - HERCULES

Hem üretici hem de ithalatçı-distribütör olarak Plywood dağıtımında toplam miktar bazında çok yüksek dağıtım hacmine sahip olan Jaguar, Nisan ayında üretim miktarını kademeli olarak artırmaya devam etti. Tesiste yeni film presinin kurulum işlemleri için çalışmalara başlayan firma yaz aylarında yaklaşık %100 bir üretim kapasite artışını yakalamış olacak. Sveza kanadında tedarik ve dağıtımlarını kısmi sürdüren firma 8 Mayıs sonrası için miktar bazında önceki döneme dönüş miktarlarını muhtemel görüyor.

Akça Kontrplak A.Ş. / C-PLY - VTH-PLY

Akça Kontrplak Nisan ayını yoğun bir pazarlama çalışması dönemi olarak geçirdi. Yeni yatırımları için çalışmalarını hummalı şekilde devam ettiren firmadan aldığımız bilgilere göre Haziran ayında yaklaşık %30'luk üretim miktarı artışı sağlayacak olan yeni kapasite devreye girecek.

Sağlamlar A.Ş. / YESPLY - ISTWOOD

Yeni kapasitesinin ilk kademesini devreye almış olan Sağlamlar pazarda etkin yapısını Nisan ayında da sürdürmeye devam etti. Üretim miktarındaki artış sebebiyle bölgesel yayılma noktasında çalışmalarını geliştiren firma özellikle Yesply ile günden güne güç kazanmaya devam ediyor.

Erdoğanlar Grup / SYPLY PLYWOOD

Yaşanan vergi düzenleme değişiklikleri ile faaliyetleri en çok merak edilen firmalardan biri olan Erdoğanlar, ikinci karar sonrasında mevcut temposunun dağıtımına ekleyeceği yeni ürünler ile devam edeceğini deklare etti. Dağıtımda sahip olduğu güçlü Syply distribütörlüğü yanına yakın dönemde yeni markaları ekleyecek olan firma Türkiye çapında dağıtımda etkinliğini artırıyor.

Babayapı A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Nisan ayında özellikle Riga Plywood tarafında sahip olduğu stok seviyelerinin büyük bölümünü eriten Babayapı Riga'nın iç piyasada görmüş olduğu yoğun talepten memnun. Diğer yandan kendi markası ve garantisi altında olan Kontraform Plywood ailesini günden güne genişletmeye devam ediyor. Babayapı yeni 11 katman olan Kontraform HARD'ı piyasaya sürdü.

Erbaa Kaplama / COCHA Plywood

Erbaa Kaplama 36000 m3/yıl kapasiteli tesisinin tüm hazırlıklarını tamamladı. Makinalarda düğmelere basılmak üzere. Mayıs ayında deneme üretimleri başlayacak olan tesisin daha önce belirlendiği ve beyan edildiği üzere haziran ayında devreye girmesi kuvvetle muhtemel.

Akın Plywood / RİGA PLYWOOD - TEKCOM

Riga Plywood distribütörlüğünün yanına TEKCOM Yetkili Bayiliğini de alan Akın Plywood dağıtım etkinliğini artırmaya devam ediyor. Özellikle İç Anadolu ve çevre bölgelerde dağıtım miktarında kayda değer artış gözlemlenen firma TEKCOM ile önemli hedefler koymuş görünümde.

Katırcılar A.Ş. / WOODEX Plywood

Katırcılar A.Ş. Woodex Plywood ile tam kapasite bir nisan ayı geçirdi. Üretim ve dağıtımda yükselen bir ivme yakalayan marka ve temsilcisi artırdığı kapasitesini bayileri ile doldurmakta zorlanmayacağının sinyalini verdi.

Aydın Kontrplak - AYKONSAN

Türkiye'nin köklü kontrplak üreticilerinden olan Ordu-Fatsa'lı büyük üretici, nisan ayında hem kontrplak hem plywood üretiminde tam kapasite çalıştı. Bayilerine ve üretici müşterilerine taahhüt ettiği tüm miktarı tedarik etmeyi başaran firma kapasite artışı için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!