Reklam
  • Reklam
PLANI TUTTU: RUSYA’YA YATIRIM YAĞIYOR  

PLANI TUTTU: RUSYA’YA YATIRIM YAĞIYOR  

Rusya’nın son yıllarda orman ürünü hammaddesine getirdiği kota ve vergiler Rus’ların amacı doğrultusunda sonuç vermeye başladı. Ülkeler Rusya’da tesis kurmak için sıraya girdi.

19 Şubat 2019 - 17:59

Singapur şirketi Sudima, Rusya'nın Uzak Doğu bölgesinde 200 milyon dolarlık bir ahşap işleme kompleksi inşa edecek

Singapur'da faaliyet gösteren KGK Sudima International Pte Ltd şirketi, Rusya'nın Uzak Doğu bölgesinde yer alan Primorye'de 200 milyon dolardan fazla yatırımda bulunarak yüksek teknolojiye haiz bir ahşap işleme kompleksi açmayı planlamakta.

Uzakdoğu Kalkınma Bakanlığı basın dairesi, yaptığı açıklamada şirketin Uzak Doğu Yatırım ve İhracat Dairesi ile bu yatırım projesine dair bir niyet mektubu imzaladığı belirtildi.

Uzak Doğu Yatırım ve İhracat Dairesi icra kurulu başkanı Leonid Petukhov'un "Yeni girişim, parke, mobilya tahtaları, kereste ve pelet üretecek" dediği aktarıldı.

Hindistan'da faaliyet gösteren KGK’nın ise projede ortak yatırımcı olması bekleniyor.

Bakanlık "Hâlihazırda, Primorye’de, KGK Sudima Evergreen adlı özel bir proje şirketi kurulmuş bulunmakta ve bu şirket 2018 yılı sonuna kadar ‘Vladivostok Özgür Limanında mukim’ statüsünü almak üzere bir başvuru sunmayı planlamakta." dedi.

Uzak Doğu Yatırım ve İhracat Dairesi, projeyi, başlangıç aşamasından üretimin başlatılacağı zamana kadar destekleyecek. Petukhov, dairenin şu anda "yatırımcıya yer seçiminde yardım ettiğini" söyledi ve sözlerine "Ormancılık alanında öncelikli bir projenin geliştirilmesi konusunda ‘Devlet Ormancılık Sektörü Araştırma Merkezi GNC LPK’ ile bir anlaşma imzalandı" diyerek devam etti.

 

Çin Rusya'nın Krasnoyarsk bölgesine 1,5 milyar ABD doları tutarında kereste işleme kompleksi kurmayı planlıyor

Çin Rusya'nın Krasnoyarsk bölgesine kereste işleme kompleksi kurulması için 10 milyar yuan  (yaklaşık 1,5 milyar ABD doları) tutarında yatırım yapmayı planlamakta.

Krasnoyarsk bölgesi Vali Yardımcısı Anatoly Tsykalov, bu gelişmeyi Rusça gerçekleştirilen bir röportajda, Çin Uluslararası İthalat Fuarı çerçevesinde Çinli ortaklarıyla düzenlenen karşılıklı gerçekleştirilen müzakerelerin sonuçlarını sunduktan sonra bildirdi.

Anatoly Tsykalov sözlerine “İlk aşamada, Çin tarafı ahşap işleme ve atık ürünlerin derin işlenmesi alanında yaklaşık 1 milyar yuan (yaklaşık 150 milyon ABD doları) tutarında yatırım yapmayı planlamakta; sonrasında 10 milyar yuan (yaklaşık 1,5 milyar ABD doları) tutarında yatırım yapılarak bir kâğıt hamuru ve kâğıt fabrikası inşa edilecek” diyerek devam etti.

Vali Yardımcısı Tsykalov, Krasnoyarsk Krai bölgesinde Rusya'nın  yaklaşık  % 15 civarında orman kaynağının konsantre bir biçimde bulunduğunu belirtti. Tsykalov “İzin verilen ağaç kesimi günlük hacmi yıllık 82 milyon m3 ama hâlihazırda yıllık sadece 20 milyon m3 hasat edilmekte. Bu nedenle, Çin tarafıyla ağaç kesimi ve kereste işleme alanlarında büyük bir işbirliği potansiyelimiz bulunmakta” dedi.

Anatoly Tsykalov’a göre, Rus tarafı kereste işlenmesinin gerçekleşmesi doğrultusunda bir takım gereksinimler öne sürmekte. Bu gereksinimler doğrultusunda özellikle, bu alanda faaliyet gösterecek şirketin Krasnoyarsk bölgesinde kayıtlı olması ve tesislerin yapımını Rus inşaat şirketlerinin gerçekleştirmesi gerekmekte. Çin tarafı ise bu koşulları kabul etmiş durumda.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...