Reklam
  • Reklam
Orman Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Değerlendirme ve İstişare...

Orman Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Değerlendirme ve İstişare Toplantısı Antalya’da Başladı

Orman Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Değerlendirme ve İstişare Toplantısı Antalya’da Başladı

08 Aralık 2019 - 00:59

 

​Programın başında konuşan Sayın Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, 1839’dan bugüne ülkemizin her anlamda var oluşuna tanıklık ederek birçok alanda kendini geliştiren Orman Genel Müdürlüğü’nün bugünden sonra da dünya çapında gücüne güç katmaya devam edeceğini belirterek “Şeffaflık, hesap verebilirlik, güvenirlilik, verimlilik, katılımcılık ve sürdürülebilirlik Genel Müdürlüğümüzün ana temel ilkelerini oluşturmaktadır. Hepimizin yakından şahit olduğu gibi tabiatın insan hayatı üzerinde nasıl derin etkileri varsa biz insanların faaliyetlerinin de tabiat üzerinde etkileri vardır. Bu bağlamda ormancılar olarak tabiatı taklit ederken yaptığımız dokunuşlar karşılığı maddi olarak ölçülemeyecek derecede güzel niteliklere ulaşmaktadır” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü misyonunun orman ve orman kaynaklarını korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde sürdürülebilir ve topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde yönetmek; vizyonunun ise sürdürülebilir orman yönetimi uygulamalarında öncü kurum olmak olduğunu hatırlatan Sayın Karacabey “ Değerli Meslektaşlarım; Yeşille dostluğumuzu pekiştirmek ve 180 yıldır tüm heybeti ile ayakta duran kurumumuzun daha da iyi anlaşılmasını sağlamak, kurumsal kimliğimizi güçlendirmek ve vizyonumuzu daha büyük hedefler ışığında belirlemek gayesiyle; 11 Kasım Mili Ağaçlandırma Günü etkinliği kapsamında “11 milyon fidanla geleceğe nefes ol” programını, hedeflerimizin de üzerinde fidan dikerek gerçekleştirdik. Tek lokasyonda en fazla fidan dikim rekorunu Endonezya’dan teslim alarak dünya rekoru kırdık. Bu sebeple emek veren tüm teşkilatıma teşekkür ediyorum. TORSEB(Türkiye Ormancılık Sektörü Buluşması) etkinliklerini ise 12-16 Haziran 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirdik. İnşallah edinilen deneyimler çerçevesinde etkinliğin kapsamını daha geliştirerek önümüzdeki yıldan itibaren söz konusu etkinliğin uluslararası düzeyde yapılmasını hedefliyoruz. Sektör buluşması etkinliği ile; ormancılık sektöründe bulunan ahşap ve ağaç işleri, özel fidancılık, ormancılık iş makine ve ekipmanları, orman yangınları söndürme araç-gereç ve ekipmanları, odun dışı orman ürünleri sektörü, ormancılık alanında faaliyet gösteren bilişim ve teknoloji sektörü,  orman kooperatifleri ve ilgili STK’lar gibi tüm paydaşlar bir araya getirilmiştir” şeklinde konuştu.
2019 yılının Genel Müdürlüğümüzün kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik önemli adımların atıldığı yıllardan biri olduğunu ve uzun zamandır devam eden insan kaynağı açığına karşılık 5.000 personel alımı ile Genel Müdürlüğümüzün adeta nefes aldığını belirten Sayın Karacabey “Tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın destekleri ile 2019 yılında kurumumuz gerçekten büyük kazanımlar elde etmiştir. 17 Adet orman işletme müdürlüğü ve 715 adet orman işletme şefliği kuruluşu ile iş gücü yoğunluğunun daha dengeli hale getirileceğine ve daha entansif çalışmalar yapılmak kaydıyla ormanların sürdürülebilir yönetimine yönelik önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Yine yeni kurulan taşradaki birimlerimizin hizmet vasıtası ve iş makinesi alımının yılsonuna kadar sonuçlandırılması ile alana dayalı çalışmalar yapan uygulama birimlerimizin önemli bir ihtiyacı daha karşılanmış olacaktır. Başta %50’lere varan personel eksikliği olmak üzere, arazi, iklim ve sosyal problemler gibi her türlü olumsuzluklara rağmen, özverili bir şekilde çalışarak 2019 yılı programlarını gerçekleştiren, kurumumuzun her kademesindeki mühendisinden işçisine kadar tüm cefakar ve fedakar mesai arkadaşlarımıza ve geçmişten bu güne emeği geçen tüm çalışanlarımıza, sizlerin de huzurunda bir kez daha teşekkür ediyor, onları yürekten kutluyorum. Ayrıca bu çalışmaları yaparken onları da anmaktan gurur duyduğum 117 yangın şehidimiz ve yaşadıkları talihsiz kazalar sonucu hayatını kaybeden personellerimiz ile ormanın emekçilerine de Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Mekânları cennet olsun.” dedi.
Son olarak 2019 yılı genel olarak değerlendirildiğinde orman planlaması, orman zararlılarıyla mücadele, odun ve odun dışı orman ürünleri üretimi, ağaçlandırma, fidan ve tohum üretimi, toprak muhafaza, kadastro, orman bakım ve gençleştirme çalışmaları, satış gelirleri, orman yolları ve orman köylülerinin desteklenmesi gibi tüm ormancılık faaliyetlerinde hem fiziki hem de nakdi programa uygun gerçekleşmelerin olduğunu belirten Genel Müdürümüz Sayın Karacabey “ Orman Genel Müdürlüğü olarak belirleyeceğiniz ufuk bizler için yol gösterici en önemli hedef olacaktır. Bizler dün olduğu gibi yarın da ülkemiz ormancılığını daha da geliştirerek gelecek kuşaklara Daha Yeşil Bir Türkiye bırakmak istiyoruz.
Bu görevi sizlerin önderliğinde tüm çalışanlarımızla birlikte hakkıyla yerine getirme kararlığımızı bir kez daha belirtmek istiyor ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 2019 yılı uygulama sonuçlarının değerlendirileceği ve genel anlamda ormancılığımızın daha da ileriye götürülmesi yönünde neler yapılabileceğinin tartışılacağı toplantı; merkez ve taşra birim yöneticileri ile birlikte üç gün boyunca değerlendirmeler yapılmak suretiyle devam edecektir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TORİD Başkanı : “TÜM SEKTÖRÜ ÇALIŞMALARA ANKET İLE DAHİL EDİYORUZ!”
TORİD Başkanı : “TÜM SEKTÖRÜ ÇALIŞMALARA ANKET İLE DAHİL...
test
test