Reklam
  • Reklam
OGM Ormancılık Araştırma Dergisi, Yoluna Emin Adımlarla Devam...

OGM Ormancılık Araştırma Dergisi, Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor…

OGM Ormancılık Araştırma Dergisi, Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor…

05 Ağustos 2019 - 10:59

 

​OGM Ormancılık Araştırma Dergisi, 1952 yılından günümüze Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerince üretilen bilimsel bilgilerin tek çatı altında birleştirilmesi gayesiyle Orman Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı’nın 2014 yılında gerçekleştirdiği yeni mevzuat revizyonu doğrultusunda yayın hayatına başlayan Ormancılık Araştırma Dergisi, araştırmacı, akademisyen ve uygulayıcıların ormancılık konularına ilişkin hazırladıkları bilimsel makaleleri içermektedir.

Hakemli bir dergi olan ve yılda en az iki defa çıkartılan Ormancılık Araştırma Dergisi, ormancılık ile ilgili çeşitli konularda (ıslah, yetiştirme, ekoloji, işletme, koruma ve orman ürünleri - genel başlık ve ilgili alt başlıklarda) ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi alış verişini  temin etmek ve en üst düzeye çıkarmak için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) – Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından uluslararası standartlara uygunluğu kabul edilen TR-Dizin’e kabul edilen ülkemizdeki nadide dergilerdendir. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile Üniversitelerarası Kurul (ÜAK)‘ın atama ve yükseltmelerde kabul ettiği bir dizin olması sebebiyle TR-Dizin’e kayıtlı olan Ormancılık Araştırma Dergisi, bu yönüyle de övgüye değer bir başarıya erişmiştir. Ormancılık Araştırma Dergisi; TR-Dizinin yanında Crossref, DOAJ (Directory of Open Access Journals), CiteFactor (Academic Scientific Journals) ve DRJI (Directory of Research Journal Indexing) gibi uluslararası saygınlığı yüksek dizinleme sistemleri tarafından da dizinlenmektedir. Elektronik ortamda TÜBİTAK – Ulakbim Dergi Park ev sahipliğinde http://dergipark.ulakbim.gov.tr/ogmoad adresinden ve yazılı ortamda yayın hayatına devam etmektedir.

Bununla birlikte, pek az kamu kurum ve kuruluşunda olan, yazılım geliştirme ve veri-girişinin de kendi kamu personeli tarafından gerçekleştirildiği Bilimsel Yayınlar Veri Tabanı da;  esas olarak Ormancılık Araştırma Dergisinin bilgi okyanusunu oluşturması ve farklı kriterler etrafında tasnif edilen bilimsel bilginin (bitki türü, yaban hayatı, böcek ve mantar, coğrafi konum, Daire Başkanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü gibi) ormancılık ile ilgili bilimsel veri üreten tüm kişi ve kuruluşların istifadesine sunulduğu bir ortamdır. Elektronik ortamda http://yayin.ogm.gov.tr/giris adresinden, Bilimsel Yayınlar Veri Tabanına ulaşılabilmektedir.

Yayın hayatına başladığı tarihten bugüne 10 sayı baskı yapan Ormancılık Araştırma Dergisine; Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri, Üniversiteler ve Orman Genel Müdürlüğümüz uygulama birimlerinden gelen ve titiz bir değerlendirme süreci akabinde Editör ve Hakem sürecini başarıyla geçen yalnızca 72 adet makale, yayımlanmaya değer görülmüştür. Yayımlanan toplam makalelerin; 46 adedini (%64’ü) Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerinden, 20 adedini (%28’i) Üniversitelerden ve 6 adedini (%8’i) de diğer uygulama birimlerinden gelen makaleler oluşturmuştur. Ormancılık Araştırma Dergisinde konular itibariyle yayımlanan makalelere bakıldığında ise; %6’sının Islah, %18’inin Yetiştirme, %24’ünün Ekoloji, %30’unun İşletme, %8’inin Koruma ve %8’inin Orman ürünleri genel konularında gerçekleştirildiği görülmüştür. Bununla birlikte, ulusal ve uluslararası düzeyde 30 Bin’in üzerinde tıklanma ve 46 Bin’in üzerinde indirilme rakamlarına ulaşılmıştır.

Ormancılık Araştırma Dergisinin başarısında katkısı bulunan; Dergi Editörlerine, Hakemlere, Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri araştırmacılarına, Üniversitelerimizde görevli akademisyenlere ve kurumumuz diğer uygulama birimlerinde çalışan ve bilimsel yazıları ile dergimizden desteklerini esirgemeyen Yazarlara, Orman Genel Müdürlüğü olarak teşekkür ediyoruz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahşap konut sistemleri Bursa Teknik Üniversitesi'nde tartışıldı
Ahşap konut sistemleri Bursa Teknik Üniversitesi'nde tartışıldı
Yıldız Entegre'den Yeşil Yatırım
Yıldız Entegre'den Yeşil Yatırım