Reklam
  • Reklam
Myanmar’dan TİK AĞACINA ONAY ! 

Myanmar’dan TİK AĞACINA ONAY ! 

Tabii Kaynaklar ve Çevre Koruma Bakanlığı daimi sekreter yardımcısı U Kyaw Zaw, Myanmar hükümetinin kamu ve özel mülkiyete ait ekim alanlarında (plantasyonlardan ) üretilen ham tik ağacı ve kerestesinin ihraç edilmesine yine izin vereceğini, ancak doğal ormanlarda yetişen tik ağacı ve kerestesinin ihracının yasak olmaya devam edeceğini bildirdi.

03 Temmuz 2019 - 11:12

U Kyaw Zaw, kararın 31 Mayıs tarihinde kesinleştiğini söyledi.

Zaw, Irrawaddy’e (Irrawaddy Yayın Grubu'nun (IPG) web sitesi) verdiği demeçte  “İhracat için yalnızca özel mülkiyete ve devlete ait ekim alanlarındaki keresteye izin verilecek. Bu konuda usulüne uygun doğrulama prosedürleri hâlihazırda oluşturulmuş durumda zira hükümet liderleri doğal ormanlardan elde edilen kerestenin yanlışlıkla ihracatına izin verilebileceğinden endişe duymaktalar ”dedi.

U Kyaw Zaw, Tik ağacı ihracatını halen bakanlık tarafından onay sürecine tabi olduğunu ve bakanlığın şirketlerden gelecek taleplere yanıt olarak durum bazında izin vereceğini veya reddedeceğini belirtti.

Zaw sözlerine “Gerçekleştirilen toplantılarda, kereste üreticileri -yerli ve yabancı pazarlar arasında fiyat farkı olduğu için - ham kereste kütüklerine yeniden izin verilmesini talep ettiler” diyerek devam etti.

U Kyaw Zaw konuşmasını, bakanlığın özel sektörü teşvik etmek, yerel iş fırsatları yaratmak ve orman koruma ve ağaçlandırmayı teşvik etmek için tik ihracatına yeniden izin verilmesine karar verdiğini belirterek bitirdi.

2014 yılında, U Thein Sein hükümeti ormanların yok olmasını engellemek amacıyla ham kereste ihracatını tümüyle yasaklamıştı. Mevcut Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) hükümeti de 2016'da ağaç kesimini yasaklamıştı.

Myanmar hükümeti 2006 yılında özel mülkiyete ve devlete ait tik ve kereste ekim alanlarınınkurulmasına izin verdi. Bundan önce tik üretimi hükümetin kontrolü altındaydı.

Myanmar Orman Birliği sekreteri U Tin Aye “Özel kereste üreticilerinin gelir elde edebilmesi için tekrar ihracata izin verilmesi iyi oldu” demekte.

Son on mali yılda, 300 özel şirketin 251,173.97 İngiliz dönümüne (1 akre=4,047 m2) tik ekmesine izin verildi; Mart 2018 itibariyle ise 143,278.26 İngiliz dönümüne tik ekimi gerçekleşti. Aynı dönemde, Tabii Kaynaklar ve Çevre Koruma Bakanlığı'na göre 104.890.26 İngiliz dönümüne sert ağaç dikildi.

2017-18 mali yılında bakanlığın Orman Dairesi, 14.970 İngiliz dönümlük kereste ve tik ekim alanı kurdu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün 2015 yılında gerçekleştirdiği ankete göre, Myanmar, 2010-2015 yılları arasında en az 1.34 milyon İngiliz dönümlük orman kaybıyla dünyanın en kötü ormansızlaşma vakasını yaşadı.

Orman Dairesi’ne göre 2016 yılında mevcut yönetimin görevi devralmasından bu yana hükümet 143.000 tondan fazla kaçak kereste ele geçirdi. Myanmar'dan çoğunlukla Çin'e kereste kaçırılmakta.

Orman Dairesi el koyduğu kerestelerin yaklaşık yüzde 80’ini açık artırmayla sattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...