Reklam
  • Reklam
Moody’s Küresel Orman Ürünleri Sanayinin Görünümünü...

Moody's Küresel Orman Ürünleri Sanayinin Görünümünü olumsuza çevirdi

Moody's, küresel kâğıt ve orman ürünleri endüstrisi görünümün durağandan olumsuza çevirdiğini belirtti. Küresel işletme gelirlerinden elde edilecek gelir önümüzdeki 12 ila 18 ay arasında düşecek ve odun ürünleri ve kâğıt hamuru fiyatları son dönemde gördüğü zirvelerden düşüşler yaşayacak. 

20 Nisan 2019 - 10:12 - Güncelleme: 27 Nisan 2019 - 12:58

Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Ed Sustar, “Küresel kâğıt ve orman ürünleri endüstrisi için olumsuz görünüm, gelecek yıl boyunca sektörün işletme gelirlerinde % 2 - 4'lük bir düşüşü yansıtmakta” dedi ve sözlerine  "Kâğıt ambalaj fiyatlarının ve kâğıt ambalaj ve kâğıt hamuru talebinin artması, girdi maliyetlerini kısmen düşürerek, kâğıt ve düşük kalite odun ürünü talebini ve kâğıt hamurunun pazar fiyatlarını azaltacak" diyerek devam etti .

Daha az işletme kazancı

Sustar, kâğıt ambalaj ve kâğıt mendil (tuvalet kâğıdı/peçete) alt sektörünün görünümünün sabit kaldığını belirtti. Moody's tarafından not verilen kâğıt ve orman ürünleri şirketlerinin çoğu -artan işgücü ve navlun maliyetlerini birkaç alt sektördeki artan talep ve yükselen fiyatlar dengelediği için- bu yıl nispeten daha az işletme kazancı elde edeceğinin altını çizdi.

Moody's'in kâğıt alt sektörüyle ahşap ve ahşap ürün alt sektörüne verdiği puan negatif olarak kalmaya devam ediyor. Her ne kadar kâğıt fabrikası kapamaları/makinelerin durdurulması veya başka amaçlar için dönüşümleri nedeniyle kapasite azalması 2019'da talep düşüşünü aşacak olsa da, bazı kâğıt sınıflarının yüksek fiyatları, talebin düşmesiyle dengelenecek. Bu arada, odun ürünleri fiyatları bu yıl daha normal seviyelere gerilerken, ABD'de konut inşaatları düşecek ve odun ürünleri için talep artışını ve kereste alanlarında yapılan hasadı sınırlayacak.

Fiyatlar düşecek

Moody's, kâğıt hamuru alt sektörü piyasasına ilişkin görünümün de durağandan negatife çevirdiğini belirtmekte. Bu yıl birçok kâğıt hamuru sınıfındaki ortalama fiyatlar, 2018'de ulaştıkları zirvelerden düşecek. 2019'un başında normalin üstündeki kâğıt hamuru arzı, birçok kâğıt hamuru sınıfında fiyat düşüşlerine neden olmuştu ancak bu yıl sınırlı olan kâğıt hamuru kapasitesi fiyat düşüşlerini yılın ikinci yarısında kısmen bu durumun tersine çevirecek.

Avrupa’nın görünümü

Avrupa'da, Moody's, genel olarak sınıflandırılmış sektör faaliyet gelirinin yaklaşık% 24'ünü temsil eden 16 Avrupalı üreticinin konsolide faaliyet gelirinin değerlendirme döneminde % 0 - 2 oranında düşüş göstereceğini öngörmekte.

Moody's “Avrupa’da faaliyet gösteren kâğıt ambalaj ve kâğıt mendil (tuvalet kâğıdı/peçete) üreticilerinin az miktardaki işletme gelir artışı, ticari kâğıt ve kâğıt hamuru şirketlerinin elde ettikleri düşük işletme gelirleri ile dengelenecek '' ve “Kâğıt üreticileri, taleplerde uzun vadeli düşüşlerle (bazı kâğıt sınıflarının daha hızlı bir düşüş oranına maruz kalmasıyla) karşı karşıya kalmaya devam edecek fakat bu durum 2019'da 2018'e kıyasla daha güçlü ortalama fiyatlar sayesinde kısmen dengelenebilecek” demekte .

Moody's, aynı zamanda Smurfit Kappa, Metsa Board Corporation ve Mondi plc gibi firmaların devam eden üretim geliştirmelerinden ve artan talepten fayda göreceklerini de belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2022 için hedef 400 milyon TL
2022 için hedef 400 milyon TL
Vahidi Fiyattaki Artış Orman Köylüsünü Sevindirdi
Vahidi Fiyattaki Artış Orman Köylüsünü Sevindirdi