Reklam
  • Reklam
Mehmet Ekşi; Haklı Tepkiler Karşılık Buldu

Mehmet Ekşi; Haklı Tepkiler Karşılık Buldu

Mart ayı içerisinde Ahşap Global Medya'nın Merkez ofisi önemli bir misafiri ağırladı. Plywood/Kontrplak piyasasının önemli isimlerinden Mehmet Ekşi bizleri ziyaret etti. Mehmet Ekşi ile plywood/kontrplak piyasasnın özellikle gümrük vergileri kararları ile oluşan yoğun gündeminden, firması Babayapı'nın gelişimine ve mevcut durumuna bir çok konuyu konuştuk.

07 Mayıs 2018 - 17:16 - Güncelleme: 31 Mayıs 2018 - 11:57

Plywood/kontrplak ithalatına ilişkin yerli üretimin korunması ve gelişimi için %20 ek gümrük vergisi getirildi ve 1100 USD/m3 olan gözetim 580 USD/m3'e düşürüldü. Öncelikle bu kararın alınmasında doğruluk ve uygunluk hususuna ilişkin görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Bu soruyu bekliyordum ama siz direk bu konudan girdiniz. Muhakkak devletimiz adına çalışan teknokratlar en iyi kararı vereceklerdir. Bu yeni durum ile birlikte fiyatlar bir miktar yukarı gidecektir. Bununla birlikte hepimizin yakından bildiği, duruma göre avantaj veya dezavantaj olan gözetim yani KDV unsuru ortadan kalkacaktır.

"Bu verginin inşaat maliyetlerine ve enflasyona etkisi mi önemli, yoksa üreticinin ithalata karşı sağladığı fayda mı önemli ?"

İnşaat maliyetlerinin artışından ve enflasyonun artışından şikayet ediyoruz, bence bu tetiklendi.Kaba inşaat maliyetlerini oluşturan DEMİR  VE BETONdan sonra KALIP malzemesi de, hem yerli kontrplakta ve hem de ithal kontrplakta pahalandı. Sektörde fiyatların yüksek olmasına karşın KAR oranları çok düşük, bu yüzden her iki taraf da zaten doğal akışında zam yapacaktı fakat bu oran biraz daha artmış oldu.

Soru şu olmalı;

Bu verginin inşaat maliyetlerine ve enflasyona etkisi mi önemli, yoksa üreticinin ithalata karşı sağladığı fayda mı önemli? Bunun matematiksel bir açıklamasının olup olmadığını merak ediyorum. Kontrplağı oluşturan hammaddelerin tümünün ithal malzemelerden oluşması bu sorunun nevisini farklı bir noktaya taşıyor.Burada asıl sorunumuz meydana çıkıyor; nedir? Hammaddelerimizi yerli olarak üretmemiz gerekiyor. Asıl yatırımın buraya yapılması gerekiyor yoksa bu verginin hiçbir anlamı ve önemi kalmaz.

"Avrupa ülkelerindeki üreticiler tabi ki öne çıkacaktır."

Bu %20 ek gümrük vergisi ile birlikte Türkiye'nin önemli plywood/kontrplak tedarikçilerinden başta Rusya olmak üzere ana kademe ülkeler bu kapsamda yer alıyor. Bu yeni uygulama ile birlikte Türkiye plywood piyasasındaki genel rekabet ve dağılım fotoğrafının nasıl şekilleneceğini ön görüyorsunuz?

Kanun gereği özel anlaşmalarımız olan ülkelerde ve Avrupa ülkelerindeki üreticiler tabi ki öne çıkacaktır.Burada unutulmaması gereken şey insanların alıştıkları kaliteden vazgeçmeyecek olması.Kontrplakta kalite inşaatta kalıp üretim verimini artırır. Onlar için en önemli kriter budur.Sıralamaları piyasaya yeni girecek ürün ve oyuncular belirleyecektir, henüz bu konuyla ilgili yorum yapmak için çok erken.

"Riga Plywood dünyanın en önemli kontrplak/plywood markasıdır."

-İş ortağı olarak Türkiye pazarında temsil ettiğiniz Layvijas Finieris yani bilinen markası ile Riga Plywood Avrupa'da üretim gerçekleştirmesi sebebiyle bu ek verginin kapsamı dışında kaldı. Bu durum Riga Plywood için büyük avantaj görünümünde. Siz bu avantajı nasıl okuyorsunuz? Önümüzdeki süreçte Riga Plywood'un Türkiye pazarındaki gelişimini nasıl yorumluyorsunuz?

LAtvijas Finieris yani Riga Plywood dünyanın en önemli kontrplak/plywood markası. Ürün çeşitliliği ve kalitesiyle bence dünyanın en iyisi. Üretim felsefesi , çalışkanlıkları, teknolojiye verdikleri önem onları buraya taşımış. Tabi ki Letonya’nın Avrupa Birliği'ne üye olması şansımızı artırıyor fakat Riga ürünlerinin Avrupa’dan daha ucuz satılmasının sebebi firmanın bize verdiği destek. Dolayısıyla bu tarafta da fiyatlar vergi olmasa bile doğal olarak yükseldi. 2018 yılında almak istediğimiz miktarlar ve malzemeler bir yıl öncesinden planlanıyor, o yüzden miktarlarda artış beklemiyoruz.

Önümüzdeki süreçte farklı sektörler için özel üretilmiş teknik kontrplakların satışını planlıyoruz.Bu yönde miktarlarımız artabilir.

"Erbaa Kaplama ile birlikte 11 kat kayın kombi olan KONTRAFORM HARD markamızı test ediyoruz."

Son süreçte Türkiye piyasasında günden güne etkinliğini artıran markanız Kontraform'un alt markalarından olan Kontraform Tech Vietnam'da üretilmesi sebebiyle bu ek vergiye takılmış gözüküyor. Kontraform Tech devam edecek mi, düşünceleriniz neler?

Kontraform markası logo kirliliğini ortadan kaldırmak için oluşturulmuş bir proje .Piyasaya güven veren bir marka.Kontraform ‘dan sonra gelen uzantılar malzemenin çeşidini belirliyor.KONTRAFORM TECH Vietnam’dan gelmeye devam edecek, belki miktarlar eskisi kadar olmayacak fakat devam edecek.Bunun yanı sıra uzun zamandır üzerinde ERBAA KAPLAMA ile beraber çalıştığımız yeni bir ürün daha var. KONTRAFORM PINE markası ile 9 kat çam ürünümüz pazardaki yerini aldı, şu an KONTRAFORM HARD markası ile 11 kat kayın kombi ürünümüzü test ediyoruz o da en yakın zamanda pazardaki yerini alacaktır.

"Yerli üretimi destekliyoruz ve yerli üretimde miktarlarımızı artırmayı hedefliyoruz."

Bu yeni vergilendirme kararı ile yerli üretimin gelişimi ve büyümesi noktasında katkısı olacağını düşünüyor musunuz? Nasıl?

Tabi ki bu bir başlangıç. Türk gibi başladık yine aynı şekilde bitirmemiz gerekiyor. Yukarıda yazdığım gibi yerli üretimi destekliyoruz ve yerli üretimde miktarlarımızı artırmayı hedefliyoruz. Miktarı değil kaliteyi hedeflemeliyiz.

"Üniversiteleri bu oluşumun içine çağırıyorum."

Yurdumuzda tedariğini yapabildiğimiz kontrplak üretimine en uygun ağacı seçmemiz lazım. Hammadde yatırımlarımızı artırmamız lazım. Yurtdışı bağımlılığımızı azaltırsak başarılı oluruz. Üniversiteleri bu oluşumun içine çağırıyorum. Bu işin gelişimi adına sponsorluklarımızı gerekirse üniversitelere yapmamız lazım. Çünkü ayrıca orada da böyle bir sorun var. Destek olmadan üniversitelerin mevcut düzenden çıkması mümkün değil, bilime önem vermemiz lazım.

"Müteahhitler gerekli tepkiyi verdi ve tekrar bir düzenleme geldi. Haklı tepkiler karşılık buldu."

Kararın çıkmasına müteakip arka arkaya fiyat zamları açıklanmaya başlandı. Vergiden etkilenen ithal ürünler olsun, etkilenmeyenler olsun ve yerli ürünler olsun. Öncelikle karar açıklanır açıklanmaz bu zamların hızla açıklanması hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Ardından bu yeni fiyat seviyesinin şantiye maliyetleri noktasında etkisini ve müteahhitler tarafından nasıl karşılanacağını sormak istiyorum?

Kararın çıkmasına müteakip bence müteahhitler gerekli tepkiyi verdi ve tekrar bir düzenleme geldi. Haklı tepkiler karşılık buldu. Son gelinen noktayı daha adaletli buluyorum. İlk karar gerçekten çok ağırdı. Sadece şantiye maliyetlerinin yeni kanunla artması değil, artan döviz kurları ile satıcılar bile stoklarını tekrar yerine koyamaz hale geldi ve geçen hafta bir duraklama süreci olarak geçirildi.

"Bizim uzmanlık alanımız satış ve pazarlama."

Bu karar sonrasında Babayapı olarak üretime girmeyi düşünüyor musunuz?

Bizim uzmanlık alanımız satış ve pazarlama. Üretici ortaklarımızla yola devam etmek istiyoruz. Üretimi şu an için düşünmüyoruz. Bizler üreticinin kendi işine odaklanmasını sağlıyoruz. Üreticinin kendi işine yoğunlaşması ile kaliteyi artırmasını ve bu yolla beraber daha iyi karlar elde edeceğimizi düşünüyoruz.

"KONTRAFORM PINE-  9 kat çam kalitesi yeterli olacaktır."

Geçen senelerde Türkiye pazarına kayda değer miktarlarda sunmuş olduğunuz İspanyol Maderas Plywood'a ilişkin iç piyasa rekabet koşulları uygun olmadığı için dağıtımı kısmıştınız. Yeni fiyat seviyeleri ile birlikte Maderas'ı tekrar Türkiye pazarında görecek miyiz?

Maderas De LLodio aslında yıllık üretimi çok düşük bir fabrika. Avrupa'da işlerin iyi gitmesi sebebiyle şu an gelme şansı az ama miktarlar uygun oldukça almaya devam edeceğiz. Bu ürün yerine yerli  KONTRAFORM PINE 9 kat çam kalitesi yeterli olacaktır.Yeni bir gelişme olursa tekrar değerlendirebiliriz.

"Baba Yapı ‘nın plywood sektöründe 'BENCHMARK' olmasını sağlamaya çalışıyoruz."

-Babayapı'nın son dönemdeki yükselişi aşikar. Bu yükseliş paralelinde kurumsallaşma adına önemli adımlar da atıyorsunuz. Bu kurumsallaşma adımlarınızı sormak istiyorum. İhtiyaçtan mı doğdu yoksa sizin öngörüleriniz doğrultusunda mı bu yapıya geçiyorsunuz? Kurumsallaşma noktasında adımlarınızdan bahseder misiniz?

Zannedersem bir çok konuda danışmanlık aldığımız için kurumsallaşmadan bahsediyorsunuz. Aslında biz danışmanlarımıza ‘biz kurumsallaşmak istemiyoruz, işimizi doğru yapmak istiyoruz ‘diyoruz. Kurumsallaşmak dinamik olmamızı engelleyebilir. İşimizi doğru yapmak ve bunu farkında olmak bizi ileriye götürecektir.Baba Yapı ‘nın plywood sektöründe benchmark olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

"Altını çizerek söylüyorum; Bu firmaların dışında diğer hiçbir kontrplak satıcı firma ile ilişkimiz mevcut değildir."

Bu arada yeni yeriniz hayırlı olsun. Çok büyük bir alana taşınıyorsunuz. Yeni yerinize ilişkin bilgileri ve bu kararı almanızdaki sebep ve yeni yeriniz ile sağlamayı planladığınız artıları öğrenmek isteriz?

Aslında şirketlerimizin yerlerini birleştiriyoruz ama toplamda eskisinden daha büyük, bu doğru. Benim ve ortağım Elçin Kılıç ‘ın sahip olduğu firmalar;

BABA YAPI SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 

KONTRA YAPI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.  

KUESTA DIŞ TİCARET LTD ŞTİ. 'dir

Yeri gelmişken şunu altını çizerek söylemek istiyorum; bu firmaların dışında diğer hiçbir kontrplak satıcı firma ile ilişkimiz mevcut değildir.

Daha önce farklı mekanlarda olduğumuz için karar alma süremiz daha uzundu. En önemlisi bunu kısaltacağız ve işlerin yürümesini hızlandıracağız.

Ticari yapılanmanız kapsamında hemen hemen tüm fuarlarda yer alıyorsunuz. Son olarak iskele Kalıp Fuarında yer aldınız. Fuarlara bakış açınız nedir, fuarlardan fayda sağlıyor musunuz?

Bir çok verimine inandığımız fuara katılım göstermeye çalışıyoruz. En son İskele-Kalıp fuarına katıldık 15 gün evvel. Bu yıl için önemli bir üretici ile İstanbul Yapı fuarına katılmayı planlamıştık, fakat gelişen son olaylar bunu ertelememize sebebiyet verdi. Fakat 2019'daki yerimizi şimdiden ayırttık.

"Sektörde bizim ürün çeşitliliğimize ulaşan firma olduğunu sanmıyorum."

Filmsiz kontrplak konusunda ithal tedarik noktasına baktığımızda Türkiye'nin lider firması olduğunuz görülüyor. Çok çeşitli ölçüde ve özellikte ürünleri Türkiye piyasasına sunuyorsunuz. Herhalde bunu sağlayabilmek için önemli seviyede bir bilgi birikimi gerekiyor. Şu dönemde filmsiz kontrplak piyasasında durum nedir,  Sizden dinleyelim?

Filmsiz kontrplak işi sabır gösterilmesi gereken bir iş. Şu an son bir yılda  satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin çeşidi 150’ye yaklaştı. Sektörde bizim ürün çeşitliliğimize ulaşan firma olduğunu sanmıyorum. İlk kez bu işe giriştiğimizde şirketteki herkes tepki göstermişti. Şu an risk yönetimimizin bir parçası olarak görülüyor. Her gün farklı sektörlere farklı ürünler satmak bizim için yumurtaları tek bir sepete koymamak anlamına geliyor.

"Bunu Türkiye’deki kontrplak/plywood ithalatçılarına da anlatmak zorundayız."

Dünyada orman ürünleri konusunda ve özellikle plywood/kontrplak hususunda üst seviyede bir talep söz konusu. Arzın yeterliliği tartışma konusu. Avrupa'da ve Amerika'da yüksek olan talep dünya plywood/kontrplak ticaretini etkiler görünümde. Ayrıca Çin ile Amerika arasındaki kota konusu dengelere büyük etki ediyor. Siz nasıl okuyorsunuz plywood/kontrplak'ın global fotoğrafını?

Dünyada ahşaptan üretilen her şeyin kaynağı sınırlı ve her geçen gün azalıyor. Fakat her geçen gün doğal malzemeye talep artıyor. Ahşabın sıcaklığını verecek bir ürün olmadığına göre talep sürekli yüksek olacak. Bunu Türkiye’deki kontrplak/plywood ithalatçılarına da anlatmak zorundayız.

"Marka takıntımız olmamalı, kalite takıntımız olmalı."

Babayapı'nın Türkiye genelinde dağıtım konusunu sormak istiyorum. En son röportajınızda dağıtım yapılanmasında bölgesel hamleler yapacağınıza dair beyanatlarınız olmuştu. Gerçekleştirdiniz mi, gelişim nasıl gidiyor?

En son görüşmemizde bölgesel,özellikle büyükşehirlerin bulunduğu yerlerde satış noktalarımızı artıracağımızı beyan etmiştim. Fakat bu dönem daha çok kendimizi ve KONTRAFORM’u anlatmakla geçti. Marka takıntımız olmamalı, kalite takıntımız olmalı. Örneğin Vietnam’dan gelen malzemelerin ismi …….. değil de KONTRAFORM TECH olması halinde sorguluyoruz. Neden daha fazla ödemek istiyoruz; bu takıntı sebebiyle! Bu konuda bilinçlenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

"Öncelik sıramız rant sağlamak olduğu için inşaat sektörü perişan."

Türkiye'de inşaat sektörünün bugünkü durumunu nasıl yorumluyorsunuz? Durgunluk, gerileme mi yoksa gelişim mi öngörüyorsunuz?

İnşaat demek konut demek değil öncelikle. Altyapı yatırımlarıyla ilgili bekleyen çok iş var. Mesela dünyanın göz bebeği olan Bodrum’u her yağmurda su basıyor, işyeri sahipleri oteller ve evler perişan. Öncelik sıramız rant sağlamak olduğu için inşaat sektörü perişan.

"İhtiyacımız dışında yapı yapmaya bayılıyoruz sonra kiralanmıyor, satılmıyor diye hayıflanıyoruz."

İnşaat Yüksek Mühendisi olarak gerçekten çok üzülüyorum. İhtiyacımız dışında yapı yapmaya bayılıyoruz sonra kiralanmıyor, satılmıyor diye hayıflanıyoruz. Bir yatırım yaparken ne için kullanılacağı önceden tespit edilmeli ve amaca uygun yapılması gerekiyor. Her plazadan banka ,okul veya hastane olmaz. Devlet ayrıca bu kadar yatırımı toprağa gömenlere ruhsat verirken dikkat etmeli.

Türkiye'nin genel ekonomik görünüşü hakkında görüşlerinizi son olarak öğrenmek isterim. Önemli yüzdelerde büyüme rakamları açıklandı 2017 yılında ve buna ek olarak ihracat rekorları kırılıyor. Diğer yandan TL aşırı değer kaybediyor. Siz nasıl okuyorsunuz bu fotoğrafı ve geleceği?

Türk Lirasına güvenmeyen her zaman zarar etmiştir. Türk Lirası'nın orta vadede %10-15 civarında değer kazanacağını düşünüyorum. Tükiye ekonomisinin uzun vadede iyi yolda olduğunu düşünüyor ve ülkeme inanıyorum.

"Bu durum sektöre büyük zarar veriyor."

Son olarak sektöre mesajınız ne olur?

Son olarak iki konuya vurgu yapmak istiyorum müsadenizle;

Birincisi, Tükiye genelinde,  genellikle doğu bölgelerinde alışkanlık haline gelen belgesiz satışların bir şekilde sona erdirilmesi lazım. Bu haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve devletin burada yaşadığı büyük gelir kaybının engellenmesi gerekiyor. Bu durum sektöre büyük zarar veriyor.

"Karsız malzeme satanların ne kendilerine, ne ailelerine, ne de Türk milletine hiçbir faydası yoktur."

İkinci olarak; Kar etmeyen firmaların sürdürülebilir bir devamlılık içerisinde ticari hayatlarını devam ettiremeyeceklerini düşünüyorum. Bu kadar zor şartlarda tedarik edilen ve üretilen plywood/kontrplak gibi değerli bir malzemenin beyhude bir rekabet içerisinde karsız olarak satılması neresinden bakarsanız bakın ihanettir. Karsız malzeme satanların ne kendilerine, ne ailelerine, ne de Türk milletine hiçbir faydası yoktur. Vergi kutsaldır. Nokta!

Teşekkürler Mehmet EKŞİ,

Teşekkürler BABAYAPI...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla Gözetliyoruz
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla...
Giresun İçin Milli Dayanışma
Giresun İçin Milli Dayanışma