Reklam
  • Reklam
Küresel Odun Peleti Ticareti Artışı : % 21

Küresel Odun Peleti Ticareti Artışı : % 21

Küresel odun peleti ticareti, bir önceki yıla kıyasla 2018’de % 21'den fazla arttı ve 22.3 milyon tonluk rekor bir sevkiyat gerçekleşti. Beş büyük pelet ihracatçısı ülke (ABD, Kanada, Vietnam, Letonya ve Rusya) beş yıldan fazla bir süredir en büyük ihracatçı konumundalar ve 2018’de dünya ihracat hacminin yaklaşık% 69’unu oluşturdular.

30 Mayıs 2019 - 10:43

Bu beş büyük ihracatçı ülkeyi 2018’de sırayla Estonya, Avusturya, Malezya, Danimarka ve Almanya izledi. ABD’nin güneyindeki pelet üretimi, Avrupa’nın fosil yakıtlardan uzaklaşıp yenilenebilir enerjiye doğru geçmesiyle rekor seviyede devam etti. 2018’in birinci çeyreğinden 4. çeyreğine kadar, bölgeden yapılan ihracat% 50 oranında arttı ve ABD’nin dünyanın en büyük odun peleti üreticisi ve ihracatçısı olarak konumunu gösterdi. ABD hemen hemen ürettiği tüm peletleri üç ülkeye göndermekte: İngiltere, Belçika ve Danimarka. Amerika'daki pelet üretiminin sadece küçük bir kısmı ülke içinde tüketilmekte.

Japonya ve Güney Kore'nin pelet ithalatı talebi,2018’in 4. çeyreğinde önceki üç yılın büyüme eğilimini sürdürdü ve Japonya’nın pelet ithalatı 339.000 ton ve Güney Kore'nin pelet ithalatı 993.000 tonluk rekor seviyelere ulaştı. 2018'de, iki ülkenin toplam yıllık ithalat hacmi sadece iki yılda iki katına ulaşırken, 4.5 milyon tonun üzerine çıktı. Hem Japonya hem de Güney Kore’de pelet fiyatları artan ticaretle birlikte son üç yılda yükselişe geçti.

2018’in 4. çeyreğinde Japonya’ya ithal edilen peletin fiyatı 2017’in 4. Çeyreğine kıyasla %6 artarak ortalama 182 $/ton olarak gerçekleşti. Japonya’ya kıyasla nominal olarak düşük olan Güney Kore pelet ithalat fiyatları aynı dönemde neredeyse yüzde 25 oranında arttı. Güney Kore’nin pelet ortalama maliyetini düşük olması, Güney Kore’nin yakınındaki Vietnam ve Malezya'dan düşük maliyetlerle alması ile açıklanabilir. Bu durum, Japonya'nın pelet ithalatını en fazla yüksek kaliteli FSC ve SFI sertifikalı ve pahalı pelet üreticisi Kanada’nın British Columbia eyaletinden yapmasından kaynaklanmakta. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi