Reklam
  • Reklam
KÜRESEL KERESTE TİCARETİNDE İKİNCİ REKOR

KÜRESEL KERESTE TİCARETİNDE İKİNCİ REKOR

Dünya genelinde yumuşak kereste ticareti 2018 yılında 120 milyon m3'le ikinci en yüksek rekor seviyesine ulaştı. Kereste talebinin artması 2019'un başlarında devam etti ve kereste ihracatı yapan birçok ülke 2018'in ilk aylarına göre sevkiyatlarını artırdı.

11 Temmuz 2019 - 13:04

İhracat yapan ilk on ülke arasında, geçen yıla kıyasla en yüksek artış (% olarak) Ukrayna, Rusya, ABD, Şili ve Almanya'da gerçekleşti. Ukrayna'dan yapılan kereste ihracatı, ülkenin 2017 yılında yumuşak ağaç kütüğü ihracatını tümüyle yasaklamasının ardından önemli ölçüde arttı.

Kereste pazarları - Kuzey Amerika

ABD'deki kereste fiyatlarındaki düşüş, fiyatların son dört yılın en düşük seviyesine yakın olduğu 2019 yılının başında durma noktasına geldi. Bahar döneminde ABD’nin hem Güneyinde hem Batısında fiyatlar çok az yükselişe geçti. Ancak, fiyatlar 2018 yılının ilk yarısındaki rekor seviyelerden oldukça düşüktü. ABD'ye gerçekleştirilen yumuşak odun kereste ihracatı, ABD'nin toplam ithalat hacminde her zaman oldukça küçük bir pay oluşturmuştur. Kanada’dan gerçekleştirilen ithalatın her zaman toplam ithalatın % 94-97’sini oluşturmaktaydı ancak ABD kereste fiyatları yüksek olduğunda bu rakam düşmekteydi ve bu nedenle Avrupa ve Latin Amerika’dan ithalat gerçekleştirilmekteydi. Ancak, Wood Resource Quarterly (WRQ/küresel odun fiyat verileri ve piyasa bilgileri için kaynak niteliğinde uluslararası orman endüstrisi için odun pazarı trendlerinin kapsamlı analizini de sunan bir kuruluş) Kanada harici ülkelerden yapılan ithalatın altı yıl üst üste arttığını ve 2018 yılında son 11 yılda görülen en yüksek seviyesine ulaştığını bildirmekte. Kanada'dan yumuşak kereste ihracatı, 2018'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde altı azalırken, en büyük düşüş Çin'e yapılacak sevkiyatlarda gerçekleşti. Kanada’nın kereste endüstrisinin ihracat sevkiyatlarını çeşitlendirme çabalarına rağmen, toplam ihracatın% 80’i ABD pazarına -üç yılın en yüksek seviyesini bularak- 2018' in üçüncü çeyreğinde gerçekleştirildi. Ancak, Çin'e yapılan ihracat 2019'un üçüncü çeyreğinde tekrar yükseldiğinde, bu pay % 76'ya düştü.

Kereste pazarları - Kuzey Avrupa

Son beş yılda ilk kez olmak üzere İsveç yumuşak kereste ihracatı 2018'de bir önceki yıla göre azaldı. 2017'den 2018'e kadar en büyük düşüş Asya ve MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi) bölgesine yapılan ihracatta gerçekleşirken, Avrupa pazarına yapılan sevkiyatlar neredeyse hiç değişmedi. 2018 yılında İsveç'ten yapılan toplam ihracatın Avrupa'daki payı, 2011'den beri görülen en yüksek seviye olan % 67'ye ulaştı. MENA bölgesi toplam gönderilerin % 18'inden fazlasını oluşturdu ve bu da son on yılın ikinci en düşük ihracat payına tekabül etti. 2018 yılında ihracat fiyatları (ABD doları cinsinden) yüksek bir şekilde seyrederken ve 2014’ten bu yana görülen en yüksek seviyenin ortalaması olarak gerçekleşti.

Kereste pazarları - Çin

WRQ’ya göre, yakın gelecekte Çin ekonomisinde yaşanan belirsizliğe rağmen, kereste ithalatı beklenmedik bir şekilde 2019'un birinci çeyreğinde 2018 yılının aynı çeyreğine kıyasla % 14 oranında arttı. Bu artışın önemli kısmı, Rusya ve Kanada'dan yapılan sevkiyatlardaki artıştan kaynaklanırken, Avrupa ve Latin Amerika'dan yapılan ithalat azaldı. İthalat fiyatları geçtiğimiz yıl önemli ölçüde yükselmiş ve 2018 yılının Mart ayında ortalama 335$/m3 olarak gerçekleşmişken 2019 yılının Mart ayında 288/m3'e düştü.

Kereste pazarları - Rusya

Rusya, yumuşak ağaç kereste ihracatını 2017 yılından 2018 yılına kadar % 7 oranında artırarak 30 milyon m3'e çıkardı. Bu, ihracatın üst üste altıncı yılda da önceki yıla göre artış göstermesi anlamına gelmekteydi. En büyük beş ihracat pazarından (Çin, Özbekistan, Mısır, Azerbaycan ve Japonya) sadece Japonya, 2018'de bir önceki yıla göre daha az miktarda kereste ithal etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi