Keresteciler Çözüm Arayışında!

Keresteciler Çözüm Arayışında!

İthal olarak Türkiye'ye yetersiz Orman Emvalinin gelişi ve hammadde yetersizliği sebebiyle tomruk ve kereste fiyatlarının çok yüksek seviyelere ulaşması Kereste sektörünü çözüm arayışına itti. Keresteciler çözüm olarak Orman Genel Müdürlüğü'nü işaret ettiler.

20 Haziran 2017 - 14:19 - Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 12:48

Son aylarda yaşanan hammadde sıkıntısı nın yol açtığı tomruk ve dikili "fiyatı" problemi mayıs ayında zirve yaptı. Orman Müdürlükleri'nde gerçek leşen ihalelerde tomruk fiyatlarının dört haneli rakamları bulması kereste üreticileri ve tedarikçilerin de tepkilerin oluşmasına sebebiyet verdi. 

Yurtdışından gelen orman emvalinin (tomruk-kereste-vb) kısıtlı oluşu sebebiyle orman genel müdürlüğü ihalelerine olan yığılma ve talep sebebiyle fiyatların çok yukarılara gitmesi iç piyasayı zorlamaya başladı. Hammadde fiyatlarının bu seviyede oluşması kereste fiyatlarının da astronomik seviyelere yükselmesine sebebiyet verdi. Son kullanıcıların tepkisinin arttığını beyan eden üretici ve satıcılar bu durumun gidişatını yüksek sesle istişare etmeye başladılar. 

En son Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (TORİD) iftar davetinde gündem konusu olan hususa ilişkin kereste ürün grubunun önde gelen birçok ithalatçısı ve üreticisi duruma ilişkin değerlendirme gerçekleştirdi. 

Bu fiyat seviyelerinin ve artışın devam etmesinin, sektörün değerlenmesi ve kısa vadede kar edilmesinde pozitif bir unsur olmasının yanında orta ve uzun vadede sorunlara yol açacağını belirtildi. Mal yetersizliği ve buna bağlı fiyatların üst seviyelere gelmesinin durulabilmesi için öncelikli olarak ithal malzeme tedariğinin artması bunun mevcut şartlar çerçeve sinde sağlanamaması durumunda Orman Genel Müdürlüğü'nün 5,5 milyon ster olan üretimi arttırmasının gerekliliğinin altı çizildi. 

İthal malzeme gelişinin mevcut bölgesel sıkıntılar olan Avrupa ve Çin endeksli gelişmelere bağlı olduğu, global talep ve hammadde kısıtlılığı nedeniyle Türkiye'deki tedarikçilerin bu konuda etkinliğinin belirli ölçüde olabileceği söylendi.

Bu doğrultuda çözüm olarak görülen Orman Genel Müdürlüğü'nün üretimi arttırmasının da hızla sağlanmasının mümkün olmadığı, bunun orta vadeli girişim ve planlama dahilinde gerçekleşe bileceği vurgulandı. 

Çözümlerin sağlanamaması veya belirli bir zaman alması durumunda gelinecek nokta konusunda ortaya çıkan görüşlerin buluştuğu fikir işin doğal seyri oldu. Arz-talep dengesinin doyum noktasının nerede konuşlanacağının bilinmesinin bu konjonk türde mümkün olmadığı, sürecin yaşanarak tecrübe edileceği hakim görüş olarak ortaya çıktı.

Toplantı dahilinde hususun çözümüne ilişkin, Orman Genel Müdürlüğü'ne gerekli girişim ve iletişimlerin sağlanması konusunda herhangi bir yol haritasının belirlenmemesi ve yönetim kuruluna itafen ön karar alınmaması dikkat çekti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...