Reklam
  • Reklam
Kereste’de Talep Düşüyor Fiyat Yükseliyor!

Kereste'de Talep Düşüyor Fiyat Yükseliyor!

Kereste piyasasında düşük talebe karşın fiyatlar yükseliş trendinde. Duruma etki eden iki sebep var; biri dövizin artışı diğeri ise ihalelerdeki fiyat artışı.

10 Ekim 2018 - 11:54

Kereste piyasası da diğer ürün gruplarında olduğu şekilde genel ekonomik durgunluğun etkisi altında bir Ağustos ayı geçirdi. Piyasada talep durumu diğer yapı malzemelerine göre az bir miktar daha hareketli görünen ürün grubunda piyasa fiyatlarına baktığımızda dövizin artışı ile birlikte ihalelerdeki hammadde fiyat artışının da etkisi ile ürün fiyatlarında artış yaşanmaya devam etti.

Ukrayna'dan kereste gelişleri

Bilindiği üzere Monochamus Böceği sebebiyle Ukrayna'dan kereste gelişleri çok önemli seviyede azaldı. Isıl işlemsiz ürünlerin ülkeye girişi mümkün olmuyor. Ve miktarlar günden güne azalıyor. Duruma ilişkin Ukrayna Hükümeti ve Ukrayna Orman Müdürlüğü ile Türkiye'deki muhatapları arasında henüz bir çözüm oluşmuş değil. Çözüm oluşmaması durumunda yerli keresteye olan ilginin günden güne artacağı görülmekle birlikte henüz ilk altı ayda Ukrayna'dan ülkemize gelen kereste stoklarının tükenmemiş olması bu sürecin biraz daha zamana yayılacağını gösteriyor.

İhalelerdeki fiyat artışı durdurulamıyor

Kereste ile ilgili asıl dikkat çekici husus; iç piyasada yeterli talep olmamasına karşın orman emvali ihalelerinde tomruk fiyatlarının durdurulamayan artışı. Sektör üyeleri aralarında artışın sebebini yoğun olarak istişare ediyorlar. Ancak artışın kereste üreticileri ile alakalı olmadığı aşikar. Yaptığımız istişareler sonunda aldığımız bilgiler doğrultusunda orman ürünü konusunda özellikle MDF ve Sunta üretimi yapan diğer ürün grubu üreticilerinin hammadde ihtiyaçlarını karşılayabilme adına ihalelerdeki tomruğa yönelmiş olmaları fiyatların yükselişine sebebiyet veriyor. Keresteciler ve paletçiler diğer ürün grubu üreticilerine oranla karlılık esasında ihalelerde rekabet edemiyorlar. Bu durum fiyatların artışına etki eden birinci unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Haliyle keresteciler ve özellikle paletçiler bu durumdan fazlasıyla şikayet ediyorlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...