Kereste’de Fiyat Artışı Durdurulamıyor

Kereste'de Fiyat Artışı Durdurulamıyor

​​​​​​​İthalatın çeşitli sebeplerden kısılması, OGM’nin iç talep seviyesinde yeterli hammadde tedariği sağlayamaması günden güne fiyatların artmasına sebebiyet veriyor. Fiyat artışının nerede duracağı kestirilemiyor.

18 Eylül 2017 - 12:24

Kereste piyasasında “özellikle inşaatlık kereste piyasasında” fiyat artışı devam ediyor. 2017 yılında yaşanan global gelişmeler doğrultusunda oluşan talep karşılığı hammadde yetersizliği ve Türkiye’nin 2017 yılına kadar ana tedarik noktası olan Ukrayna’dan sene başında tomruk çıkışının yasaklanması sonrasında gelinen noktada fiyatların her ay yeni rekor seviyelerine ulaşılması alışıldık bir durum olmaya başladı.

Uluslararası boyutta yaşanan hammadde yetersizliği sorunu ve ek bölgesel sebeplerle Türkiye’ye kereste ve tomruk gelişlerindeki miktarsal düşüş yerli ürüne talebi maksimum seviyeye çıkarmış durumda. Bir çok eski üretici üretime geri dönerken büyük küçük tüm tesisler kapasite veya performans artırımı için yoğun mesai harcıyor. Ancak Orman Genel Müdürlüğü’nün ihaleye çıkardığı dikili ve kesilmiş tomruk seviyelerinin iç piyasa talebi için yeterli olamayışı ve verileri incelediğimizde ayda ayana miktarsal düşüşü kereste fiyatlarına her seferinde artış olarak yansımaya devam ediyor. İhalelerdeki yoğunluklar çok yüksek seviyelere ulaştı. Kıran kırana fiyat artışları söz konusu oluyor. Diğer yandan ithal taraftaki tedarik maliyetlerinin yüksekliği de bu durumu tetikliyor.

Uzun yıllardır gündemde olan ve kaldırılması için büyük çabalar harcanan orman fonlarının (%3+3) resmi gazetede yayınlanarak yürürlükten kaldırılması sonrasında fiyatların ve maliyetlerin düşüşüne ilişkin beklenti de bu arz talep ve hammadde yetersizliği sebebiyle anlamını yitirmiş durumda. Kısaca Fonların kaldırılmasının etkisi hissedilmedi.

Mevsim koşullarının önümüzdeki aylarda sertleşmeye başlaması ile birlikte ormandan hammadde tedariğinin zorlaşması ile sürecin hangi boyutlara ulaşacağı merak konusu. Orman Genel Müdürlüğü’nün bu konuda acil önlem alması ve çözüm noktasında harekete geçmesi tüm piyasanın beklentisi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...