Kanada ABD’ye Meydan Okudu

Kanada ABD'ye Meydan Okudu

ABD Başkanı Trump’ın Kanada’dan ithal edilen keresteye ortalama yüzde 20 oranında vergi getirmesine yanıt geldi. Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, “İş Kanada’nın ekonomik çıkarlarını savunmaya geldiğinde oyunu sert oynarız” dedi.

14 Ağustos 2017 - 09:33 - Güncelleme: 14 Ağustos 2017 - 12:17

ABD Başkanı Donald Trump ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau arasındaki ‘tokalaşma krizi’nin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler ikinci kez zorlu bir dönemden geçiyor. Bu duruma neden olansa Trump’ın Kanada’dan ithal edilen kerestelere getirdiği yüzde 3 ila yüzde 24 arasında değişen gümrük vergisi. Trump yönetiminin ilk gümrük vergisi için seçtiği Kanada ise bu karara tepki gösterdi.

'Nazik olmak isteriz ama bize bulaşmayın'

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Kanadalıların kibar insanlar olmalarının ticari çıkarlarını savunmak için gerekeni yapmaktan çekinmeyecekleri söyledi:

“İş Kanada’nın ekonomik çıkarlarını savunmaya geldiğinde, oyunu sert oynarız. Nazik olmak isteriz ama bize bulaşmayın. Bizler nazik insanlarızdır: Kibarlığın ulusal bir erdem olduğuna inanırız ama hokeyin ulusal sporumuz olması sürpriz değil.”

'Kanada'yla ticari savaşa hazırız'

Beyaz Saray’da çiftçilerle bir araya gelen Trump'sa ‘Kanada’yla ticari savaşa hazır olduğunu’ söyledi.

Kanadalı üreticilellerinde ‘üretim fazlası’ olduğunu kaydeden Trump, “Muazzam bir ticaret açıkları var ve ne zaman ticaret açığı bir ülkeyle olsak hiç korkumuz olmuyor”  dedi. (Sputnik)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...