Reklam
  • Reklam
İTALYA’DA ORMANLAR YERLE BİR !

İTALYA’DA ORMANLAR YERLE BİR !

Devasa  fırtınalar İtalya’daki ormanları yerle bir etti; hasar yaklaşık 15 milyon m3.

16 Şubat 2019 - 11:13

Kasım ayında meydana gelen Vaia fırtınası özellikle Dolomit dağlarında bulunanlar olmak üzere İtalya’nın  kuzeydoğu bölgesinde bulunan bazı ormanları büyük ölçüde tahrip etti. Görünüşe göre fırtınadan en fazla Veneto bölgesinin kuzeyinde bulunan Belluno şehri etkilendi. Benzer şekilde, Belluno’nun batısında bulunan Trentino-Güney Tirol bölgesinden, doğusunda bulunan Friuli-Venezia Giulia bölgesine kadar her yerde şiddetli rüzgârların meydana geldiği bildirildi.

Rakamlar artacak

Daily Südtirol News (Günlük Güney Tirol Haberleri) adlı gazete, İtalyan Afetlere Karşı Korunma müdürü Angelo Borrelli‘nin sözlerine online baskısında yer verdi. Borrelli‘ye göre  toplam 100.000 hektar yüzölçümündeki ormanlık arazide 14 milyon ağaç fırtınanın kurbanı oldu. Ağaç başına ortalama bir metre küp kütlenin hasar gördüğünü varsayarsak oluşan hasarın miktarını ormandaki ağaç sayısından yola çıkarak metre küp olarak hesaplamak mümkün.  Yapılan tahminler ilk hesaplamaların sonucunda elde edildi ve muhakkak zaman içinde zararın boyutlarına dair rakamlar artacak.

Güney Tirol Orman Yönetimi yaklaşık 1-1,5 milyon metre küp miktarında bir  kütlenin başta Bolzano’nun doğusunda bulunan Latemar masiflerinde olmak üzere fırtınadan etkilendiğini bildirdi. Orman Yönetimi’ne göre bölgede vuku bulan fırtına özellikle değerli ağaçları yerle bir etti. Aynı miktarda tahribatın Trentino’da da meydana geldiği bildirildi. Bölgede bulunan odunların büyük miktarı  işlenemeyecek ve muhtemelen değer kaybedecek.

Çevre ülkeler de etkilendi

Az miktarda da olsa güney Avusturya, İsviçre ve Slovenya'da da fırtına tahribata yol açtı.

Vaia’da gerçekleşen ve İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan ormanlarda ciddi miktarlarda hasara yol açan korkunç fırtınadan sonra Federlegno Arredo (İtalyan Ahşap Endüstrisi Federasyonu) fırtınanın  neden olduğu zararın tahminen yaklaşık 15 milyon m3 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Bu rakam 14 milyon m3  miktarında sökülmüş ve kırılmış ağaçların olduğunu bildiren İtalyan Afetlere Karşı Korunma idaresinin tahminleri ile örtüşmekte.

Federlegno Arredo (İtalyan Ahşap Endüstrisi Federasyonu) başkanı Emanuele Orsini, oluşan tahribatın etkilenen bölgelerin ekonomik durumunu zora sokan bir felaket olarak değerlendirdi. Bu yüzden de devletin, parlamentodan mümkün olan  en kısa sürede geçirilecek bir orman eylem planı vasıtasıyla, destek olmasını talep etti. Ayrıca, İş Kanununda "Decreto Dignità (İnsan onuru yasası)", olarak adlandırılan yönetmeliğin de ahşap sektörünün rekabet gücünü sürdürebilmesi için askıya alınması gerektiğini belirtilmekte.

Ne diyelim; İtalyanlar bir çok konuda zor günler geçiyor, geçmiş olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
WESTBOARD OSB LEVHA FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLADI
WESTBOARD OSB LEVHA FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLADI
Tel Abyad ve Rasulayn Artık Daha Yeşil
Tel Abyad ve Rasulayn Artık Daha Yeşil