Reklam
  • Reklam
İhracatta Kadın Eli

İhracatta Kadın Eli

İhracatta Kadın Eli

15 Ekim 2019 - 17:59

 

​Ülkemizde yürütülen ormancılık çalışmalarında son yirmi yılda odun dışı orman ürünlerinin daha çok ön plana çıktığı görülmektedir. Odun dışı orman ürünlerinin ön plana çıktığı yerlerden birisi de Burdur ili Bucak İlçesi Kocaaliler Beldesidir.
Yöre ve civarında toplanılan odun dışı orman ürünlerinin işlenmesi suretiyle ihracatı yapılan çelenk kapı süsü olarak kullanılmakta ve çelenk yapımı işinden köylüye gelir sağlamaktadır.
Çelenk yapımında yörede yetişen odun dışı orman ürünlerinden mersin yaprağı ana materyal olup, ayrıca kuşburnu, sandal meyveleri, ardıç kozalağı, okaliptüs tohumları, teşbih ağacı tohumları, alıç gibi odun dışı ürünlerden başka süs patlıcanı ve biberi de kullanılmaktadır.
15 Ağustos – 15 Aralık tarihleri arasında toplanan ürünler bir araya getirilerek Anadolu Kadının hünerli ellerinde şekil bularak, kişi başına 20-50 adet olmak üzere, günde 3.500, yılda 350.000 civarında çelenk yapılmaktadır.
Kapı süslerinin yapılmasında yöre kadınları çalışmakta bunun için materyallerin toplanması, yapımı ve satılmasına kadar yaklaşık 300 kişi çalışmaktadır. Kapı süsü yapımı işi yörede ciddi bir sektör oluşturmaktadır. Başta Hollanda olmak üzere Almanya, İngiltere, İspanya ve Belçika'ya ihraç edilmektedir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahşap konut sistemleri Bursa Teknik Üniversitesi'nde tartışıldı
Ahşap konut sistemleri Bursa Teknik Üniversitesi'nde tartışıldı
Yıldız Entegre'den Yeşil Yatırım
Yıldız Entegre'den Yeşil Yatırım