Reklam
  • Reklam
Hindistan Kontrplak’tan MDF’ye Dönüyor

Hindistan Kontrplak'tan MDF'ye Dönüyor

Hindistan mobilya pazarı büyük bir değişim yaşayarak hazır mobilya üretimine geçiyor ve küresel eğilimlere paralel olarak kontrplağa kıyasla orta yoğunluklu elyaf (MDF) levhalara olan tercih de artıyor.  Hindistan pazarındaki kontrplak payının büyüme oranı yaklaşık yüzde 8 ila 9 arasında iken, artık MDF piyasası yılda 17 ila 20 arasında büyüyerek yaklaşık 17 milyar rupiye ulaşmış durumda. (235 milyar dolar/1,5 trilyon TL)

08 Şubat 2019 - 18:18

Rapor Dünya Bankası'ndan...

 Dünya Bankasınca hazırlanan rapora göre, Asya bu alanda gelecekte dünyanın en büyük tüketici mobilya pazarlarından biri olacak ve Hindistan da bu pazardaki en büyük paya sahip olacak. Ayrıca, Hindistan'daki “Hindistan’da Üret” girişimi yerli mobilya üretiminin teşvik etmek amaçlı bir oluşum. Dünya Bankası’nın araştırmasında, Hindistan'ın organize mobilya pazarının 2019 yılına kadar yıllık% 20 artarak 2019'a kadar 32 milyar $ 'ı geçmesi beklenmekte. Lüks mobilya pazarının da, eş zamanlı olarak aynı dönemde % 4,1 oranında yıllık büyüme artışı göstererek,  2020 yılında 27 milyar dolara ulaşması beklentiler dahilinde.

"Kontrplak pahalılaşırken ve hammadde olarak piyasada bulunabilirliği azalıyor."

MDF ürünlere olan talepteki artış devam ediyor, çünkü uluslararası piyasada tüketilen ahşap panellerinin yüzde 80'i MDF ve yonga levha iken kontrplak sadece yüzde 15 ila 20 arasındaki tüketimi oluşturmakta. Günümüzde ise Hindistan'da durum tam tersi, kontrplak hâlâ piyasanın yüzde 80 ila 85'lik kısmını oluşturarak tüketimde baskın bir şekilde yer almakta. Greenpanel’in murahhas üyesi ve CEO'su Shobhan Mittal Hindistan'daki MDF endüstrisi hakkında yorum yaparken “Kontrplak pahalılaşırken ve hammadde olarak piyasada bulunabilirliği azalırken, MDF, ülkedeki yerli altyapı uygulamalarının geleceği olacak. MDF tasarlanmış ahşaptır. MDF yoğun ısı ve basınç altında sentetik reçine yapıştırıcılarıyla yapıştırılmış ahşap ağaç lifleri ile üretiliyor. ” demekte.

Greenpanel, Hindistan'ın en büyük ahşap panel üreticisi konumunda. Uttarakhand ve Andhra Pradesh eyaletlerindeki en son teknolojiye haiz üretim tesisleri, en kaliteli Orta Yoğunluklu Elyaf (MDF), Kontrplak, Kaplama, Ahşap Zemin ve Kapılar üretmekte. Greenply Industries Ltd adlı Hint şirketi geçtiğimiz günlerde şirket bünyesindeki EPD (tasarımlanmış panel) bölümünü lağvederek bu bölümü şirketin tüm MDF işlerinin gerçekleştirileceği Greenpanel olarak yeniden adlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...