Gebze’de bir ilk yaşandı! Kereste Kalmadı

Gebze'de bir ilk yaşandı! Kereste Kalmadı

Toplam sonuca baktığımızda sektörü temsil eden, herkesin çatısı altında ortak menfaatlerde birleşebildiği, amacı, hedefi olmayan güçlü bir yapının olamamasının bedelini ödeyeceğimiz tarafımızca öngörülüyor.

18 Ağustos 2017 - 11:43

Türkiye’nin orman ürünleri konusunda önemli merkezlerinden olan Gebze bölgesinde kereste sıkıntısı baş gösterdi. Global ölçekte ve bölgesel olarak hammadde yetersizliğinin son aylarda artarak devam ettiği orman ürünleri sektöründe problem artarak devam ediyor.

Temmuz ayı içerisinde Türkiye çapında yaptığımız araştırma ve görüşmelerde bölgesel olarak malzeme sıkıntılarına büyük oranda şahit olduk. Özellikle ithal kereste konusunda Türkiye’nin merkezi konumunda olan Gebze bölgesinde malzemenin sıfır düzeyine inmesi konunun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Yetersizliğin ana sebebi; Ukrayna

Son on yılı incelediğimizde özellikle inşaatlık kereste ayağında Türkiye’nin en büyük tedarikçisi konumunda olan Ukrayna’nın 2017 yılı başı itibariyle hammaddenin (tomruk) yurtdışı satışını durdurma kararı ile birlikte Türkiye’deki ithalatçılar önemli bir sorunu kucaklarında buldular.

Ukrayna’dan tomruk getirip Türkiye’de biçen birçok ithalatçı Ukrayna’da tesis kurmak için çalışmalara başladı veya Ukrayna’da var olan tesislerini büyütmek için adım atmaya başladı. Ancak bu sefer global siyaset ve özellikle faiz (ekonomi) gelişmeleri öncelikle Avrupa tarafından gelen talebin seviyesini üst seviyelere taşıdı. Ayrıca Amerika, Çin, Rusya hatta Kanada’nın dahil olduğu ticari ağda yaşanan olumsuz gelişmeler bölgemizdeki hammaddeye (orman ürünlerine) olan talebin artmasına yol açtı. Ukrayna’da yer alan ve devasa boyutta olan üreticiler Ukrayna’nın hammadde stoğunun neredeyse tümüne talip olma noktasında taleple karşı karşıya kaldılar.  Bu durum dünyanın diğer birçok bölgesinde olduğu gibi fiyatları tetikledi. Ukrayna’da fiyatlar o kadar önemli bir artış gösterdi ki Türkiye’de eleştirilere sebep olan orman müdürlüklerindeki artışı dahi geride bıraktı.

Bu gelişmeler sonunda Türkiye’ye Ukrayna’dan kereste ithalatı adım adım azalmaya başladı ve bu azalma temmuz ayında zirveye ulaştı.

Hal bu olunca piyasa bu yıl yönünü çevirmeye başladığı yerli keresteye daha çok yönelme eğilimine girdi. Orman Müdürlüklerinde rekor seviyelere ulaşan fiyatların daha da yukarı gitmesi beklentisi piyasada hakim olmasının yanında Orman Müdürlüklerinin hammadde miktarında artışa gitmesinin gerekliliği bugün büyük önem taşıyor. Bu çözümün sağlanabilmesi için bürokratik girişimler ve sonrasında devlet tarafından kurumsal çözümler gerekiyor. Bu duruma ulaşılabilmesi için şahısların talepleri anlam ifade etmemekle birlikte tüzel kişiliğe sahip sivil toplum örgütlerinin çalışması, konuya müdahil olması, talep etmesi, kamuoyu oluşturması gerekiyor.

Ancak ne yazık ki ;

Sektörel bazı dernekler bu sıkıntının güçleri oranında altını çizerken beyanat vermek dışında bir girişimde bulunduklarına şahit olunmuyor. Konuya ön ayak olması gereken dernekler ise konuya ilişkin hiçbir adım atmıyor. Toplam sonuca baktığımızda sektörü temsil eden, herkesin çatısı altında ortak menfaatlerde birleşebildiği, amacı, hedefi olmayan güçlü bir yapının olamamasının bedelini ödeyeceğimiz tarafımızca öngörülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...