Reklam
  • Reklam
GABON Kereste Endüstrisinde Yolsuzluk Skandalı

GABON Kereste Endüstrisinde Yolsuzluk Skandalı

Ülkenin tomruk endüstrisi, başkan yardımcısını düşüren yolsuzluk skandalı yüzünden ihracat durma noktasına geldi ve tropikal kereste Gabon'un ana limanında yığılmaya devam ediyor

30 Temmuz 2019 - 12:04 - Güncelleme: 30 Temmuz 2019 - 12:12

Orman ürünleri, Orta Afrika ülkesinde, neredeyse yüzde 80'i ormanlarla kaplı olan ülkede, önemli bir gelir kaynağı olan Ahşap endüstrisi 17.000 iş koluna ve petrol dışı GSYİH'nın yüzde 60'ına tekamül ediyor.

Ancak son aylarda Libreville yarımadasındaki Owendo limanında ihracat aylarca durdu.

Sorun, gümrük yetkililerinin, Owendo'daki iki Çine ait depoda yasak olan büyük miktarda kevazingo keşfettiği Şubat ayının sonunda başladı.

Yaklaşık 5.000 metreküp (176.000 metreküp) kevazingo ele geçirildi, yaklaşık 8 milyon dolar değerinde olan bölümü orman bakanlığının damgasını taşıyan konteynrlarda gizlendi.

Birkaç şüpheli tutuklandı, ancak el konulan konteynerlerin 353 'ü limandan gizemli bir şekilde Nisan ayında ortadan kayboldu.

Kevazingo-gate olarak adlandırılan skandal hükümetin başkan yardımcısını, orman bakanını ve bazı üst düzey memurların görevden alınmasına yol açtı.

Bakan, geçen ay Gabon'da yıllarca yaşamış olan ve ormanlarını ve vahşi yaşamını korumak için savaşan bir çevre kampanyası olan İngiliz doğumlu Lee White tarafından değiştirildi.

Skandal ihracatı vurdu

Sömürgeden beri ülkede bulunan Gabon'daki Fransız kereste şirketi Rougier'in başkanı Philippe Fievez; Skandal, "Gabon'un kereste endüstrisinde çalışan insanları, hile yapanlarla kurallara göre oynayanlar arasında ayrım yapmadan ağır şekilde etkiledi" dedi.

Şirketin yılın ilk altı ayının sadece üçünde odun ihraç edebildiğini ve krizin zirvesinde 1.400 çalışanın 400'ünü geçici olarak bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

“Bizi normale döndürmek altı ile dokuz ay arasında sürecek.”

Bubinga olarak da adlandırılan kevazingo deposu Şubat ayının sonlarında tespit edildikten sonra, limanlarda gemilere yüklenen kargoların kontrolünden sorumlu olan ekip askıya alındı ​​ve kaçakçılık komplosu ile suçlandı.

Ertesi ay, kereste ihracatı durma noktasına geldi.

Fievez, "Bir ay sonra, ekip değiştirildi ve ihracatın devam etmesine izin verdi." Dedi.

Fakat daha sonra konteynerler nisan ayında ortadan kayboldu ve üst düzey yöneticiler askıya alındı ​​ve kriz zirveye ulaştı.

Ormancılık endüstrisi derneği UFIGA genel sekreteri Francoise Van de Ven, "şirketlerimiz Mayıs ayının başından bu yana ihracat yapamamakta - önemli miktarda kar kaybından bahsediyoruz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik Toplantıları Yapıldı
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik...