Dünya Ahşap İçin Türkiye’de Toplanıyor

Dünya Ahşap İçin Türkiye'de Toplanıyor

Uluslararası çok önemli Katılımcıların ve Konuşmacıların Yer Alacağı, Sempozyum'a " Tüm Sektör Üyeleri Ücretsiz Olarak Katılabiliyor "

08 Eylül 2018 - 13:45 - Güncelleme: 21 Eylül 2018 - 17:45

Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) Ahşap Yapılar Teknik Komitesi (ISO/TC 165) Toplantısı, Türk sanayicilerinin aktif katılımı ile gerçekleştiriliyor. 


TSE, TORİD ve UAB Ev Sahibi

Türk Standardları Enstitüsünün (TSE) üyesi olduğu Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) bünyesinde standart hazırlama faaliyetlerini yürüten ISO/TC 165 Ahşap Yapılar (Timber Structures) Teknik Komitesi ve çalışma gruplarının toplantısı, 10-13 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşiyor. TSE, Uluslararası Ahşap Birliği (UAB) ve Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TORİD) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıya ISO üyesi 20 ülkeden yaklaşık 40 delege, ISO/TC 165 Ayna Komite üyeleri, TSE yönetici ve uzmanları, TOBB sektör temsilcileri, TORİD üyesi iş adamları katılım sağlıyor.

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, teknik komite toplantısı nedeniyle yaptığı açıklamada, TSE'nin 1956 yılından bu yana ISO ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonunun (IEC), 2012 yılından bu yana da Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi'nin (CENELEC) tam üyesi olduğunu hatırlattı. 

Standartların Belirlenmesinde Söz Sahipliği

Uluslararası standardizasyon kuruluşlarında standartların ilgili teknik komiteler tarafından hazırlandığını vurgulayan Şahin, ülkelerin görüş ve gelişmelere yaklaşımlarının ise ayna komiteler aracılığıyla iletildiğini söyledi. TSE Başkanı Şahin, "Ayna komiteler tarafından iletilen ülke görüşleri uluslararası oylamaya dahil olmakta, böylece standartlarla koyulan kuralların hazırlanmasında söz sahibi olma şansı elde edilmektedir" diye konuştu.

Türkiye adına ISO, IEC, CEN ve CENELEC teknik komite çalışmalarının paydaşlardan gelen talep üzerine en az üç ayrı kurum/kuruluşun bir araya gelmesiyle TSE tarafından kurulan ayna komiteler (MTC-Mirror Tehnical Committees) ile takip edildiğini hatırlatan Şahin, bu komitelere üyeliğin TSE'ye yapılacak başvuru ile mümkün olduğunu belirtti. Şahin şöyle konuştu:

"Ayna komite üyeleri, üyesi olduğu teknik komitelerin tüm çalışma dokümanlarına erişim hakkına sahip olmakta, toplantılara ülkemizi temsilen delege olarak katılabilme imkanı bulmaktadır. Üyelerin, ülkemiz iş dünyasının ihtiyaç ve taleplerinin uluslararası standartlarda vücut bulması anlamına gelecek bu çalışmalara mümkün olduğunca görüş vermesi ve gerektiğinde standart hazırlama ile ilgili toplantılara katılması büyük önem taşımaktadır."

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin : " İş dünyamızı standardizasyon çalışmalarına katılmaya davet ediyorum."

TSE Başkanı Şahin, TSE'nin halihazırda 131 ayna komite ve bu komitelerde bin 920 uzman ile çalıştığını belirterek, iş dünyasını ayna komitelere katılmaya çağırdı. Şahin, "Küreselleşme süreci ve teknolojik gelişmeler üretim ve tüketim yapılarını yeniden biçimlendirmiş, oluşan rekabet ortamı, ürün niteliklerinden beklenen şartların önemini ön plana çıkararak bu niteliklerin netleştirilmesini sağlayan ve yaygın kullanımını amaçlayan uluslararası standartlar getirmiştir. Küresel ekonomik süreçte artık bir ülke sınırları içerisinde bir ürünün tüm parçalarının üretilmesi ve montajının yapılarak iç ve dış piyasalara arz edilmesinden çok, farklı parçaların farklı ülkelerde üretilmesi, yine farklı ülkelerde montajının yapılarak piyasalara arz edilmesi söz konusudur. Ekonomik kalkınmanın süreklilik kazanması da üretilen mal ve hizmetlerin yalnız ulusal pazarlarda değil, dünya pazarlarında da alıcı bulmasıyla mümkündür. Bu süreç tüm ülkeler için uluslararası standartların kullanımını zorunlu kılmaktadır. Gelişmiş ülkeler, dünya ticaretindeki üstün konumlarını koruyabilmek için standardizasyon faaliyetlerine etkin katılım gerçekleştirmektedir. Çünkü hazırlanan bir standart, ürün niteliklerini belli bir ülkenin üreticilerinin yöntem ve teknolojilerine uygun olarak belirlemiş ise bu durum, uluslararası pazarlarda o ülke üreticilerinin rakiplerine göre üstünlüğü ele geçirmelerine imkan verir. Bu gerçeklerden hareketle iş dünyamızı standardizasyon çalışmalarına katılmaya davet ediyorum. Uluslararası standartlarda Türkiye'nin söz hakkını kullanmak istiyorsak ayna komite çalışmalarına aktif katılım olmazsa olmazdır" dedi.

Çok Önemli Konuşmacılar ve Katılımcılar

Toplantı kapsamında gerçekleştirilen Sempozyum'da çok önemli katılımcılar ve konuşmacılar yer alıyor. Zeynep Ahunbay | Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi, Erol Karacabeyli | Kanada, FP Innovations, Frederic Rouger | Fransa, Ahşap ve Mobilya Tek. Mrk. (CTBA), Kevin Cheung | ABD, Batı Amerika Orman Ür. Der. (WWPA), Kenan Akyüz | Türkiye, T.O.B. Orman Genel Müdürlüğü, Boris Iskra | Avustralya, Avustralya Orm. ve Ahşap Ür. (FWPA), Ario Ceccotti | Italya, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Müh. Böl., Nuri Özbağdatlı | Türkiye, UNDP Türkiye, Gökhan Özertan | Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü.

TORİD Başkanı Göksel Korkmaz : " Bu faaliyet Türkiye’de Ahşabın sürdürülebilir geleceği bakımından çok önemli açılımlara vesile olacaktır."

Türkiye Orman Ürünleri ve İş Adamları Derneği (TORİD) Başkanı Göksel Korkmaz gerçekleşen toplantı ve sempozyum hakkında şu beyanatı verdi ; 

" Böyle büyük bir organizasyonu ülkemizde gerçekleştirmekten son derece mutluyuz. Bu organizasyon ve sempozyum STK, Kamu, Üniversite işbirliğinin çok güzel bir örneğidir. Derneklerimiz UAB Ulusal Ahşap Birliği ve TORİD Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Ülkemiz Ahşap sanayiinde çalışmakta olan mimar/mühendisten küçük esnafa, İhracat/İthalat ticaret firmalarından dev ahşap sanayi tesislerine kadar birçok dal ve konuda yaklaşık 200 den fazla firma ve sanayi kuruluşunu bünyesinde barındırmaktadır. Derneklerimizin ana faaliyet alanı Orman Ürünleri sanayi ve ticaretinde sektörün önünü açacak, gelişimini sağlayacak faaliyetler gerçekleştirmek, ihtiyaç duyulan mevzuat değişikliklerini ve politikaları belirleyerek önerilerde bulunmanın yanı sıra önemli bir faaliyet alanı da ilgili standartların oluşması ve güncellenmesi konusundaki çalışmalardır. Bu bağlamda ISO 165 Ahşap Yapılar Komite çalışmalarını da yakından takip etmekte ve desteklemekteyiz. TSE Başkanımızın işaret ettiği gibi ülkemiz çıkarları doğrultusunda ulusal ve uluslararası standartlara Ayna Komite ve Teknik Komitelerde aktif yer alarak katkı sağlamak en önemli hedeflerimizdendir. Bu amaçla Derneklerimiz bünyesinde standartlar komiteleri oluşturarak bu gibi faaliyetlere katkı vermeye ve  yer almaya çalışmaktayız."

ISO/TC 165 Ahşap Yapılar Teknik Komitesi

ISO/TC 165 Ahşap Yapılar Teknik Komitesinin sekretarya hizmetleri Kanada tarafından yürütülüyor. Komitenin aralarında Türkiye, Almanya, Amerika, Çin, İngiltere ve İspanya'nın da olduğu 32 tam üyesi, 31 gözlemci üyesi bulunuyor. ISO/TC 165 Teknik Komitesinin çalışmaları sonucunda toplam 44 uluslararası standart yayınlandı.

Bu haber 4620 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara Karşı Basın Açıklaması
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara...